ما با تکیه بر روحیه ی اطلاع رسانی نفر به نفر این پست را برای شما آماده کرده ایم تا در آن مزایای زبان برنامه نویسی پایتون را مشخص سازیم.

ریشه های مدرن پایتون

قبل از اینکه ما به اکتشافات بزرگ پایتون برسیم، باید بدانید که پایتون برای اولین بار در سال 1991 و به لطف Guido van Rosum، یک برنامه نویس هلندی و کارمند سابق گوگل (که در حال حاضر برای Dropbox کار می کند) ایجاد و منتشر شد.

ون راسوم فلسفه ای را خلق کرد که بر خوانایی کد تاکید دارد و به برنامه نویسان این امکان را می دهد تا موضوعات مختلف را در تعداد خطوط کمتری بیان کنند و به طور کلی زبان پایتون را به زبانی ساده تر از دیگر زبان ها تبدیل کرد. با توجه به این موضوع اکنون می توانیم مزایای واقعی پایتون نسبت به دیگر زبان ها را بررسی کنیم.

1) کد کمتر، زمان کمتر، هزینه کمتر

همانطور که پایتون معمولا کد کمتری را شامل می شود، زمان کمتری برای تکمیل کار نیز اتخاذ می کند. خوشبختانه برای مشتری، این به معنی هزینه کمتر نیز هست. بسیاری از برنامه نویسان درباره مزایا و معایب پایتون در Quora بحث می کنند، جایی که اشاره شده است که مزیت اصلی نوشتن در پایتون، تلاش کمی است که در مقایسه با زبان های دیگر مانندC ++ و جاوا مورد نیاز است. از آنجا که Python نیازی به مقدار زیادی از کد نوشته شده ندارد، به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا به سرعت کار کنند. حتی یک تیم کوچک میتواند به طور موثری از پایتون برخوردار باشد.

به عنوان مثال پرینت کردن چیز ساده ای همچون “Hello World”  در C++ می شود:


#include 

int main() { std::cout << “Hello, world! “; return 0; }

در حالیکه همین عبارت در پایتون به این صورت نوشته می شود:

print(“Hello, world!”)

2) توسط پیشگامان جهان مورد استفاده قرار می گیرد

شرکت های پیشرو در جهان به طور فزاینده پایتون را به عنوان زبان ترجیحی خود انتخاب می کنند. البته، اکثریت قریب به اتفاق غول های فناوری اطلاعات، از جمله Google، Dropbox، Spotify و Instagram نیز از آن استفاده می کنند. با این حال، روند گسترده و وسیع پیشرفت آن به صنایعی مانند  صنایع علمی، بازی و گرافیک هم راه یافته است، به این معنی که شرکت هایی مانند ناسا، Electronic Arts و دیزنی آن را به یک بخش مرکزی از سیستم خود تبدیل کرده اند.

3) این یک ستاره در حال رشد است!

با توجه به PYPL که شاخص محبوبیت زبان برنامه نویسی است، محبوب ترین زبان هنوز جاوا است، اما همان طور که می بینید، پایتون مانند ستاره ای رو به رشد از پشت سر در حال تعقیب جاواست. شاخص PYPL یک شاخص پیشرو است که با استفاده از داده های خام از Google Trends ایجاد شده و تجزیه و تحلیل می کند که چگونه آموزش های زبان در Google را جستجو می کنند. هر چه آموزش های یک زبان بیشتر جستجو شود آن زبان محبوب تر به حساب می آید.

شرکای Thorgate و شرکت تولید محصولات دیجیتال Divio از پایتون به عنوان یک ستاره در حال رشد پشتیبانی می کنند. این شرکت با کمک دفاتر خود در زوریخ، نیویورک، کاردیف و کیِف بر روی توسعه پایتون و جنگو تمرکز کرده و گفته است "پایتون در حال رشد است."

4) معتبر و تایید شده توسط متخصاصان داده!

اگر پایتون توسط متخصصان داده مشروعیت بگیرد، قصد دارد بخشی از جنبش اطلاعاتی بسیار بزرگتری شود، که اکنون توسط خبرنگاران به عنوان «طلای سیاه» جدید نامگذاری شده است. گفته می شود که "داده های موجود در حال حاضر وضعیتی شبیه روزهای نخست کشف نفت خام را دارد که می تواند به یک منبع گسترده تبدیل شود که گنجایش پیشرفت بسیار زیادی را دارد و باید با به کارگیری تخصص های ویژه با استخراج و اصلاح آن نهایت بهره را از آن برد.

Fabian Pedregosa محقق Inria Saclay Île-de-France ادعا می کند که پایتون خود را به عنوان یکی از محبوب ترین زبان ها برای محاسبات علمی اثبات می کند؛ این زبان، انتخابی جذاب برای توسعه الگوریتمی و تجزیه و تحلیل داده های اکتشافی است. علاوه بر این، Cai، Langtangen و Moe از دانشگاه Olso اعلام کرده اند که پایتون اکنون به عنوان یک جایگزین بالقوه رقابتی برای Matlab، Octave و دیگر محیط های مشابه در حال پیشرفت است.

پایتون به عنوان یک زبان عمومی به طور فزاینده در هر دو زمینه ی صنعت و علوم دانشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال، دستگاه نرم افزاری رایگان، Scikit-learn، بر اساس اکوسیستم علمی پایتون کار می کند.

نتیجه

همانطور که می بینید، استفاده از پایتون 4 مزیت عالی دارد: کد کمتری می نویسید، زمان کمتری صرف می کنید و هزینه کمتری میپردازید، توسط پیشگامان جهان استفاده می شود، معتبر است و متخصصان داده آن را تایید می کنند، در حال پیشی گرفتن از جاوا است. البته بر اساس گفتگوهای انجام شده توسط کارشناسان در Quora متوجه شده ایم که ممکن است از نظر عملکرد نسبت به دیگر زبان ها کند باشد و این یعنی نمی تواند زبان بسیار خوبی برای توسعه ی تلفن همراه باشد.

با این حال، اگر اینطور است چرا هنوز محبوبیت زیادی دارد؟ اولا وقتی دیگر ویژگی های برنامه نویسی مثل بازدهی بالا را در نظر می گیریم دیگر سرعت نمی تواند اولویت اول ما باشد. دوماً در مورد اهمیت عملکرد نرم افزار اغراق می شود و در واقع این روزها بیشتر توجه ها به سمت عملکرد برنامه نویس می رود تا عملکرد نرم افزار. اگر به مشهورترین پروژه های پایتون نگاهی بیندازید متوجه می شوید که اکثریت آنها از نظر عملکرد مورد نقد واقع نمی شوند حتی اگر نقدی به آنها وارد باشد. حتی می شود بخش های حیاتی و ضروری را با C یا C++ نوشت و بقیه ی بخش ها را با پایتون.

در نتیجه عادلانه این است که بگوییم پایتون یک ابزار فوق العاده ساده و پر بازده برای برنامه نویسان و دیگر دانشمندان فعال در زمینه های مشابه است که علاوه بر این ویژگی ها هزینه ی به صرفه و صرف زمان اندک را نیز به ویژگی های برجسته ی خود افزوده! ما به شما توصیه می کنیم که از این زبان استفاده کنید و اگر سوالات بیشتری دارید در کامنت ها بپرسید.