فتوشاپ و ایلاستریتور دو برنامه گرافیکی عظیم Adobe هستند. اگر در حال کار بر روی یک پروژه جدید هستید، ممکن است جالب باشد که بدانید کدام یک از این دو برنامه برای شما مناسب است، زیرا از نظر سنجی به نظر می رسد که بسیار مشابه هستند. ما برخی از تفاوت های اصلی موجود بین فتوشاپ و ایلاستریتور را برای کمک به شما بررسی کرده ایم.

فتوشاپ

Adobe Photoshop یک برنامه عالی برای تغییر تصاویر یا گرافیک هایی که پیش ساخته مانند عکس ها و محبوب ترین نرم افزار Adobe است. گرافیک های Raster یا Bitmap در فتوشاپ ایجاد شده اند. بعضی از این گرافیک ها کمی دندانه دار می شوند زیرا تصاویر از مربع های رنگی به نام پیکسل ها ساخته شده اند. همه چیز در فتوشاپ فقط حاصل گردهمایی یک سری پیکسل است، بنابراین اگر هر چیزی را به بالا و یا پایین گرافیک اضافه کنید می تواند کیفیت تصویر را خیلی سریع کاهش بدهد. فتوشاپ یک انتخاب محبوب برای طراحان گرافیک وب، ویرایش عکس و غیره است زیرا این پروژه ها با اندازه ثابت باقی می مانند. ویرایش عکس ها در فتوشاپ بسیار جذاب است، زیرا شامل بسیاری از فیلترهای منحصر به فرد، جلوه های ویژه و ابزارهاست. مزیت دیگر فتوشاپ این است که شما می توانید کنترل کامل پروژه های خود را داشته باشید، زیرا می توانید پیکسل های گرافیکی خود را ویرایش کنید.

ایلاستریتور

ایلاستریتور یک نرم افزار مبتنی بر بردار پیشرفته است. بنابراین، بر خلاف قالب پیکسلی فتوشاپ، از ساختارهای ریاضی برای ایجاد گرافیک برداری استفاده می کند. در ایلاستریتور، یک خط از دو نقطه متصل به یک الگوریتم کامپیوتری، به جای یک خط از پیکسل ها تشکیل شده است. به همین دلیل، ایلاستریتور اغلب برای ایجاد لوگو یا هر چیزی که ممکن است لازم باشد در اندازه های مختلف چاپ شود یا نمایش داده شود، استفاده می شود. یک گرافیک برداری هرگز در اثر بزرگ و کوچک شدن کیفیت خود را از دست نمی دهد. ایلاستریتور همچنین به شما یک خروجی چاپی بهتر را ارائه می دهد، چون به رزولوشن وابسته نیست. نقص ایلاستریتور این است که نمی توان از آن به آسانی برای تغییر تصاویری که قبلا ایجاد شده استفاده کرد، چرا که در این نرم افزار فیلترها و ابزار ویرایش تصویر به صورت محدودی در دسترس شماست.

Fireworks و InDesign

حالا که تفاوت بین فتوشاپ و ایلاستریتور را می دانید، چندین نرم افزار گرافیکی دیگر Adobe مانند Fireworks و InDesign نیز وجود دارد که احتمالا در مورد آن ها فکر کرده اید. Fireworks تقریبا هنوز هم کاربرد دارد، زیرا با Flash و Dreamweaver که آنها هم از برنامه های Macromedia بودند به خوبی کار می کند. Fireworks هر دو گزینه های شطرنجی و بردار را ارائه می دهد اما در هیچکدام برتری خاصی نیافته است. InDesign از نظر کار با طرح بندی های چندین صفحه ای به همراه انبوهی از متن، مانند مجلات و کتاب ها بهترین بازدهی را دارد. اما اگر در حال کار بر روی یک کتاب یا PDF هستید هنوز هم بهتر است که با فتوشاپ و ایلاستریتور به ایجاد گرافیک بپردازید و سپس آنها را به InDesign بفرستید، چون در فتوشاپ گزینه های بیشتری دارید و بر خلاقیتتان کنترل خواهید داشت. اما نگران نباشید، InDesign تصاویر برداری را که در ایلاستریتور ایجاد کرده اید حفظ خواهد کرد.

نتیجه گیری:

می دانید که برخی از افراد استفاده از فقط یک برنامه را به استفاده از دیگر برنامه ها ترجیح می دهند اما گاهی اوقات بهترین کار، استفاده از فتوشاپ و ایلاستریتور با هم است. برای مثال، ممکن است نیاز به اضافه کردن بخشی از متن به تصویری داشته باشید که باید ویرایش شود یا شاید لازم باشد لوگو یا علامتی را به تصاویر وبلاگ یا نمونه کارهای خود اضافه کنید. ما می گوییم که بهتر است که هیچ متنی را در فتوشاپ به عکس اضافه نکنید زیرا ممکن است باعث خراب شدن کار شود، بنابراین انتقال عکس ویرایش شده به ایلاستریتور و سپس اضافه کردن متن در آن به شما بهترین نتیجه را می دهد. قطعا هیچ یک از دو برنامه بهتر از دیگری نیست، آنها فقط متفاوت هستند. درک تفاوت های اساسی بین فتوشاپ و ایلاستریتور به شما کمک خواهد کرد که تصمیم بگیرید کدام نرم افزار برای پروژه بعدی شما مناسب تر است.

 

شما می توانید برای یادگیری آموزش های بیشتر، از دوره های فتوشاپ و ایلاستریتور موجود در همین سایت استفاده کنید.