تنها راه انجام این کار این است که برنامه ای را دانلود کنیم که بتواند رمز را برای ما بشکند. البته پروسه ی شکستن پسورد ممکن است تا چند روز طول بکشد.

بخش اول: آماده شدن برای حذف پسورد 

آگاهی از ریسک این کار! شما برای این کار باید برنامه ای دانلود کنید که بتواند پسورد فولدر زیپ را حدس بزند. قبل از این کار باید بدانید که این کار می تواند در اثر ورود ویروس ها روی سیستم شما تاثیر مخربی بگذارد.

. اکثر نسخه های Trial فقط پسوردهای کوتاه را می شکنند. اگر برنامه ای خارج از لیست برنامه های موجود در این مطلب به شما خدمات شکستن قفل را به صورت نامحدود ارائه کرد حتما از دانلود آن خودداری کنید چون به احتمال زیاد یک بدافزار است. 

این پروسه زمان بسیار زیادی طول می کشد. اکثر برنامه های قفل شکن حتی برای حدس زدن ساده ترین پسوردها ساعت ها زمان لازم دارند اگر بخواهیم واقع گرایانه صحبت کنیم باید گفت باید انتظار این را داشته باشید که این پروسه حتی چندین روز طول بکشد.

. هیچ راهی برای حدس زدن پسورد در چند دقیقه وجود ندارد و هر سرویسی که ادعا کند چنین کاری را انجام می دهد به احتمال زیاد بدافزار است.

برنامه های در حال اجرا در پس زمینه را ببندید. شما به نهایت سرعت پردازشگرتان نیاز دارید پس همه ی برنامه هایی که به سرعت بالای پردازشگر نیاز دارندمثل فتوشاپ، بازی های ویدیویی، پخش کننده های صوتی و تصویری و دیگر موارد اینچنینی  را  ببندید.

. حتی اگر نهایت سرعت پردازشگر را نیز به شکست پسورد فایل زیپ اختصاص دهید باز هم این پروسه ممکن است چندین روز طول بکشد.

فولدر زیپ خود را روی دسکتاپ قرار دهید. دسکتاپ سهل الوصول ترین مکان در کامپیوتر شماست پس فولدر زیپ را قبل از اقدام به شکستن پسورد به دسکتاپ منتقل کنید.

. همچنین می توانید با انتخاب فولدر زیپ و گرفتن کلیدهای Ctrl+C در ویندوز و Command+C در مک و سپس رفتن به دسکتاپ و گرفتن کلید Ctrl+V در ویندوز و Command+V در مک  فولدر زیپ را به دسکتاپ منتقل کنید.

. اگر فولدر زیپ در یک دستگاه موبایل مثل تلفن هوشمند یا تبلت قرار دارد قبل از شروع کار آن را به کامپیوتر منتقل کنید.

بخش دوم: استفاده از John the Ripper

روش کارکرد این متد را بدانید. John the Ripper یک برنامه ی رایگان و مبتنی بر خط فرمان است که می توان از آن برای شکستن پسورد استفاده کرد. متاسفانه این برنامه با این که رایگان است اما نصب و استفاده از آن کمی سخت است.

John the Ripper را دانلود کنید. به آدرس  http://www.openwall.com/john/  بروید و روی لینک John the Ripper 1.8.0-jumbo-1 (Windows binaries, ZIP, 34 MB) در بخش community enhanced version، در پایین صفحه کلیک کنید.

John the Ripper را Extract کنید.  روی فایل زیپ دانلود شده دابل کلیک کنید، تب Extract، سپس Extract all و بعد از آن Extract را بزنید و منتظر بمانید تا پنجره باز شود.

John the Ripper را نصب کنید. John the Ripper را نمی توان مثل برنامه های معمول نصب کرد اما شما می توانید با انتقال فولدر برنامه به دسکتاپ و سپس تغییر نام آن به John، برنامه را روی دسکتاپ نصب کنید:

. در پنجره ی Extract شده ای که باز می شود روی فولدر John 180j1w کلیک کنید.

. Ctrl+C را بگیرید

. به دسکتاپ بروید و Ctrl+V را بزنید

. روی فولدر راست کلیک کرده و Rename را بزنید

. بنویسید John و کلید Enter را بزنید

روی فولدر زیپ کلیک کنید و ctrl+C را بزنید، سپس فولدر john و بعد runرا باز کرده روی فضای خالی کلیک کنید و Ctrl+V را بزنید تا فولدر زیپ در فولدر run برنامه ی John the Ripper قرار بگیرد

هشدار دستوری را باز کنید. این برنامه ی خط دستوری کامپیوتر است:

. روی Strat کلیک کنید

. بنویسید Command prompt

. روی command prompt در بالای پنجره ی Start کلیک کنید

 

مسیر فولدر Run برنامه ی John the Ripper را تغییر دهید. بنویسید cd desktop/john/run و Enter را بزنید.

دستور Run را وارد کنید. بنویسید zip2john.exe name.zip > name.hash (به جای کلمه ی name نام فولدر زیپ خود را وارد کنید) و سپس Enter را بزنید.

. مثلا برای فولدر زیپی به نام hello  باید بنویسید zip2john.exe hello.zip > hello.hash

 

Hash فولدر زیپ را تعریف کنید. بنویسید name.hash (به جای name نام فایل hash را بنویسید) و Enter را بزنید. در این مرحله آماده ی شکستن پسورد هستید.

 شکستن پسورد را شروع کنید. بنویسید john.exe --pot=name.pot --wordlist=john/run/password.lst name.hash و کلید Enter را بزنید.  با این کار John the Ripper کار مقایسه ی پسورد فولدر زیپ با پایگاه داده ی پسوردهای خودرا آغاز می کند.

. باید به جای کلمه ی name هم در name.pot و هم در name.hash نام فولدر زیپ خود را بنویسید.

. فایل password.lst شامل لیستی از پسوردها و جایگشت های آن ها است.

 پسورد شکسته شده را به نمایش در بیاورید. وقتی پسورد مشخص شد عبارت Session Complete را در پایین پنجره ی خط فرمان می بینید. در این مرحله می توانید بنویسید type name.pot (به جای کلمه ی name نام فولدر خود را بنویسید) و کلید Enter را بزنید تا پسورد فولدر زیپ را ببینید.

بخش سوم: استفاده از نرم افزار غیر رایگان

با روش کارکرد برنامه آشنا شوید. حرفه ای ترین نرم افزار پسورد شکن به شما این امکان را می دهد که تحت یک سری شرایط خاص پسورد فایل را بشکنید. برای شکستن بیشتر فایل ها معمولا لازم است برنامه را خریداری کنید.

. طرف مثبت استفاده از این برنامه ها این است که معمولا کاربری ساده ای دارند.

باید بدانید چه می خواهید. ممکن است پسورد شکنی که انتخاب کرده اید یک نسخه ی رایگان آزمایشی داشته باشد و قادر به استفاده از تکنیک های brute-force password هم باشد.

  1. برنامه ی حرفه ای پسوردشکن را دانلود و نصب کنید. آپشن های زیر برای این کار توصیه می شود، اما در نهایت باید یک نرم افزار را خریداری کنید.

  2. Advanced Archive Password Recovery — https://www.elcomsoft.com/archpr.html
  3. Zip Password Recovery Professional — http://download.cnet.com/ZIP-Password-Recovery-Professional/3000-18501_4-75031119.html
  4. ZipKey — https://www.passware.com/kit-standard/freedemo/

 

 پسوردشکن خود را باز کنید. وقتی پسورد شکن را نصب کردید با کلیک یا دابل کلیک روی آیکون برنامه، آن را باز کنید.

 فولدر پسورد دار خود را انتخاب کنید. معمولا می توان با کلیک روی Browse، open یا Add در برنامه، انتخاب فولدر زیپی که می خواهید شکسته شود و کلیک روی Open یا Choose این کار را کرد.

. بعضی پسورد شکن ها ممکن است اجازه ی کلیک و Drag کردن فولدر زیپ به دورن پنجره ی برنامه را به شما بدهند.

یک آپشن برای حدس زدن پسورد انتخاب کنید. در بیشتر موارد باید گزینه ی Brute Froce را انتخاب کنید اما ممکن است بتوانید Dictionary یا چیزی مثل آن را نیز برای دیدن لیست کلمات مشابه چیزی که وارد کرده اید انتخاب کنید.

. متد dictionary در شرایطی که بخشی از پسورد یا عبارتی که در آن استفاده کرده اید را بدانید (اما ندانید حروف بزرگ و کوچک ان به چه صورت بوده یا شامل چه کاراکترهایی می شده است) بهترین کاربرد را دارد.

 

 کار شکستن پسورد فولدر زیپ را آغاز کنید. روی دکمه ی Start یا Run در اپلیکیشن خود کلیک کرده و سپس منتظر بمانید تا پسورد شکسته شود. همانطور که قبلاً هم ذکر شد این پروسه ممکن است چندین روز زمان ببرد.

 پسورد شکسته ی شده ی فولدر زیپ را ببینید. زمانی که پسورد شکسته شد باید ناتیفیکیشن آن را در برنامه ببینید. پس از آن می توانید پشورد شکسته شده را برای باز کردن فولدر زیپ استفاده کنید.

 

نکته ها:

روش های مختلفی برای این کار وجود دارد که یک برنامه می تواند از آن استفاده کند. برای حصول بهترین نتایج یکی از آنها را انتخاب کنید. این روش ها به این شرح هستند:

. dictionary attack: لیستی از کلمات را تست می کند. اگر کار کند، بسیار سریع تر از دیگر آپشن ها است اما چون همه ی پسوردها در این دسته بندی قرار نمی گیرند شانس عدم موفقیت آن بالا است.

. Brute Force Attack: همه ی ترکیبات محتمل را حدس می زند. فقط برای پسوردهای کوتاه یا پردازشگرهای سریع کار می کند.

. Brute Force with Mask: اگر چیزی از پسورد را به خاطر دارید این روش به شما اجازه می دهد قبل از brute force کردن، این موضوع را به برنامه اطلاع دهید. به عنوان مثال این روش فقط ترکیباتی را امتحان می کند که شامل حروف باشند نه اعداد.

 

ممکن است مجبور شوید چندین روز کامپیوتر خود را رها کنید تا پسورد پیدا شود.

 

هشدارها

Brute force attack ها معمولا بسته به سرعت پردازشگر شما زمان زیادی را صرف می کنند و کامپیوتر شما ممکن است حتی به علت کارکرد بیش از حد پردازشگر بخاطر طولانی شدن پروسه ی کار آسیب ببیند.

کپی و دانلود کردن نرم افزار لایسنس بدون پرداخت هزینه یا بدون رضایت صاحب  فایل در اکثر کشورها غیرقانونی است.

پسورد شکن ها می توانند به طور قانونی به کار گرفته شوند اما فقط برای دسترسی به فایل هایی که حق دسترسی به آنها را دارید.