نرم افزارهای مدیریت رمز عبور یا همان پسورد منیجرها از ابزارهای ضروری هستند که برای زندگی دیجیتال به آنها نیاز دارید. یکی از دلایل محبوبیت آنها سر راست بودن محیط و کارکرد آنها است. این ابزار پسوردهای بلند را مدیریت می کنند تا بتوانید در مواقع نیاز آنها را به یاد بیاورید.

اما پسورد منیجرها توانایی های بسیار بیشتری دارند که در اینجا به هفت مورد از این توانایی های کمتر شناخته شده اشاره می کنیم.

نکته: این قابلیت ها روی تمام پسورد منیجرها موجود نیست اما اکثر نرم افزارهای پسورد منیجر مثل LastPass آنها را در بر دارند.

 

1. یادداشت برداری 

پسورد منیجرها را می توان به عنوان یک اپلیکیشن جامع و کامل و ایمن یادداشت برداری استفاده کرد.

این یادداشت ها را می توان دسته بندی، تگ گذاری، جستجو و حتی اشتراک گذاری کرد و برای اشتراک گذاری نیازی نیست که طرف مقابل این اپلیکیشن را داشته باشد. اگر دسته بندی مثل حساب بانکی انتخاب کنید می توانید شاخه هایی مثل نام بانک، شماره حساب، نوع حساب و دیگر موارد را نیز در اختیار داشته باشید.

همچنین بیشتر این نرم افزارها امکان وارد کردن و خروجی گرفتن این فایل ها را نیز دارند. به علاوه آپشن هایی برای فعال کردن رمز عبور برای هر یادداشت نیز وجود دارد.

 

2. ذخیره فایل 

در بعضی پسورد منیجرها می توانیم اسناد و تصاویر را نیز در یادداشت ها الصاق کنیم. داده ای که آپلود می کنید درست مثل خود یادداشت ها قفل گذاری می شود و می توانید از طریق سرویس های اشتراکی موبایل یا دسکتاپ نرم افزار به آنها دسترسی داشته باشید. همینطور این الصاقیه ها را می توان به همراه یک توضیح ذخیره کرد یا آنها را در فولدرهای جداگانه یا دسته بندی های مجزا مثل کارت ویزیت قرار داد.

علیرغم پولی بودن حافظه ی Cloud به عنوان مثال Last Pass که به صورت رایگان ارائه می شود دارای محدودیت 50 مگابایتی حافظه است.

 

3. پر کردن فرم ها به صورت خودکار 

یکی از قابلیت های ابزاری که اکثر پسورد منیجرها ارائه می کنند قابلیت پر کردن فرم است. با وجود این ویژگی دیگر نیازی نیست که فرم های آنلاین لازمه را به ترتیب پر کنید، در عوض به سادگی جزئیات اطلاعات خود را در یک فرم مولد می نویسید و این اطلاعات بعدها در فرم های آنلاینی که سر راهتان قرار میگیرد وارد می شود.

قابلیت پر کردن فرم به طور کلی در نسخه ی موبایل و دسکتاپ موجود بوده اما از نظر محلی در نوار ناوبری نرم افزار موجود است. اگر هم اکنون نرم افزار پسورد منیجری را نصب کرده اید ممکن است به طور خودکار از شما بپرسد که آیا مایل هستید پروفایلی بر اساس بعضی فرم هایی که در مرورگر پر کرده اید ایجاد شود یا خیر.

 

4. جستجو در وب

بسیاری از اپلیکیشن های موبایل پسورد منیجر به یک مرورگر ایمن درونسازی شده نیز مجهز هستند که با آن می توانید به طور کاملا ایمن در وب جستجو کنید.

این مرورگرها معمولا به قابلیت فرم پر کردن خودکار پسورد منیجر نیز مجهز هستند. این یعنی دیگر به پر کردن موارد اعتباری و فرم ها نیز نیازی ندارید. به علاوه همه ی ابزارهای استانداردی که انتظار دارید یک مرورگر مدرن داشته باشد مثل تب های چندگانه، قابلیت درخواست نسخه ی دسکتاپ یک وب سایت، بوکمارک و غیره نیز در این نرم افزارها موجود است.

انتقال به یک مرورگر ایمن تر مزایای بی شماری دارد که یکی از بدیهی ترین آنها این است که با این مرورگرهای ایمن می توانید مسیرهای خود هنگام ترک سایت را داشته باشید. این مرورگر با گردآوری این مسیرها و کوکی ها عادات جستجو در وب شما را مانیتور می کند.

 

5. تولید پسورد به صورت تصادفی 

همیشه با پسوردهای سخت مشکل دارید؟ پس وقت آن است که نگاهی به ابزار تولید تصادفی پسورد بیندازید. این پسوردها را نمی توان به خاطر سپرد اما چون به یک پسورد منیجر تکیه دارید دیگر نیازی به یادآوری آنها نیز نیست. بعضی سرویس ها مثل LastPass حتی آپشنی برای ایجاد پسوردهای قابل تلفظ و بیان را نیز دارند. به علاوه می توانید تعداد کاراکتر، نوع کاراکترها و دیگر فیلترها را نیز تنظیم کنید. ابزارهای تولید تصادفی پسورد به طور عادی روی اپلیکیشن های پسورد منیچر موبایل و دسکتاپ موجود هستند. همچنین تعداد کمی از آنها حتی قابلیت پیشنهاد پسوردهای تصادفی هنگام ایجاد یک اکانت جدید را هم دارند. این قابلیت بیشتر در دامنه ی مرورگر این سرویس ها ارائه می شود.

 

6. عیب یابی ایمنی دیجیتال 

پسورد منیجرها می توانند با بررسی میزان امنیت پسورد، ایمنی دیجیتال شما را نیز تضمین کنند. چندین فاکتور بررسی می شود که از جمله آن تعداد دفعات استفاده ی شما از یک پسورد، تعداد کاراکترها و زمان آخرین مرتبه ی به روزرسانی و غیره است.

زمانی که این بررسی انجام شد با ارائه ی یک امتیاز ایمنی متوجه می شوید که کدام اکانت ها به تغییر نیاز دارند، چند مورد از آنها پسورد تکراری دارند و یا پسورد آنها به قدر کافی قدرتمند نیست.  تعداد کمی از آنها جایگاه شما از نظر ایمنی را با دیگر کاربران نیز مقایسه می کنند.

شما پس از دریافت و بررسی این نتایج می توانید پسوردهای ضعیف را تغییر دهید و دوباره بررسی کنید که چیزی را از قلم نینداخته باشید. بعضی از این نرم افزارها مثل LastPass حتی امکان دعوت دوستان به چالش ایمنی به منظور مقایسه ی امتیازها را نیز به کاربر می دهند.

 

7. تنظیم مخاطب ضروری 

این قابلیت به شما این امکان را می دهد که بتوانید در مواقع اورژانسی به اعضای خانواده یا دوستانتان دسترسی فوری داشته باشید. البته این افراد نمی توانند هر زمان که بخواهند به اکانت شما وارد شوند اما پسورد منیجر از شما می خواهد که شرایط خاصی را برای این کار تعیین کنید.

در این صورت وقتی یکی از این مخاطبین ضروری درخواست دسترسی به اکانت شما را داشته باشد به شما اطلاع داده می شود، اگر شما این درخواست را رد نکنید با اجازه خود شما اطلاعات لازمه با آن مخاطب به اشتراک گذاشته می شود و شخص می تواند تمام پسوردهای ذخیره شده ی شما را ببیند.