چندین دهه پیش Star Trek ایده ی یک مترجم جهانی را مطرح کرد، یک دکمه ی کوچک که به کاربران خود این امکان را می داد تا به سادگی و با زبان خود تنها با یک سوئیچ با بیگانگان ارتباط برقرار کنند. و اکنون به لطف گوگل ما هم چنین قابلیتی را در دسترس داریم.

این نرم افزار به قدری کاربردی و مجهز است که ممکن است شما بسیاری از قابلیت های آن را نشناسید. به همین خاطر ما تصمیم گرفتیم که شش مورد از نکات فوق العاده ی مربوط به آن را برای شما توضیح دهیم تا بتوانید از توانایی های Google Translate بهره کافی را ببرید.

 

دانلود زبان های مختلف به صورت آفلاین

همیشه هنگام مسافرت به اینترنت دسترسی ندارید به همین خاطر بهتر است یک نسخه ی آفلاین از این مترجم در دسترستان باشد. این اپلیکیشن می تواند ترجمه های ساده را به صورت آفلاین انجام دهد، فقط کافیست فایل های ضروری لازم برای این کار را دانلود کنید.

برای کَش کردن زبان های آفلاین منوی هدایتگر را باز کرده و روی Offline Translation کلیک می کنیم. تعداد بی شمار زبان های پشتیبانی شده در حالت آفلاین شامل زبان هایی از جمله اسپانیایی، آلمانی، فرانسوی، رومانیایی، ایسلندی، یونانی و دیگر زبان ها می شود. در حالت آفلاین شما نمی توانید از ورودی صوتی استفاده کنید اما امکان استفاده از مترجم با کمک تایپ و اسکن دوربین به صورت نرمال کار می کند. همچنین امکان خوانش ترجمه به سیستم متن به گویش نیز وجود دارد.

 

ترجمه ی متن هایلایت شده

قابلیت پشتیبانی از این ویژگی در سیستم اندروید مارشملو در حال پیاده سازی است. گوگل ترنسلیت از طریق Chrome به این قابلیت دسترسی پیدا می کند. بنابراین می توانید هر بخشی از متن را که مورد نظرتان است هایلایت کنید، دکمه ی منو را بزنید و گزینه ی Translate را انتخاب کنید.

ترجمه ی متن هایلایت شده شما در یک باکس شناور در بالای صفحه نمایش داده می شود. زبان مبدا باید به طور اتوماتیک شناسایی شود و متن به زبان پیش فرض شما تبدیل شود. همچنین یک دکمه ی New Translate هم وجود دارد که اگر بخواهید می توانید برای ترجمه ی بخش بیشتری از متن بدون ترک کردن آن بخش استفاده کنید.

 

حالت مکالمه

Translate UI اصلی دارای تمام ابزارهایی است که شما نیاز دارید تا یک کلمه یا عبارت را سریعا ترجمه کنید، اما اگر نیاز به مکالمه داشته باشید، یک حالت جداگانه وجود دارد. شما می توانید با استفاده از آیکون میکروفون در پایین کادر اصلی، وارد حالت مکالمه شوید. یک پنجره دستی با دستورالعمل قابل دسترسی از طریق نماد دست در بالای صفحه مکالمه وجود دارد. این دستور، وضعیت را برای شخص دیگر، به زبان خود او توضیح می دهد.

حالت مکالمه بین دو زبان جابجا می شود: شما صحبت می کنید، برنامه ترجمه می کند، شخص دیگری صحبت می کند، و برنامه برای شما ترجمه می کند. به طور پیشفرض، Translate متن گفته شده در یک زبان را دریافت می کند، اما در وسط یک دکمه وجود دارد که برنامه را برای دریافت هر دو زبان تنظیم می کند. این حالت، تجربه طبیعی تری را ارائه می دهد و با کمک آن می توانید از صحبت کردن بیش از حد جلوگیری کنید.

 

ترجمه های زنده تصویری

گوگل چند سال پیش شرکت Quest Visual را به کار گرفت تا دستاوردهای مترجم متنی واقعیت افزوده ی این شرکت به نام Word Lens را به تولید برساند. این تکنولوژی که با ترجمه ادغام شده است، به شما این امکان را می دهد که گوشی خود را روبروی علامتی که به زبان دیگر نوشته شده بگیرید و نوشته ی آن را در زبان خودتان دریافت کنید.

برای باز کردن مترجم دوربینی، فقط روی نماد دوربین در پایین قسمت متن ترجمه خود ضربه بزنید. تنظیمات زبان مورد استفاده در اینجا از رابط ترجمه اصلی شما منتقل می شود، بنابراین قبل از فشار دادن دکمه، ابتدا زبان مناسب را انتخاب کنید. اگر زبان اصلی را آفلاین ذخیره کرده اید (به بالا نگاه کنید)، سپس می توانید ترجمه های فوری دریافت کنید.

 

برای ترجمه کلیک کنید

اگر بیش از چند پیام یا ایمیل در یک زبان دیگر دریافت کرده اید، بازگشت چندین باره به اپلیکیشن ترجمه کار سختی خواهد بود. اینجاست که Tap to Translate به کار می آید. این ویژگی را از تنظیمات ترجمه فعال کنید و زبان پیش فرض خود را تنظیم نمایید. با استفاده از Tap to Translate، هر بار که متن را کپی می کنید باکس ترجمه ظاهر می شود.

این باکس یا حباب در گوشه سمت راست صفحه نمایش ظاهر می شود. به سادگی روی آن ضربه بزنید تا یک پنجره ترجمه شناور با متن کپی شده به طور خودکار، شناسایی و به زبان پیش فرض شما ترجمه شود. درست مانند ویژگی ترجمه کروم، بدون نیاز به خروج از این پنجره می توانید با زدن گزینه ی New Translation ترجمه ی جدیدی را دریافت کنید.

 

منابع شخصی عبارات

نیاز نیست برای ترجمه ی عبارات پرکاربرد خود هزاران بار آن عبارت را روی گوشی خود فریاد بزنید. این نرم افزار قابلیت این را دارد که ترجمه های مهم را ذخیره کرده و بعدها به صورت فوری در اختیار شما بگذارد.

این نرم افزار لیستی پویا از عبارات اخیری که به کار برده اید را در تکست باکس اصلی خود نگه می دارد که در سمت راست هر کدام از آنها یک ستاره قرار دارد. روی آن ستاره ضربه بزنید تا آن عبارت به منابع عبارات شخصی شما افزوده شود. این منبع عبارات از طریق منو قابل دسترسی است. هر چند که این لیست یک لیست بلند است اما امکان سرچ نیز وجود دارد. با ضربه زدن روی هر مورد در این لیست عبارت انتخابی شما وارد بخش ترجمه می شود.

با این ترفندها می توانید با دنیا ارتباط برقرار کنید کافی است این اپلیکیشن را نصب کنید.

Download google translate