تا به حال دیده اید که یک برند بزرگ لوگو نداشته باشد؟ خیر؟ درست است، ندیده اید، چون چنین چیزی وجود ندارد. لوگو می تواند روی پذیرش مشتریان نسبت به برند شما تاثیر زیادی داشته باشد. پس به طور طبیعی هر کسی دوست دارد که لوگوی خوبی داشته باشد. اما چگونه می تواند به یک لوگوی خوب دست یافت؟

نگران نباشید، این راهنمای جامع همه ی مواردی که برای طراحی یک لوگوی عالی برای کسب و کارتان لازم دارید را به شما ارائه می کند، از تعریف ماهیت برند شما گرفته تا اینکه چه چیزی یک لوگو را به سطح عالی می رساند و چگونگی انتخاب های درست برای پشبرد پروسه ی طراحی، همه و همه برای هدایت شما در این مسیر آماده است.

 

روش طراحی لوگو در 5 گام!

 

1. چرا به لوگو نیاز داریم

2. برنامه ریزی قبل از شروع طراحی لوگو

. تعریف ماهیت برند

. الهام گیری

. بررسی رقبا

3. طراحی لوگو

. انتخاب سبک طراحی

. انتخاب نوع درست لوگو

. توجه به رنگ ها

. انتخاب صحیح تایپوگرافی

4. پیشبرد پروسه طراحی

. ارتباط با طراح

. ارزیابی گزینه های انتخاب لوگو

. نبایدهای طراحی لوگو

5. استفاده از لوگو

 

1. چرا به لوگو نیاز داریم و چرا باید لوگوی ما عالی و خوب باشد؟ 

کسب و کار درست مثل یک رابطه است، شما باید سعی کنید مشتری درست را انتخاب و جذب کنید و کاری کنید که عاشق برند شما شود. پس به لوگو مثل تصویر روی پروفایلتان هنگامی که می خواهید توجه شخص محبوبتان را جلب کنید فکر کنید، لوگو همان چیزی است که افراد را به شما علاقه مند می کند و باعث می شود آنها اطلاعات بیشتری در مورد شما داشته باشند. پس شما باید بهترین جلوه را داشته باشید. درست است؟

لوگوی شما می تواند تاثیر واقعا زیادی روی اولین احساس ایجاد شده توسط کسب و کار شما در طرف مقابل داشته باشد چون به مشتریان شما در مورد برند شما اطلاعات می دهد و باعث می شود تشخیص بدهند که آیا برند شما مناسب آنها هست یا خیر.

حالا که لوگو چنان جزء مهمی در برند شماست پس باید از خوب بودن آن مطمئن شوید. تمام متریال های مربوط به برندسازی شما باید این لوگو را داشته باشند. باید مشتریان شما را با وب سایت، بسته بندی و کارت ویزیت شما آشنا کند. پس به آن اهمیت زیادی بدهید. یک لوگوی عالی و حرفه ای فقط نشانگر محصول و خدمات برند شما نیست بلکه وظیفه ی ایجاد یک تاثیر اولیه ی خوب و متمایز سازی شما از رقبا را نیز بر عهده دارد.

2. قبل از شروع طراحی لوگو:

شخصاً برند خود را تعریف کنید

لوگوی شما باید خصوصیات برند شما را انتقال بدهد و برای این منظور، قبل از هر چیزی باید خصوصیات اصلی برند خود را بدانید. وقتی در مورد اینکه چه چیزی شما را متفاوت و خاص می کند ایده ی اولیه را به دست آوردید و متوجه شدید که در کل برند شما به چه چیزهایی مرتبط است راحت تر می توانید انتخاب های خود در زمینه ی طراحی لوگو برای تکمیل تصویر ارائه شده از برند کسب و کارتان را انجام دهید.

در زیر یک سری سوالات را می بینید که می توانید از خود بپرسید تا بتوانید نهایت درک مورد نیاز از برند خود را داشته باشید:

. چه اعتقادات و ارزش هایی از نظر ما و شرکت ما مهم هستند؟

. ما چه کارهایی را بهتر از دیگران انجام می دهیم؟

. اگر بتوانیم برند خود را در سه کلمه تعریف کنیم چه می گوییم؟

. اگر بخواهیم مشتریان ما را با سه کلمه توصیف کنند آن سه کلمه چه خواهد بود؟

 

الهام بگیرید

شاید سخت ترین مرحله ی طراحی لوگو جستجو برای الهام گرفتن باشد اما خوشبختانه ما در اینجا چند نکته ی خوب برای شما فراهم کرده ایم که با کمک آنها این کار را به آسانی انجام می دهید.

با طوفان فکری شروع کنید

شاید شما یک فرد مفهوم گرا باشید دوست داشته باشید کار خود را با گردآوری ایده های کلامی آغاز کنید. یک طوفان فکری خوب می تواند فقط از فکر کردن به آنچه که نیاز دارید و حس می کنید می خواهید به آن برسید حاصل شود.  در اینجا به سه مرحله اشاره کرده ایم که به شما در رسیدن به ایده های خلاقانه کمک  می کند:

1. قوانین طوفان فکری را دنبال کنید: طوفان فکری به گردآوری و برون دهی تمام ایده های موجود، حتی آنها که خیلی خیلی بد هستند، و نوشتن آنها مربوط می شود. حتی یک ایده ی ترسناک می تواند منجر به مکالمه ای شود که در نهایت به یک راهکار هوشمندانه می رسد.

2. به جای مخاطبان خود فکر کنید: لیستی از کلماتی که برند شما را توصیف می کنند بسازید و ببینید می خواهید برندتان چگونه پذیرفته شود. خود را جای اشخاص موجود در هدف جمعیت شناسی خود بگذارید و همیشه به یاد داشته باشید که چه چیزی برای آنها مهم است.

3. همه را دخیل کنید: طوفان فکری یک نفره ی خوب است اما فقط تنوع است که منجر به وقوع اتفاقات متفاوت می شود. افراد مختلف از بخش های مختلف شرکت و حتی دوستان و شرکای خود را  وارد ماجرا کنید. هر چه زاویه ی دیدهای مختلف بیشتر باشد نتیجه بهتر خواهد بود. 

در مورد طوفان فکری در زمینه طراحی لوگو از فکر کردن به چیزهای عجیب و متفاوت بودن نترسید. ببینید لوگوهای Crypto Caveman و Sweet  چقدر هوشمندانه ایده هایی که شما با یکدیگر در میان نمی گذارید را ترکیب کرده اند. این انتخاب های خوب در طراحی لوگو به آنها کمک می کند تا کاراکتر خود را نشان بدهند و از دیگران متمایز باشند.

 

Mood board بسازید

اگر انسانی وابسته به تصاویر و حافظه ی تصویری هستید شاید mood board برای الهام گیری شما ابزار خوبی باشد. می توانید با بریدن و سنجاق کردن تصاویر یا درست کردن تصاویر دیجیتال یک برد واقعی بسازید. این برد در زمان کوتاهی می تواند به شما نشان بدهد که به چه چیزها و چه رنگها و حس هایی گرایش دارید. 

به چگونگی به تصویر کشیده شدن کسب و کارتان در لوگو فکر کنید. Simply Rooted  به طور کلی در زمینه ی غذاهای محلی و گیاهان ریشه ای فعالیت می کند و لوگوی زیبای آنها نیز به خوبی ذهن ما را به سمت گیاهان زمینی و ریشه ای می برد. ممکن است مثلا روحیات شما هم به سمت تصاویر و لوگوهای با کیفیت، نقاشی های دستی و شکل ها و رنگ های اصلی گرایش داشته باشد.

یا مثلا به لوگوی Rugged  نگاه کنید. ببینید چقدر خوب برند را با یک نوشتار سخت ولی در عین حال شیک با یک بازتاب طلایی زیبا معرفی می کند! Mood board شما هم به شما فرصت به دست آوردن این المان ها و کنار هم گذاشتن آنها را می دهد.

 

رقبا را بررسی کنید

بهترین جای وام گرفتن ایده ها کجاست؟ بین رقبا! ببینید در اطرافتان چه می گذرد، چه کارهای در مواجهه با مخاطبین شما جواب می دهد و از چه کارهایی باید اجتناب کنید. همزمان که در حال بررسی دیگر کسب و کارهای مشابه هستید به این هم فکر کنید که چه چیزی آنها را با شما متفاوت می کند و چطور می شود در لوگو روی این تفاوت ها تاکید کرد.

در جدا کردن خود به طور کامل از رقبا ثابت قدم باشید. مثلا اگر تمام رقبا در لوگوی خود از طراحی تک رنگ استفاده کرده اند شاید شما بخواهید از چند رنگ برای جلوه ی بیشتر استفاده کنید. اگر دیگران طراحی سنتی را به کار گرفته اند شاید یک لوگوی جذاب و مدرن توجه ها را بیشتر به خود جلب کند. 

سه لوگوی حسابداری بالا را ببینید و توجه کنید که چگونه ویژگی های برند خود را منتقل کرده اند. لوگوی شیر Orthrus Ventures کلاسیک و جالب است در حالیکه لوگوی Tidy Finance به نظر مدرن و جذاب است. اما اگر چیزی که به آن فکر میکنید یک لوگوی جذابتر است باید از لوگوی Hot Toast الهام بگیرید که رنگ روشن طراحی غریبی دارد.

3. روش طراحی لوگو

حالا که ایده ای روشن از برند خود و حس و الهام گیری نسبت به آن دارید وقت آن رسیده که این ایده ها را به ططبان طراحی ترجمه کنید. در این مرحله از کار المان های بسیار زیادی وارد بازی می شوند از رنگ و شکل و گرافیک گرفته تا تایپوگرافی. جداسازی هر کدام از اجزا و عملکرد و توانایی هر کدام در زمینه ی طراحی لوگو به شما کمک می کند که این کارها را گام به گام پیش ببرید و با فرآیند یکباره ی طراحی سر در گم نشوید.

سبک طراحی خود را انتخاب کنید

وقتی به لوگوی خود فکر می کنید اولین چیزی که به ذهنتان می رسد انتخاب زیبایی شناسی و طراحی درست است. هیچ سبکی وجود ندارد که برای همه مناسب باشد فقط یک سبک می تواند مناسب خواسته و برند شما باشد.

کلاسیک

لوگوهای مرسوم و مد روز می توانند جذاب و هیجان انگیز باشند اما خیلی زود ممکن است دل را بزنند. یک سبک کلاسیک قدرت ثبات بیشتری به شما می دهد و کمک می کند که مخاطبین بیشتری را جذب کنید. این طراحی زیبا کار را ساده نگه می دارد و وارد جداول رنگی شلوغ و گرافیک و فونت های متفاوت  نمی شود. یک سبک کلاسیک به مردم حس اعتماد و فروتنی را منتقل می کند. 

Retro یا Vintage

پشت ترند شدن طراحی Retro و Vintage برای مدتی از زمان دلیلی وجود دارد و آن دلیل این است که این دو نوع طراحی شما را به یاد گذشته می اندازند و احساسات رمانتیک و نوستالژیک را در شخص زنده می کنند. یک لوگوی Vintage به مشتریان می گوید که تاریخ برای شما مهم است و هر چیزی که شما بفروشید چیز خوبی است. لوگوهای مدل کهنه و طرح نقاشی با دست به رنگ قهوه ای و بژ به زیبایی بیانگر این حس و حال هستند. 

مدرن و مینیمالیست

برندها معمولا یک سبک ساده و مینیمالیست را انتخاب می کنند که نشان دهنده ی مدرن بودن و به روز بودن آنهاست. این سبک از فضای سفید زیاد، جزئیات مینیمال و خطوط ساده زیاد کمک میگیرد و در نهایت به طرحی روشن و کم رنگ منجر می شود.

سبک مدرن و مینیمالیست این پیام را به مخاطب شما منتقل می کند که برند شما به روز، عالی و با ارزش است.

جذاب و غیرقابل پیش بینی

این سبک برای برندهایی که مشتری هدف آنها جوانان هستند انتخاب خوبی است. این سبک جذاب و و زیبا به طراحی های خوش آب و رنگ و زیبا گرایش دارد و اغلب از نمادها و نقاشی برای ایجاد حس صمیمیت و دوستانگی استفاده می کند. با استفاده از این طرح ها می توانید برند خود را جذاب و درخشنده کنید.

طراحی و نقاشی دستی

سبک طراحی دستی پیام مستقیمی دارد: این یک برند فردگراست و سمبل کیفیت کارهای دستی است. این سبک در کنار دیگر سبک ها مثل Vintage به خوبی عمل می کند و واقعا پیام را منتقل می کند. اما می توان آن را با سبک های مینیمال و جذاب ترکیب کرد و به نمایی ساده و در عین حال دارای پیچیدگی های خاص رسید.

نمی توانید فقط یک سبک را انتخاب کنید؟

البته که این سبک ها هر کدام به تنهایی یک حالت جامع و کامل نیستند ولی می توان آنها را با هم ترکیب کرد تا به طرح دلخواه رسید. مثلا لوگوی برند شما می تواند متشکل از هر دو سبک طراحی دستی و مدرن باشد.

یافتن نوع صحیح لوگو

علاوه بر سبک  کلی، 7 نوع مختلف لوگو هم داریم که می توانید از میان آنها یکی را انتخاب کنید. می توانید یکی از آنها را که با نام شرکتتان یا کلیت و ماهیت آن سازگار تر است انتخاب نمایید یا چند مورد را با هم ترکیب کنید و به یک طرح کلی برسید. 

Lettermark یا لوگوی مونوگرام

لوگوهای Lettermark می توانند لوگوی کمپانی شما را به راحتی به تصویر بکشند، مخصوصاً اگر نام شرکت طولانی یا به  خاطر سپردن آن سخت باشد، Lettermark کاملا یک انتخاب درست است. بسیاری از کسب و کارها تصمیم می گیرند که با حروف اول نامشان این کار را بکنند و مثلا نامشان فقط HP، CNN یا H&M باشد، این مونوگرام ها می توانند برای لوگوهای مینیمال عالی باشند اما به یاد داشته باشید که عملکردشان در بیان ماهیت و حوزه ی فعالیت شرکت شما چندان خوب نیست.

Wordmark یا لوگوتایپ

Wordmark ها یکی از بهترین راه های استفاده از نام شرکت به عنوان لوگو هستند که می توانند به نام شرکت شما اعتبار و شهرت ببخشند. به این نوع لوگو تایپوگرافی هم گفته می شود، برای اینکه بدانید دقیقا از چه نوع لوگویی صحبت می کنیم کافیست به لوگوی ONE در زیر نگاه کنید. اگر یک نام خیلی خوب برای برند خود انتخاب کرده اید همین روش می تواند یکی از روش های بسیار عالی برای برجسته و مشهور کردن برند باشد. 

نمادهای تصویری یا لوگوی سمبلیک

نمادهای تصویری یا لوگوهای سمبلیک دقیقا همان چیزی هستند که معنای کلمه ی لوگو را منتقل می کنند. این نوع از لوگو به شکلی گرافیک آیکونی شبیه است که به راحتی قابل تشخیص است و برند شما را با یک تصویر معرفی می کند. شما می توانید برای طراحی این لوگو هر تصویری چه ساده باشد و چه پیچیده را انتخاب کنید اما باید مطمئن باشید که نماد انتخاب شده توسط شما ارتباط خاصی با برندتان برقرارمی کند. اکثر اوقات این لوگوها با Wordmark درکنار هم قرار میگیرند.

لوگوهای انتزاعی

علامت های لوگو انتزاعی به جای یک نماد قابل تشخیص، اشکال هندسی هستند که ارتباط فوری با تصویر موجود ایجاد نمی کنند، اما برای نام تجاری شما طرح جدیدی ایجاد می کنند. این نوع از لوگو می تواند نمادی کاملا منحصر به فرد را برای کار شما بسازد. این نوع از لوگو وقتی پرینت شود نشان می دهد که یک لوگو می تواند چقدر نمادین باشد و در عین حال شخصیت و تفاوت هم داشته باشد. اگر می خواهید لوگوی انتزاعی شما یک حس یا حالت خاص را منتقل کند باید معنای اشکال مختلف لوگو را بدانید.

شکل های طلسم گونه

این نوع از شکل ها راه جالبی برای نشان دادن نماد یا نام تجاری شما هستند که به آن شخصیت نیز می بخشند. این نوع از نمادها اغلب دارای رنگ های زیبا و شخصیت های کاریکاتوری هستند که کسب و کار شما را به روشی دوستانه و سازگار با حس خانواده معرفی می کنند. مانند مدل Gadget mole درعکس های  بالا. 

علائم ترکیبی

این نوع از لوگو یک علامت را با علامت یک کلمه ترکیب می کند تا یک لوگو که به راحتی قابل تشخیص است را ایجاد کند. نام تجاری یا کنار نماد قرار می گیرد یا در عنصر گرافیکی به صورت یکپارچه کار شده است، مانند لوگوی طراحی شده با لوگوی .Brite Side افراد هر دو عنصر را با نام تجاری خود مرتبط می کنند، که این کار به شما اجازه می دهد از آنها به تنهایی یا با هم استفاده کنید.

نشان

نشان نیز علامتی ترکیبی مشابه علامت های ترکیبی بالاست که  اغلب ترکیبی از عناصر کلمه و تصویر است. این نوع لوگو معمولا از متن متصل به یک نماد یا نمادی مثل مدال، مهر و موم و یا هلال تشکیل می شود. نماد فانوس Rockwell نشان می دهد که چگونه این شکل های سنتی می تواند به شما ظاهر بسیار قدیمی و کلاسیک بدهد.

توجه به رنگ

رنگها می توانند معانی مختلفی داشته باشند. روانشناسی پشت رنگها پیچیده است، اما برای بیان آن به صورت کوتاه باید گفت رنگ احساسات و ایده های خاصی را به طرح پیوند می زند.

قرمز: قرمز نشانگر هیجان، شور و خشم است. است اگر بخواهید نام تجاریتان پر سر و صدا و جوان پسند باشد این رنگ یک انتخاب عالی است.

نارنجی: نارنجی بسیار کمتر از قرمز استفاده می شود و  آن را فقط به عنوان یک رنگ پر انرژی به کار می برند. این رنگ یک رنگ پر جنب و جوش، تحریک کننده و شاداب است.

زرد: اگر می خواهید سهل الوصول و دوستانه به نظر برسید، زرد انتخاب مناسبی است. این رنگ یک رنگ پر انرژی، شاد و جوان پسند است.

سبز: سبز بسیار متنوع است و می تواند برای هر نام تجاری به خوبی به کار گرفته شود. این رنگ به خصوص برای کسانی که میخواهند اتصال به طبیعت را نشان دهند مناسب است.

آبی: آبی یک انتخاب بسیار کلاسیک و رایج است. این رنگ آرام و سرد، نماد اعتماد و بلوغ است.

بنفش: بنفش یکی از رنگهای لوکس و اشرافی است.  بسته به نوع سایه زنی، بنفش می تواند مرموز، عجیب و غریب یا زنانه باشد.

صورتی: اگر میخواهید دخترانه باشید، هیچ چیز بهتر از صورتی نیست. اما این همه ماجرا نیست! این رنگ با طرح هایی مانند گل سرخ یا گل صورتی می تواند علامت شما را به کاملا خانمانه و جوان به تصویر بکشد.

قهوه ای: قهوه ای ممکن است در ابتدای انتخاب رنگ عجیب و غریب باشد اما برای لوگوهای ظریف اما مردانه بسیار مناسب است. این رنگ می تواند نام تجاری شما را به صورت دست ساز، منحصر به فرد و سالم به تصویر بکشد.

سیاه: اگر به دنبال یک تصویر درخشان، مدرن و لوکس، سیاه و سفید هستید این رنگ یک انتخاب عالی است. لوگوی سیاه و سفید مینیمال می تواند یک لوگوی ساده اما بی نظیر باشد.

سفید: می خواهید لوگوی شما خلوت، مدرن و مینیمالیستی باشد؟ به عنوان یک رنگ خنثی سفید را در ترکیب با تمام رنگ های دیگر به کار بگیرید تا حس جوان پسندانه بودن، اقتصادی بودن و تمایز را به لوگوی خود ببخشید.

خاکستری: اگر می خواهید به یک نمای بی نقص، کلاسیک و جدی برسید خاکستری انتخاب نهایی شما خواهد بود. سایه های تیره تر مرموز تر هستند و سایه های سبک تر صمیمیت بیشتری را نشان می دهند.

ترکیب کردن رنگ ها

البته نیازی به استفاده از یک لوگوی تک رنگ ندارید، اما می توانید چندین رنگ را به یک داستان رنگی کامل برسانید. برای انتخاب رنگ هایی که به خوبی با هم جور می شوند نگاهی به پالت رنگی بیندازید.

رنگ های مکمل روی طیف رنگ روی یکدیگر قرار می گیرند. این رنگ ها در کنار هم جلوه ای زیبا و پویا ایجاد می کنند.

رنگ های مشابه در کنار یکدیگر به هم متصل می شوند. اگر می خواهید رنگ های لوگوی شما هماهنگ باشد، این رنگ ها را با هم ست کنید.

رنگ های سه گانه از سه بخش برابر بر روی پالت رنگ انتخاب می شوند. این رنگ ها را برای ایجاد یک اثر هیجان انگیز و جسور انتخاب کنید.

تایپوگرافی درست را انتخاب کنید

شما می خواهید یک فونت را انتخاب کنید که لوگو شما را تکمیل و تکمیل تر کند. 4 نوع فونت اصلی وجود دارد که می توانید با آنها کار کنید تا لوگوی خود را به یک نمای منحصر به فرد برسانید: 

فونت هایSerif

ببینید که چگونه فونت، لوگوی Avalon را به شکل شیک وبی نظیر رسانده است! فونت های Serif می توانند لوگوی شما را به صورت کلاسیک و جذاب طراحی کنند. این فونت ها بسیار متنوع هستند و به هر نوع طراحی جلوه ی زیبایی می بخشند اما به طور ویژه ای با طرح های کلاسیک هماهنگی دارند. 

فونت های اسکریپت

فونت اسکریپت یادآور نوشته های دستی هستند. از فونت های خوشنویسی ظریف به اسکریپت های آرام و نرم انواع زیادی از این فونت ها وجود دارد، می توانید از آنها استفاده کنید تا لوگوی خود را به صورت خاص تر نشان دهید، مانند لوگوی Moon Rabbit در بالا.

 

فونت های نمایشی

فونت های نمایشی فونت هایی تزئینی هستند که بسیار سبک خاصی دارند و واقعا چشم را می گیرند. نگاهی به لوگوی Perfect You در بالا، که از یک فونت نمایشی استفاده کرده بیندازید!

وقتی فونت های مختلف را با هم ترکیب کنید می توانید به یک تایپوگرافی قوی برسید.

عناصر طراحی خود را با هم ترکیب کنید 

اکنون از تمام عناصر مختلف، ایده خود را تشکیل می دهید، باید مطمئن شوید که این عناصر با هم هماهنگی دارند. شما باید آنها را به گونه ای ترکیب کنید که برای ایجاد رساندن صدای مورد نظرتان به مخاطب، شما را یاری کنند.

 

لوگوی نام تجاری محصولات مراقبت از پوست Voany، بدون شک بخاطر داشتن نام تجاری زیبا، علائم ترکیبی در شکل های خاص و فونت کلاسیک و ترکیب رنگ طبیعی قهوه ای و بژ به این نمای خاص رسیده است. از سوی دیگرReflect Academy را با ترکیب فونت مدرن با شکل های رنگی و انتزاعی می بینیم که به نظر می رسد با ایجاد نمایی تازه و منحصر به فرد،  طرح برجسته و چشمگیری را ایجاد کرده است.

4. پیش به سوی پروسه ی طراحی لوگو 

اکنون که تمام نکات سبک مورد نیاز را در نظر گرفته اید، آماده هستید که شروع به طراحی کنیم! راه های زیادی برای طراحی لوگو وجود دارد، بنابراین شما باید در نظر بگیرید که کدام یک برای شما بهتر است. طرح های مختلف با قیمت های مختلف و کیفیت های متفاوت وجود دارد که هر کدام  دارای مزایا و معایب خاص خود هستند.

با طراح خود ارتباط برقرار کنید

برای اطمینان از اینکه طراحی شما به طور کامل طبق دلخواهتان باشد، اولین قاعده کار برقرار ارتباط با طراح است. با در میان گذاشتن ایده ها و خواسته های خود با طراح و کمک گرفتن از خلاقیت او تصمیم خود را بگیرید. حتما تمام اطلاعات لازم در مورد حوزه ی فعالیت و سبک کار خود را در اختیار او قرار دهید تا بتواند دقیقا آنچه می خواهید و آنچه مناسب کسب و کار شماست را ارائه نماید.  

به یاد داشته باشید طراح شما یک متخصص است و به خوبی می داند با چه ابزارهایی می تواند یک لوگوی خوب ایجاد کند. ارائه بازخوردهای دقیق به طراحان کمک می کند تا درک درستی از آنچه که دوست دارید داشته باشند. بهترین طراحی زمانی اتفاق می افتد که شما و طراحتان با هم کار کنید.

گزینه های خود را ارزیابی کنید 

این مرحله می تواند سخت ترین مرحله ی کار باشد، بنابراین از دوستان، مشتریان بالقوه و همکارانتان برای کمک به تصمیم گیری خود بازخورد بگیرید. در هنگام ارزیابی گزینه های طراحی شده برخی از سؤالات کلی را باید بپرسید:

آیا می توانید در 2 ثانیه بگویید که این شکل چه چیزی است؟ آیا مردم بلافاصله می فهمند که کسب و کار شما چیست؟

آیا طرح ساده و به یاد ماندنی هست؟ آیا مشتریان شما قادر خواهند بود آن را به یاد داشته باشند؟

آیا می توان آن را به تمام نیازهای کسب و کار مرتبط کرد؟

آیا بی نظم است یا باید طراحی مجدد انجام شود؟

آیا منحصر به فرد هست؟ آیا شما را از رقبای تان متمایز می کند؟

آیا به مخاطبان هدف شما مرتبط است؟

بدیهی است که نیازها و الزامات نام تجاری شما در زمینه  لوگو بسیار متفاوت خواهد بود، اگر کارتان فروش لباس بچه گانه است و به یک لوگوی ساده نیاز دارد بهتر است لوگو روی لباس باشد نه روی یک لیبل پلاستیکی یا هر جنس دیگری که از لباس آویخته شود و یا حتی می توانید از یک اپلیکیشن برای معرفی کالای خود استفاده کنید. اینها به ذائقه ی شخصی مربوط نمی شود در این مورد باید به این فکر کرد که چه کاری برای برند شما مناسب تر است.

نبایدهای طراحی لوگو 

برخی از مشکلات رایج وجود دارد که در هنگام طراحی لوگو باید در انتظار آن باشید. در اینجا چند نکته درباره چگونگی انجام این کار را ارائه کرده ایم:

به کلیشه های فکر نکنید.  شما یک دندانپزشک هستید، بنابراین لوگوی شما نیاز به دندان دارد؟ قطعا نه.

طرح را زیاد پیچیده نکنید سادگی برای یک لوگوی به یاد ماندنی (و قابل چاپ) یک ویژگی کلیدی است.

سعی نکنید بیش از حد مرسوم، مدرن باشید، اما اطمینان حاصل کنید که لوگوی شما در سه سال آینده تکراری نخواهد شد.

فکر نکنید که یک فرد آماتور یا مثلا پسرعمویتان که قبلا فتوشاپ کار کرده است می تواند با هزینه ی کمتر یک لوگوی خوب برایتان طراحی کنید، از این کار اجتناب کنید!

حالا که می دانید چگونه لوگو را طراحی کنید باید چه کار کنید؟

هنگامی که لوگوی خود را دارید، اساس تمام موارد مورد نیاز تجاری خود را ایجاد کرده اید، یعنی کارت های ویزیت، طراحی بسته بندی و طراحی وب شما یک نوع شناسنامه تصویری دارد. با انتخاب سبک خود، پالت رنگ، فونت و نگاه کلی گام اول طراحی لوگوی خود را بردارید و شروع کنید.  طراح شما قادر به ایجاد یک نماد بی نظیر برای شما خواهد بود و به همین راحتی می توانید کسب و کارتان را به همه بشناسانید.