افزونه های گوگل کروم قابلیت های زیادی را به آن می افزایند. من به عنوان یک بلاگر هنگام رفع نقص یا استفاده از اپلیکیشن های مبتنی بر مرورگر و بازی ها از صفحه نمایش فیلم می گیرم. حتی بسیاری از مدرس ها و آموزگاران فعال در زمینه های مربوط به کامپیوتر نیز موقع آموزش دادن از صفحه نمایش خود فیلم می گیرند. در این مطلب به شما روش ها و ابزارهای مورد استفاده برای این کار را معرفی می کنیم.

1. Screencastify

Screencastify یکی از بهترین ابزارهای ضبط صفحه نمایش موجود در فروشگاه Chrome است. پس از نصب افزونه، از شما خواسته می شود با استفاده از حساب Google خود وارد سیستم شوید. این ابزار کمک می کند تا فیلم های ضبط شده خود را در حساب Drive خود ذخیره کنید.

چیزی که در این افزونه واقعا من را جذب خود می کند این است که می توانیم همزمان با ضبط تبی که در آن هستیم از دسکتاپ نیز فیلم بگیریم برای این کار فقط کافیست روی دکمه ی آبی بزرگ Record کلیک کنیم.

اما نظرتان در مورد ضبط صدا چیست؟ می توانید با انتخاب یک گزینه میکروفون را نیز انتخاب و فعال کنید. خود من متوجه شدم که گزینه ی وب کم واقعا جذاب است چون بوسیله ی آن می توانیم هر اتفاقی که روی صفحه می افتد را ضبط کنیم. همچنین گزینه هایی مثل زوم کردن روی موس و متمرکز شدن روی حرکات موس نیز در دسترس است. 

 

Download Screencastify

 

2. LOOM

LOOM کارکردی مشابه Screencastify دارد. این ابزار تنها با یک کلیک تمام مشکلات شما در زمینه ی ضبط فعالیت های صفحه نمایش را حل می کند. این نرم افزار از اپلیکیشن هایی مثل Google، Slack و Outlook را پشتیبانی می کند. محیط کاربری این دو نرم افزار نیز به هم شبیه است و در LOOM نیز می توان بین ضبط دسکتاپ و تب مورد نظر انتخاب کرد یا هر دو را همزمان به کار گرفت. 

بر خلاف Screencastify، Loom محدودیتی بر تعداد یا طول فیلم ندارد. یک ویژگی مفید آن هم این است که با فلیپ می توانید دوربین را تغییر دهید که دید شما را در حالت وب کم تغییر می دهد تا حالت آینه ای را حذف کند. در طرح رایگان این نرم افزارهیچ راهی برای هایلایت کردن و پیروی از حرکات موس یا استفاده از قلم برای جلب توجه به بخش های خاص یا بخش های ویدیو وجود ندارد. با این حال، شما می توانید فیلم ها را با استفاده از یک رمز عبور به اشتراک بگذارید و فیلم های برش خرده را در داخل Loom به اشتراک بگذارید.

 

Download Loom

 

3. HIPPO VIDEO

اگر بازاریاب هستید یا نیاز به یک راه حل سازمانی دارید، Hippo Video در خدمت شماست. Hippo Video به غیر از توانایی ضبط فیلم ها، برخی از ویژگی های پیشرفته را نیز در بر دارد.  به عنوان مثال، شما می توانید وضوح تصویری خود را از بین 360 تا 1080 انتخاب کنید.

روی دکمه تنظیمات پیشرفته کلیک کنید و روش های مختلف سفارشی کردن ویدیوهایتان را ببینید. شما می توانید نسبت ابعاد، وضوح تصویر، اندازه وب کم و نمایش یا پنهان کردن ابزار نشانه گذاری، برجسته کردن با قلم و Blur کردن برخی قسمت های صفحه را نیز انتخاب کنید.

 

Download Hippo Video

 

4. NIMBUS

Nimbus یکی دیگر از برنامه های کاربردی چند منظوره کروم برای ضبط فیلم از تب ها یا دسکتاپ است. علاوه بر ضبط فیلم ها با وب کم یا بدون وب کم، می توانید از Nimbus برای گرفتن عکس ها و ذخیره آنها در محل خود نیزاستفاده کنید.

Nimbus همچنین به شما اجازه می دهد که علامت Watermark را نیز به کار بگیرید این ابزار می تواند برای بازاریابانی که قصد برند سازی در زمینه ای را دارند کمک زیادی بکند. در این نرم افزار ابزارهای ویرایشی مثل قلم، Mouse Emphasis و پشتیبانی از رزولوشن های مختلف ویدیویی مثل 4K نیز موجود است و مهمتر از همه اینکه همه ی اینها رایگان است.

منوی اصلی قابل تنظیم است، بنابراین شما می توانید گزینه ها را اضافه یا حذف را نیز بکنید. همچنین می توانید کلید های میانبر را نیز برای ایجاد میانبر برای بخش های مختلف پیکربندی کنید.

 

Download Nimbus

 

5. Awesome Screenshot

Awesome Screenshot می تواند هم عکس و هم فیلم را با سهولت ضبط کند. شما به راحتی می توانید با استفاده از ویژگی های صفحه نمایش، تنها بخشی از صفحه نمایش یا کل آن را ضبط کنید. ضبط ویدئویی در این برنامه، نسبتا ساده و بدون هیچگونه ویژگی پیشرفته و همراه با پشتیبانی از وب کم است.

 

Download Awesome Screenshot

 

اتاق ضبط

با استفاده از یکی از این افزونه های Chrome می توانید مرورگر خود را به یک اتاق ضبط تبدیل کنید. هر کدام از اینها چیز خاصی برای ارائه دارد. می توانید هر کدام را یک بار امتحان کنید و در آخر نتیجه گیری کنید که کدام یک بهتر با نیازهای شما و سیستم شما مطابقت پیدا می کند.