اندروید یک محیط باز، انعطاف پذیر و کاملا مطلوب است اما متاسفانه این انعطاف پذیری احتمال ایجاد مشکلات امنیتی را نیز در آن بالا برده است. خبر خوب این است که گوگل سیستمی به نام Play Protect دارد که به امنیت اندروید کمک می کند.

Google Play Protect تمام فلسفه ی امنیتی اندروید گوگل را در یک نام خلاصه می کند. Play Protect یک سیستم چند بخشی است که برای حفظ امنیت گوشی شما از هر دو سمت طراحی شده است. اسکنر بدافزارسنج یکی از بخش های این برنامه و “Find My Phone” و “Safe Browsing” دو بخش دیگر این برنامه هستند.

 

روش یافتن اطلاعات Play Protect در گوشی

اگر کنجکاو باشید که Play Protect در دستگاهتان چه کاری انجام می دهد، باید بگوییم بسیار ساده است. از Play Store برای شروع استفاده کنید و این اپلیکیشن را دانلود نمایید.

منوی Play Store را باز کنید و سپس تنظیماتMy Apps& Games را انتخاب کنید. گزینه بالایی در صفحه My Apps & Games خلاصه ی وضعیت Play Protect را نشان می دهد. برای پیدا کردن اطلاعات بیشتر روی آن ضربه بزنید.

صفحه Play Protect برنامه هایی که به تازگی اسکن شده را نشان و به شما این اجازه را می دهد تا در صورت بروز هرگونه مشکل، آن را پیدا کنید و چند گزینه هم برای حل مشکل پیش رویتان می گذارد.

 

اسکنر بدافزار Protect گوشی شما را از خطر ویروس ها در امان نگه می دارد

دلیل اصلی بوجود آمدن Play Protect اسکن بدافزار است. این دستگاه با استفاده از یادگیری ماشینی برای اسکن و بررسی بیش از 50 میلیارد برنامه در هر روز، هم در داخل و هم در خارج از Play Store آماده شده است.

اساسا در Backend، اسکنر بدافزارِ Play Protect هر برنامه ای را که وارد فروشگاه Google Play می شود بررسی می کند تا مطمئن شود که این برنامه مجاز است. اگر برنامه ای مشکوک یا مشکل دار باشد از فروشگاه حذف می شود!

اما Play Protect برای کمک به حفظ ایمنی دستگاه شما یک گام هم جلوتر می رود. این برنامه نه تنها اپلیکیشن ها را در Store Play اسکن می کند، بلکه تمامی آنها را بر روی گوشی شما برای جلوگیری از فعالیت های مخرب نیز اسکن می کند و اصلا فرقی نمی کند که اپلیکیشن ها از کجا آمده باشند در هر صورت اگر مورد مشکوکی پیدا کند، به شما اطلاع می دهد.

البته، درست مانند هر اسکنر بدافزاری دیگری، این اسکنر هم بی نقص نیست. این برنامه هم بالاخره نقطه ضعفی دارد، بنابراین بهتر است علاوه بر تکیه به این نرم افزار، خودتان هم نسبت به نصب برنامه ها حساسیت لازم را داشته باشید.

 

قابلیت Find My Phone این نرم افزار گوشی گم شده یا سرقت شده ی شما را باز می گرداند!

اگر ناگهان متوجه شدید که گوشیتان در جایی که باید باشد نیست و نمی دانید کجاست می توانید از قابلیت Find My Phone برای ردیابی دستگاه خود استفاده کنید. صرف نظر از اینکه گوشیتان گم شده یا به سرقت رفته است می توانید مکان فعلی (یا آخرین اطلاعات شناخته شده) گوشی را ردیابی کنید.

اگر هم وضعیت به شکلی بود که متوجه شدید دیگر گوشی خود را پیدا نمی کنید می توانید از Find My Phone برای قفل کردن و پاک کردن دستگاه خود استفاده کنید. به این ترتیب، حداقل می توانید اطمینان حاصل کنید که اطلاعات شخصی شما از دسترس دیگران در امان است.

 

Play Protect امنیت شما را در وب نیز تامین می کند

Play Protect همچنین به صورت یکپارچه با Chrome همگام می شود تا از شما در برابر نرم افزارهای مخرب در وب محافظت کند. اگر کد مخربی را در یک وب سایت شناسایی کند، به شما هشدار داده و شما را در جهت انجام حرکت ایمن هدایت می کند.

این ویژگی باید برای هر کسی که از مرورگر Chrome در کامپیوتر نیز استفاده می کند آشنا باشد، زیرا این در کامپیوتر نیز به همین صورت است. کروم هر مقدار از فعالیت مشکوک را بررسی می کند و اگر مورد مشکوکی وجود داشته باشد، آن را مسدود می کند.