فتوشاپ یک نرم افزار گرافیکی معروف مجهز به ابزارهای ویرایشگر است اما اگر بخواهیم یک فایل PSD را باز کنیم اما فتوشاپ نداشته باشیم باید چه کرد؟ ما روش انجام این کار را به شما نشان می دهیم.

فایل PSD یک فرمت فایلی است که شکل دقیق Document، متن، شکل ها، افکت ها و همه چیز را ذخیره می کند. برخلاف فایل تصویری استاندارد که اصولا خیلی کوچک، شامل تصاویر Flat و تک لایه است Document های فتوشاپ می توانند بسیار بزرگ، شامل اطلاعات زیاد و معمولا چند لایه باشند. مردم در اکثر مواقع هنگام کار با فایل ها و خروجی گرفتن آنها در قالب نوع دیگری فایل های تصویری یا اشتراک گذاری آنها از فرمت PSD استفاده می کنند.

در این مطلب سه روش رایگان استفاده از فایل PSD بدون نیاز به داشتن نرم افزار فتوشاپ را به شما آموزش می دهیم.

 

نرم افزار Irfanview برای مشاهده و تبدیل فایل های PSD (فقط برای ویندوز)

Irfanview این نرم افزار فوق العاده، سریع و سبک می تواند تقریبا هر فرمت تصویری  و حتی بسیاری از فرمت های ویدیویی و صوتی که مد نظر شما باشد را باز کند و بهترین ویژگی آن هم رایگان بودنش است! با اینکه در این نرم افزار نمی توان لایه هایی که در فایل قرار دارد را باز کنید اما امکان مشاهده و تبدیل تصاویر به دیگر فرمت ها به صورت تقریبا ساده را در اختیارتان می گذارد.

در Irfanview منوی File را باز کنید و سپس روی دستور Open کلیک نمایید. 

 

فایل PSD خود را پیدا و انتخاب کنید و سپس دکمه ی Open را بزنید. 

حالا که فایل خود را باز کردید می توانید آن را درست درون Irfanview مشاهده و پرینت کنید. همچنین می توانید آن را به یک فرمت دیگر که مورد نیازتان هست نیز تبدیل نمایید.

 

مجدداً منوی File را باز و سپس روی Save As کلیک کنید. 

در پنجره ی Save As منوی باز شونده ی Save As Type را باز و فرمت مورد نظرتان را انتخاب کنید. در اینجا هر نوع فرمت تصویری که بخواهید را می توانید انتخاب نمایید. 

فایل تصویری جدید شما در همان فولدری که فایل اولیه ی PSD قرار داشته  ذخیره می شود.

 

نرم افزار GIMP برای مشاهده، ویرایش و تبدیل فایل های PSD (برای ویندوز، Mac و Linux)

برنامه ی اصلاح تصویر GIMP یک نرم افزار رایگان، متن باز و چند بستری ویرایشی است که امکان رتوش عکس، کامپوزیشن عکس و دیگر کارهای مدیریت تصاویر را دارد. این اپلیکیشن قدرتمند با اینکه به اندازه فتوشاپ درخشان و قدرتمند نیست اما می توان گفت به آن نزدیک شده است.

شما می توانید از GIMP برای مشاهده و ویرایش فایل های PSD و همچنین تبدیل آنها به دیگر فرمت ها استفاده نمایید.

زمانی که GIMP را دانلود و نصب می کنید می توانید به راحتی از آن بهره مند شوید. منوی فایل را باز کنید و سپس روی Open کلیک کنید. 

فایل PSD که میخواهید با آن کار کنید را یافته و دکمه ی Open را بزنید. 

 

حالا که فایل خود را باز کرده اید می توانید رتوش، ویرایش و دیگر کارها را شروع کرده و لایه های جدیدی را در GIMP ایجاد کنید. این نرم افزار شبیه فتوشاپ نیست اما نزدیک ترین نرم افزار رایگان مشابه فتوشاپ است. 

 

بعد از آن اگر قصد تبدیل فایل PSD به چیز دیگری را داشتید می توانید منوی File را باز کرده و روی Export AS کلیک کنید. 

 

در پنجره ی Export Image بخش Select File Type را باز و نوع فایلی که مد نظرتان است را انتخاب کنید. وقتی کار تمام شد روی دکمه ی Export کلیک کنید.  

عکس شما به طور پیش فرض در همان مسیر فایل اولیه ذخیره خواهد شد.

 

 Photopeaراهکاری آنلاین بدون نیاز به نصب نرم افزار

اگر همیشه نیازبه کار کردن با فایل های PSD ندارید و نمی خواهید نرم افزارهای دیگری را به کامپیوترتان اضافه کنید استفاده از یک اپلیکیشن تحت وب برای کار با فایل های PSD می تواند چاره کار شما باشد.

Photopea شاید یکی از بهترین اپلیکیشن های آنلاین برای باز، ویرایش و تبدیل کردن فایل های PSD باشد. محیط کاربری این نرم افزار تا حدودی شبیه GIMP است و قابلیت ویرایش لایه ها ماسک ها و افکت ها را نیز دارد. 

وقتی وارد وب سایت Photopea شدید منوی File را باز و روی Open کلیک کنید. 

 

فایل خود را پیدا و انتخاب کنید و دکمه ی Open را بزنید. با این کار فایل روی وب سایت آپلود می شود که البته زمان آپلود به سایز فایل بستگی دارد. 

اگر فایل به فیلتر، ماسک یا ویرایش نیاز داشته باشد، تمام این کارها را می توانید در Photopea انجام دهید.

اگر بخواهید فقط فایل را تبدیل کنید می توانید منوی File را مجدداً باز و روی دستور Export As کلیک کنید. زیرمنوی More هم چند فرمت اضافه را در بر دارد که در صورت عدم یافتن فرمت مورد نظر در منوی اصلی می توانید به آن مراجعه کنید. 

 

پس یافتن فرمت مورد نظر می توانید عرض و ارتفاع، Aspect Ratio و میزان فشرده سازی تصویر را نیز انتخاب نمایید. وقتی تصویر آماده شد دکمه ی Save را بزنید. 

در این مرحله، فایل شما در فولدر Downloads مرورگر شما ذخیره می شود.

 

PSD Viewer راهکاری آنلاین فقط برای تبدیل فایل های PSD

اگر فقط می خواهید فایل PSD را تبدیل کنید و هیچ آپشن دیگری نیاز ندارید کافیست به Psdviewer.Org مراجعه کنید.

این سایت کاملا بدون پیچیدگی و استفاده از آن فوق العاده ساده است. تنها کافیست فایل خود را در این وب سایت آپلود  و فرمتی که می خواهید خروجی بگیرید را انتخاب کنید.

 

روی دکمه ی Choose File کلیک کنید. 

نکته: حداکثر حجم آپلود 100 مگابایت است.

وقتی پنجره باز شد فایل خود را پیدا و روی دکمه ی Open کلیک کنید. با این کار فایل شما روی سایت آپلود می شود. 

 

حالا فرمت مورد نظرتان برای تبدیل را انتخاب کنید. رایج ترین فرمت های تصویری در دسترس شماست. اگر به چیز غیر از فرمت های موجود نیاز دارید می توانید از Photopea که در بخش قبل توضیح دادیم استفاده کنید. پس از اتمام کار دکمه ی Convert را بزنید. 

 

وقتی تبدیل فایل به پایان رسید تصویری فوری ازعکس به شما ارائه می شود و می توانید عرض و ارتفاع آن را نیز تنظیم کنید. وقتی تنظیمات مطلوب خود را اعمال کردید روی دکمه ی Download کلیک کنید. 

فایل نهایی در فولدر Downloads در مرورگر شما ذخیره خواهد شد.