گاهی درک درست این موضوع که کدام نرم افزار برای کدام کار بهتر است یا چه نرم افزاری چه قابلیت هایی را دارد کار سختی است. به همین خاطر است که تصمیم گرفته ایم در این مطلب دو برنامه CAD موجود در بازار را با هم مقایسه کنیم. دو اپلیکیشنی که قصد مقایسه ی آنها را داریم کاتیا و سالیدورکس هستند که هر دو از تولیدات یک شرکت یعنی Avions Marcel Dassault  به حساب می آیند.

این دو برنامه سه بعدی در زمینه هایی مثل مهندسی و طراحی محصول کاربرد زیادی دارند اما دارای تفاوت های مشخصی نیز هستند. با خواندن مطلب زیر تمام اطلاعات لازم در مورد این دو نرم افزار را کسب خواهید کرد.

 

کاتیا چیست؟

کاتیا یکی از برنامه های عجیبی است که قبل از کمپانی سازنده ی خود ایجاد شده، این برنامه در سال 1977 توسط تیمی از مهندسین ساخته شده است. هدف این تیم ایجاد یک اپلیکیشن سه بعدی CAD به منظور توسعه ی جت جنگنده ی Dassault Mirage بود اما رفته رفته گام های بلندتری برداشتند و نرم افزاری با قابلیت های طراحی بسیار فراتر را ساختند که کاربردهایش بسیار بیشتر از طراحی یک هواپیما بود.

آنها ابتدا نام برنامه ی جدید خود را CATI گذاشتند. وقتی توجه مدیریت Avions Marcel Dassault  به این نرم افزار جدید جلب شد متوجه شدند که توان بسیار بالایی دارد. البته این را هم می دانستند که ادامه ی توسعه ی داخلی این نرم افزار غیرعملی است. در نتیجه در سال 1981 این نرم افزار آغوش خود را به روی کمپانی جدیدی به نام Dassault Systèmes باز کرد، در همان سال CATI به CATIA تغییر نام داد و شرکت تولید کننده یک قرارداد پخش را با IBM امضا کرد.

از آن به بعد شرکت تولید کننده قابلیت هایی هوانوردی این نرم افزار را بیشتر و بیشتر توسعه داد، تا حدی که "بوئینگ" مدت زیادی یکی از مشتریان اصلی این نرم افزار بود. به هر حال هم اکنون این نرم افزار قابلیت هایی دارد که به وسیله ی آنها می تواند در زمینه های بی شماری از جمله خودروسازی و کشتی سازی رقابت کند.

این نرم افزار با قابلیت طراحی سه بعدی خود هنوز هم در قله است و قابلیت های آن بسیار بیشتر هم شده. امروزه کاتیا یک پکیج مدیریت چرخه ی تولید، طراحی ترکیبی، مهندسی و قابلیت های تولید و مدیریت در قالب یک محصول است. به همین طریق هم می تواند کار مدیریت تمام حوزه های یک پروژه را در قالب یک برنامه برای کاربران خود تسهیل کند.

یکی از ویژگی های کلیدی و متمایز کننده ی کاتیا این است که فقط خود را با طراحی درگیر نمی کند بلکه به ساخت محصول هم گرایش دارد. این نرم افزار با گرد هم آوری CAD، CAM و CAE در یک پکیج حتی وارد کردن محضولات به بازار را نیز تسهیل می کند.

این نرم افزار علیرغم پیچیدگی که دارد با پشتیبانی بی نظیرش از پروژه های مختلف خود را با همه ی نرم افزارهای مشابه متمایز کرده است. کاتیا که  زندگی خود را به عنوان یک ابزار طراحی هواپیما آغاز کرده بود برای ساخت اتومبیل، کشتی و زیردریایی هم به کار گرفته شده است.

 

کاتیا در طول زمان  قابلیت های پیچیده ای زیادی را از خود بروز داده است که از جمله آنها می توان به تکنولوژی های BIW اشاره کرد. منابع وسیع و کامل این نرم افزار نیز کاربر را در شبیه سازی سیستم های پیچیده ای مثل دینامیک پروازی هواپیما و قابلیت ایجاد مدل های سه بعدی از عکس های معمولی کمک می کند. با افزوده شدن موتور رندر Stellar به کاتیا، کاربران می توانند رندرهای بسیار واقعی از محصولات خود را ببینند.

برای طراحان CATIA Design/Styling موجود است که راهکارهای طراحی سه بعدی، مهندسی معکوس تصویرسازی و تقسیمات سطوح را میسر می کند، برای مهندسان نیز CATIA Engineering در دسترس قرار دارد که امکان ایجاد محصولات فوق مکانیکی به وسیله ی ابزارهایی مثل فرضیه سازی دیجیتال، تجزیه و تحلیل و شبیه سازی را برای کاربر فراهم می کند. در نهایت CATIA Systems Engineering هم کار توسعه ی محصولات جدید و سیستم های مختلف به روشی مشارکتی را برای شرکت ها تسهیل می کند.

محصولات اصلی کاتیا شامل CATIA 3DEXPERIENCE که سه رشته ی ذکر شده بالا را پوشش می دهد و CATIA V5 است. CATIA V5 دامنه ی گسترده ای از روش های مورد نیاز افراد حرفه ای در زمینه هایی مثل طراحی مکانیکی، تلفیق محصول، تجزیه و تحلیل، فراساختار، تجهیزات و مهندسی سیستم، ماشین سازی و دیگر موارد را در بر دارد.

گذشته از دو محصول اصلی کاتیا برنامه های دیگر کاتیا نیز در بازار موجود است که عبارتند از:

Dymola: با امکان مدلسازی سیستم های پیچیده و یکپارچه در زمینه هایی مثل هوافضا، خودروسازی و رباتیک

CATIA Composer: با امکان تغییر هدف داده های طرح های سه بعدی موجود برای ساخت سریع اسناد با کیفیت، تصویر سازی و انیمیشن.

Electre: برای شماتیک الکتریکی و نمودارها

Reqtify: مورد استفاده برای ردیابی و تجزیه و تحلیل تاثیر در سراسر سیستم

و همچنین تعداد زیادی از ابزارهای دیگر شامل ICEM Surf، SFE Portfolio و Catelectre. بدیهی است که پکیج CATIA می تواند راهکارهای بی شماری را در زمینه های مختلف مهندسی و طراحی ارائه کند.

 

سالیدورکس چیست؟

نسخه نخست سالیدورکس در سال 1995 منتشر شد اما آن زمان این نرم افزار محصول Dassault Systèmes  نبود بلکه به کمپانی SolidWorks  تعلق داشت که از سال 1993 در صنعت نرم افزار فعال بود. مهندسین و طراحان واکنش مشتاقانه ی زیادی به انتشار این اپلیکیشن نشان دادند و به همین علت هم موفقیت این نرم افزار خیلی زود اثبات شد.

این برنامه خیلی زود توجه کمپانی  Dassault Systèmesرا جلب کرد و باعث شد این کمپانی  310 میلیون دلار برای خریداری آن پرداخته کند. اگر چه این برنامه در همان زمان نیز به موفقیت چشمگیری رسیده بود اما با این اتفاق راه برای پیشرفت بیشتر آن از طریق به کار گیری تیم توسعه دهنده، تزریق پول نقد و استخدام مهندسین باتجربه باز شد و سالیدورکس میلیون ها مشتری را جذب خود کرد.

با گذشت زمان کم کم این نرم افزار به برنامه ای فراتر از یک اپلیکیشن ساده ی مدلسازی تبدیل شد و قابلیت های شبیه سازی که در نسخه ی سال 2001 به آن اضافه شده بود یکی از ابزارهای CAD بود که به آن ارتقا بخشید. در سالهای بعد نیز پیشرفت های دیگری در آن رخ داد و در سال 2018 جدیدترین نسخه ی سالیدورکس قابلیت هایی از جمله طراحی بدون نیاز به دست روی صفحه ی لمسی، ابزارهای یکپارچه ی CAD و توپولوژی را داشت منتشر شد. حدود یک ربع قرن است که سالیدورکس همچنان قدرتمند و قدرتمندتر می شود.

 

سالیدورکس چه می کند؟

بین کاتیا و سالیدورکس شباهت هایی وجود دارد. هر دو برای مبتدی ها اپلیکیشن سه بعدی CAD هستند که امکان مدل های هدفمند را به کاربر می دهند. در عین حال هر دو قابلیت عملکرد دو بعدی را نیز در اختیار کاربران می گذارند.

اگرچه سالیدورکس به عنوان بهترین نرم افزار پارامتریک و یک مدلساز جامدات با قابلیت های زیاد شناخته می شود اما مجموعه ای از قابلیت های قدرتمند را هم در بر دارد که آن را به نرم افزار شایان توجه تری تبدیل می کنند که از آن جمله می توان موارد زیر را ذکر کرد:

. قابلیت طراحی با بخش ها و اسمبلی ها

. ابزارهای شبیه سازی که امکان بررسی جریان سیال، نیروهای سیال، دینامیک محاسباتی سیالات، ارزیابی چرخه عمر و غیره را به کاربر می دهد.

. ابزارهای رندر برای نماسازی های واقع گرایانه، در جهت ارتقاء تجربه ی مخاطب

. راهکارهای طراحی الکتریکی که کاربر را قادر به ساخت شماتیک با استفاده از منابع و اطلاعات می کند.

. ابزارهای CAM برای کمک به یکپارچه سازی طراحی و پروسه ی تولید

. ابزارهای مدیریت داده های محصول جهت کسب اطمینان از به روز بودن نسخهی فایل های تمام سهام داران.

 

سالیدورکس در کنار این ابزارهای گوناگون تعدادی راهکار ویژه ی صنعتی هم دارد که از میان آنها می توان به SoloidWorks Plastics برای پیش بینی و پیشگیری از شکست تولید، SolidWorks MBD برای توصیف مبتنی بر مدل، سازماندهی و انتشار اطلاعات تولید محصول سه بعدی  و CircuitWorks برای طراحان مکانیکی و الکتریکی CAD به منظور اشتراک گذاری داده، اشاره کرد. 

 

چه کسانی از سالیدورکس استفاده می کنند؟

افراد زیادی! سالیدورکس یکی از بزرگترین جوامع کاربری را در میان همه ی برنامه های CAD موجود در بازار دارد. این یعنی هر وقت به کمک نیاز داشته باشید کسی برای کمک به شما به راحتی پیدا می شود. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، سالیدورکس بسیاری از زمینه های مشابه کاتیا را نیز پوشش می دهد. طراحان و مهندسان می توانند برای نیازهای خود در زمینه ی 3D CAD از آن بهره ببرند اما کمبودهایی نیز هست که باعث می شود کاتیا برای معماران جذاب تر و بهتر باشد.

اما هر دو برنامه در زمینه های هوافضا و خودروسازی بسیار برجسته هستند هرچند که تمرکزشان با هم تفاوت هایی دارد که بعضی مهندسین این تفاوت را در این جمله خلاصه می کنند: "موتور وسایل را در سالیدورکس طراحی کن اما هواپیما را در کاتیا".

دامنه ی گسترده ی قابلیت های سالیدورکس به این معناست که این نرم افزار در حوزه های مختلف، کاربران خاص خودش را پیدا کرده است. نمونه های این حوزه ها شامل طراحی محصول و طراحی صنعتی، پزشکی، آموزش و ماشین سازی است. همچنین این نرم افزار در صنعت انرژی هم در حوزه ی نفت و هم در حوزه گاز و صنعت بازیافت نیز معروف است. به علاوه حوزه های جدید و در حال رشد سالیدورکس هم شامل رشته هایی از جمله رباتیک می شود. بدیهی است که این نرم افزار می تواند بسیار فراتر از اینها هم برود.

 

کاتیا در مقایسه با سالیدورکس

حالا که داشته ها و نداشته های هر دو برنامه را گفتیم می توانیم آنها را با هم مقایسه کنیم.

کاتیا: تمرکز بر ساخت محصولات سه بعدی/ قابل دسترسی در ویندوز و یونیکس (برای سرورها)/ منحنی یادگیری متعادل تر/ سه جامعه ی کاربری اصلی: طراحان، مهندسان و مهندسان سیستم/ حوزه های اصلی شامل خودروسازی، هوافضا و کشتی سازی/ گاهاً قابل استفاده در حوزه ی معماری/ نرم افزار مدیریت چرخه ی عمر محصول/ پکیج نرم افزاری با برنامه های مجزا برای حوزه های مختلف/ موتور رندر STELLAR با توان تصویرسازی واقع گرایانه از محصولات مربوطه/ عملکرد مبتنی بر نقش برای جذابیت کارکرد/ تناسب عالی با پروژه های پیچیده دارای اسمبلی بزرگ مثل هواپیما یا کشتی/ قالیت تبدیل بین طراحی دو بعدی و سه بعدی از جمله تبدیل از طراحی دیجیتال/ در بر گیری ابزارهای CAM / برنامه ی بسیار جامع و کامل/ سازگاری با پلت فرم 3D EXPERIENCE

 

سالیدورکس: برنامه مدلسازی سه بعدی جامدات/  فقط ویندوز/ کاربری ساده تر/ کاربرد زیاد توسط طراحان و مهندسان/ دامنه ی وسیع حوزه ها علیرغم تمرکز ویژه روی مهندسی/ چندان برای معماری کاربرد ندارد/ در بر گیرنده ی قابلیت های PDM/ محصولات آماده به کارگیری شامل 3D CAD، شبیه سازی و رندر/ امکان رندر واقع گرایانه تصویر/ عدم تفاوت بر اساس نقش ها/ بیشتر مناسب پروژه های کوچکتر مثل محصولات مصرفی و ماشین سازی/ قابلیت های طراحی شامل SolidWorks 2018 بدون قابلیت تبدیل/ قابلیت ماشین سازی مبتنی بر دانش با به کارگیری CAMWorks/ نرم افزار میان رده/ سازگاری با پلت فرم 3D EXPERIENCE

 

سالیدورکس گزینه ی فوق العاده ای هم برای حرفه ای ها و هم برای تازه کارها است اما در زمینه کارهای مبتنی بر نقش، پیچیدگی بیشتر و رندر با کیفیت تر کاتیا همچنان برتری دارد.

شروع به کار با هیچکدام از این دو نرم افزار سخت نیست چون شما می توانید با Scan2CAD فایل raster یا PDF را به DXF که نوعی فایل با پشتیبانی هر دو برنامه است تبدیل کنید.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. لطفاً شما هم نظرات خود در مورد مزایا و معایب این دو برنامه را در کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

 

شما می توانید برای یادگیری کامل سالیدورکس از دوره آموزشی صفر تا صد سالیدورکس موجود در همین سایت استفاده کنید.