طراحی و نقاشی می تواند کار بسیار لذت بخشی باشد، کار با کاغذ، مداد، خودکار، جوهر، بوم، رنگ و دیگر مواد و ابزارهای مختلف می تواند برای ایجاد یک اثر هنری فوق العاده باشد. اما این ابزارهای سنتی نقاشی و تصویر سازی نسبت به جایگزین های تکنولوژیک امروزی کمبودهایی دارند. شما نمی توانید روی طرحی که با مداد می کشید زوم کنید و نوع طراحی را به دلخواه تنظیم کنید. نمی توانید با زدن Ctrl+Z طرحی که کشیده اید را Undo کنید. نمی توانید روشنایی و کنتراست تصویر را در یک نقاشی رنگ و روغنی تنظیم کنید. و اینجاست که نقاشی به سبک مدرن و به وسیله ی ابزارهای کامپیوتری وارد میدان می شوند و قابلیت های بسیار ارزشمندی را در اختیار هنرمندان امروزی قرار می دهند. شما با یک کامپیوتر امروزی می توانید از لایه ها، ابزارهای  پیشرفته ی نقاشی و طراحی و امکان تنظیم ویژگی های تصویر را به کار بگیرید. بسیار هیجان انگیز است که ببینیم یک هنرمند چیره دست در زمانی اندک با چنین ابزارهایی چه کارهایی می تواند انجام دهد. 

آنچه Tablet PC را به وسیله ای عالی برای هنرمندان تبدیل کرده است ترکیب خاص امکان نقاشی به صورت لمسی و با استفاده از قلم است. Tablet PC ها بر خلاف دیجیتایزرهای بیرونی قابلیت نقاشی مستقیم روی صفحه را نیز دارند که امکان نقاشی بسیار بهتری را فراهم می کند. در این مطلب به شما نشان خواهیم داد که چطور می توانید از این ابزار فوق العاده در کنار نرم افزار فوق العاده ی ویندوز 10 برای نقاشی و طراحی استفاده کنید. ما برای این آموزش از نرم افزارهای Surface Pro و Photoshop CC استفاده کرده ایم. 

ما اخیراً عکسی را در نیویورک گرفته ایم که دارای نویز و لرزش زیادی بوده است بنابراین تصمیم گرفتیم با استفاده از Photoshop CC آن را به یک نقاشی تبدیل کنیم. 

آماده کردن کامیپوتر برای نقاشی

پس از نصب برنامه فتوشاپ گام دیگری هم وجود دارد که برای درک کامل قابلیت هایی که در زمینه ی پشتیبانی از قلم در Photoshop CC، Surface Pro و Surface 2 وجود دارد لازم است. برای رسیدن به میزان حساسیت فشار به درایو افزوده ای که فتوشاپ استفاده می کند نیاز داریم. پس از نصب این درایور می توانید تایید کنید که حساسیت فشار با انتخاب ابزار Brush و بعد از آن تنظیم آپشن های Brush در فتوشاپ کار می کند. 

در تصویر زیر کار یک قلم در دو حالت دارای کنترل فشار (سمت راست) و بدون کنترل فشار (سمت چپ) را می بینید. 

Photoshop CC یک ابزار حرفه ای است که در آن می توانید آپشن های زیادی برای کنترل فشار را در اختیار داشته باشد، آپشن هایی از جمله سایز قلم، زاویه، گردی، عمق و غلظت رنگ! این قلم با وجود چنین آپشن هایی در فتوشاپ به یک قابلیت فوق العاده برای این نرم افزار تبدیل می شود.

نکته: اگر زیاد در فتوشاپ نقاشی می کنید می توانید محیط Painting را در قسمت بالا سمت راست این نرم افزار فعال کنید. این محیط ویژه ی نقاشی، پر کاربردترین کنترل های مربوط به نقاشی را با دسترسی آسان در اختیار شما می گذارد. 

برای تبدیل عکسی که از نیویورک گرفته ایم به یک نقاشی ما ابتدا از افکت نقاشی رنگ و روغن درونسازی شده ی فتوشاپ استفاده کردیم. سپس با استفاده از قلم حالت نقاشی گونه ی اولیه را با ابزار Mixer brush رنگ کردیم. با این کار می توانیم به شکلی کار کنیم که فقط چشم انسان بتواند به خوبی متوجه ماجرا شود. این پروسه را در سه عکس زیر می بینید: 

ما در زمانی بسیار کوتاه توانستیم این عکس را به نقاشی تبدیل کنیم و بعد هم جزئیات لازم را با قلم در Surface Pro به آن افزودیم. استفاده از این ابزارها برای افزودن جزئیات به کار واقعا کار جذاب و لذت بخشی است.

ایجاد حالت نقاشی مدادی

نقاشی کار بسیار جذابی است مخصوصا اگر به تمیزکاری نیازی نداشته باشد اما طراحی هم فوق العاده است. ما برای نمونه بعدی به سراغ تصویرسازی از یک ماشین قدیمی رفتیم. 

برای این منظور قبل از هر کاری با استفاده از ابزار Rubber Stamp بخش های نامطلوب را از تصویر حذف کردیم. سپس شروع کردیم به انجام پروسه ی کار که به همان نقاشی شبیه است با این تفاوت که ما از سه لایه برای ساخت این تصویری که می بینید استفاده کردیم. 

در اینجا درست مثل نقاشی های رنگ و روغن می توانستیم از افکت های فتوشاپ در ترکیب با قلم دستی استفاده کنیم تا خیلی سریع اثری هنری و برجسته را بسازیم. تبلت های ویندوزی کامپیوترهای بی نظیری برای اینگونه طراحی ها و نقاشی هستند چون در آنها می توانیم با اپلیکیشن های مختلفی کار کنیم. می توانیم با ترکیب این قابلیت های مختلف هر کاری را به انجام برسانیم.

شما می توانید برای یادگیری کامل کار با قلم نوری از دوره آموزشی صفر تا صد استفاده از قلم نوری با فتوشاپ موجود در همین سایت استفاده کنید.

همچنین می توانید از دوره های زیر استفاده کنید:

دوره آموزشی صفر تا صد استفاده از قلم نوری با کورل پینتر

دوره آموزشی صفر تا صد استفاده از قلم نوری با لایتروم

دوره آموزشی صفر تا صد استفاده از قلم نوری با ایلاستریتور