هنگامی که برنامه های ویندوز از کار می افتند برای ما مشکل ایجاد می شود. برای همه پیش آمده که فقط با کلیک روی بخشی از یک برنامه با پیام Not Responding مواجه شوند.

شاید اولین قدم به سوی حل مشکل برنامه هایی که دچار این حالت می شوند و ممکن است از کار بیفتند باز کردن Task Manager باشد که راه حل خوبی است. با این حال ما میخواهیم روش حل این مشکل و بستن فوری اینطور برنامه ها بدون نیاز به Task Manager را به راحتی به شما آموزش دهیم.

 

روش ساده ی Force Close کردن برنامه ها

برای خاموش کردن یک برنامه بدون Task Manager، میتوانید از دستور taskkill استفاده کنید. به طور معمول، شما می توانید این فرمان را در Command Prompt برای از بین بردن یک فرآیند خاص وارد کنید. با این وجود، هر زمان که یک برنامه متوقف می شود، می توانید با وارد کردن دستور مربوطه آن برنامه را ببندید.

اول، روی فضای خالی روی دسکتاپ خود راست کلیک کرده و New> Shortcut را انتخاب کنید. در این حالت از شما خواسته می شود که یک مکان را برای میانبر وارد کنید. در آن کادر، دستور زیر را وارد کنید:

taskkill /f /fi "status eq not responding"

اگر این دستور رو بخش به بخش بررسی کنید درک آن برای شما بسیار ساده خواهد بود:

Taskkill فرماندهی برای توقف یک فرآیند است که باید زمانی که برنامه ای Frizz شده به کار برود.  

/ f دستور به بستن برنامه است. بدون این بخش، ویندوز فقط فرآیند را خاتمه می دهد، که در صورتی که برنامه فریز شده باشد کار نخواهد کرد.

/ fi دستور را برای اجرا تنها در فرآیندهای که با معیارهای فیلتر زیر مطابقت دارند، هدایت می کند.

و در آخر، متن درون علامت نقل قول معیارهای دستور را بیان می کند. شما می خواهید که دستور فقط پروسه هایی که در شرایط Not Responding هستند را متوقف کند.

جعبه ایجاد میانبر پس از آن از شما می خواهد که برای این میانبر جدید یک نام تعیین کنید. آن را به هر نامی که دوست دارید بنویسید و سپس Finish را بزنید. حالا شما می توانید یک برنامه را با دو بار کلیک کردن بر روی این میانبر در هر زمانی ببندید. این میانبر هر پنجره ای که فریز شده باشد را می بندد.

 

چگونگی بستن برنامه های فریز شده در ویندوز با استفاده از میانبر صفحه کلید

برای اینکه این فرآیند Force Close را حتی سریعتر انجام دهیم، می توانیم یک میانبر صفحه کلید سفارشی برای اجرای فرمان killer task ایجاد کنیم.

بر روی میانبر جدید خود راست کلیک و Properties را انتخاب کنید. در زیر زبانه Shortcut، روی بخش Shortcut keybox کلیک کنید تا یک میانبر صفحه کلید سفارشی ایجاد شود. هر حرفی که شما انتخاب کنید ویندوز به طور خودکار یک Ctrl+Alt به آن اضافه می کند اما شما می توانید آن را به Ctrl+Shift هم تغییر دهید.

از آنجا که این میانبر به صورت آنی یک پنجره ی Command Prompt را باز می کند می توانید Run را مینیمایز کنید. انجام این کار به این معناست که وقتی میانبر را میزنید دیگر آن فلش حواس پرت کن کوچک را نخواهید دید.

 

روش های جایگزین برای Force Close کردن در ویندوز

روش فوق ساده ترین روش برای Force Close است. با این وجود، برخی از روش ها و ابزارهای دیگری که می خواهید برای انجام این کار بشناسید هم وجود دارد.

اول بستن با Alt+F4 را امتحان کنید

یک مرحله عیب یابی اساسی در هنگام بستن برنامه، فشار دادن Alt + F4 است. این میانبر صفحه کلید ویندوز برای بستن پنجره فعلی است و همانند کلیک کردن روی آیکون X در گوشه سمت راست بالای یک پنجره عمل می کند.

به این ترتیب، برنامه ای را که واقعا گیر کرده است، Force close نخواهد کرد، اما اگر برنامه فقط یک مشکل کوچک داشته باشد می توانید آن را امتحان کنید.

 

 روش فورس کلوز کردن برنامه با Super F4

با Super F4 تنها با Ctrl+Alt+F4 برنامه ها را فوراً ببندید.

SuperF4 یک برنامه ساده است که به شما این امکان را می دهد تا هر پنجره ای را فورس کلوز کنید، حتی اگر Not Responding باشد! این برنامه نیز مانند فرمان workkill که در بالا گفته شد، برنامه ها را بلافاصله متوقف می کند.

به همین دلیل، این برنامه قبل از بستن برنامه ی فریز شده در مورد اتمام یا عدم اتمام کار شما در آن بخش سوال نخواهد کرد، پس هنگام استفاده از این برنامه، مراقب باشید. SuperF4 همچنین به شما اجازه می دهد مکان نمای خود را بر روی هر پنجره ای که می خواهید فورس کلوز شود حرکت دهید.

 

فورس کلوز کردن برنامه ها با یک جایگزین برای Task Manager

از لحاظ فنی راه دیگری برای جایگزینی Task Manager در جهت فورس کلوز کردن برنامه ها وجود دارد. به عنوان مثال، اگر به دنبال چیزی با قدرت بیشتر هستید، Process Explorer قطعا این نیاز را برآورده خواهد کرد.

 

روش بستن برنامه ها با AutoHotkey

شما همچنین می توانید یک اسکریپت AutoHotkey اساسی برای فورس کلوز کردن پنجره ها ایجاد کنید. برای این کار باید AutoHotkey را دانلود و سپس یک اسکریپت با این دستور ایجاد کنید:

#!Q::WinKill,A

فایل تمام شده رو به فولدر Startup خود منتقل کنید (در فایل اکسپلورر Shell:Stratup را وارد کنید تا به این فولدر برسید) به این صورت هر بار که سیستم را روشن می کنید این فولدر باز می شود. سپس Win+Alt+Q را بزنید تا پنجره ی فعلی بسته شود.

 

دیگر اپلیکیشن های جانبی برای فورس کلوز کردن برنامه ها

اگر هیچ یک از موارد و راهکارهای بالا برای شما جواب نداد باید از یک اپ جانبی برای فورس کلوز کردن برنامه ی فریز شده استفاده کنید. ProcessKO برای کاربران سطح پیشرفته انتخاب خوبی است چرا که افزونه هایی مانند قابلیت متوقف کردن یک پروسه ی خاص پس از یک بازه ی زمانی تنظیم شده را نیز دارد.

بقیه ی موارد به موارد گفته شده در بالا شباهت زیادی دارند به همین خاطر توصیه می کنیم قبل از به کار گیری یکی از این موارد همه آنها را چک کنید.

فورس کلوز کردن در ویندوز هیچوقت به این سادگی نبوده است!

خوشبختانه اخیرا دیگر کسی به شکل گذشته با برنامه های فریز شده ی متعدد روبرو نمی شود اگر از آن دسته افرادی هستید که با نرم افزار خاصی همیشه این مشکل را دارید شاید بهتر باشد به دنبال آپدیت یا یک برنامه ی جایگزین باشید.