انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا یا CMS تصمیم مهمی است که می تواند پیامدهای بسیار بزرگی برای وب سایت شما داشته باشد. موارد مختلفی از CMS وجود دارد که هر یک طرفداران و مخالفان خود را دارند و متعصب ها هم که هر کدام برای پلت فرم انتخابی خود جدل می کنند. گذشته از آنچه گفته در این میان دو پلت فرم وجود دارد که برتر از دیگر موارد هستند و می توان آن ها را مستقیماً با هم مقایسه کرد و آن دو وردپرس و جوملا هستند.

هر دوی این پلت فرم ها بخاطر کاربری آسان، قابلیت های نامحدود شخصی سازی و جوامع فعالشان مشهور شده اند. علیرغم اینکه هم جوملا و هم وردپرس طرفداران و مخالفان خود را دارند اما می توان آنها را برای ساخت وب سایت های مدرن و مجهز به کار گرفت. بنابراین فکر می کنید انتخاب کدامیک از این دو برای شما بهتر است؟

نگران نباشید! ما اینجا هستیم که با مقایسه ی این دو سیستم مدیریت محتوا به این نتیجه برسیم که کدامیک می تواند پیروز این میدان باشد.

 

مقایسه ی وردپرس و جوملا در 4 مرحله

تفاوت اصلی بین وردپرس و جوملا این است که جوملا کار خود را به عنوان سیستمی برای وب سایت های پرتال گونه شروع کرده اما وردپرس در ابتدا یک پلت فرم متمرکز بر بلاگ بود. هرچند که این روزها هم جوملا و هم وردپرس کاملا ظرفیت اداره ی هر وب سایتی را دارند.

از دیدگاه تکنیکی هم وردپرس و هم جوملا سیستم های نرم افزاری مستقلی نیستند و فقط زمانی کار می کنند که روی یک web server نصب شده باشند. معمولا Web Server است که از یک کمپانی جانبی مثل Bluehost میخرید.

اگر می خواهید یک وب سایت بسازید نکته ی کلیدی این است که به راحتی خود در تنظیمات نرم افزار وب، کار با سرورها و به طور کلی کار با جنبه های مختلف پروژه فکر کنید.

مرسوم است که جوملا بیشتر در جهت فعالیت توسعه دهندگانی که از درگیر شدن با سرورها میترسند به کار گرفته شود اما از سوی دیگر وردپرس بیشتر برای تازه کارها و به منظور پیشبرد ساده ی کار استفاده می شود.

به عنوان مثال مسیر رایج راه اندازی یک وب سایت با وردپرس به شرح زیر است:

یک هاست برای سایت خود انتخاب و یک اکانت ایجاد کنید

در طول پروسه ی ثبت نام آپشن مربوط به نصب اتوماتیک وردپرس روی اکانت هاستینگ خود را انتخاب کنید (نیازی نیست خودتان وردپرس را نصب کنید)

تنظیمات هاستینگ را کامل کرده و وارد داشبورد وردپرس خود شوید

سایت خود را تنظیم و یک تم و تعدادی از پلاگین های پرکاربرد را نصب کنید

 

اما بر خلاف وردپرس، جوملا این مسیر خودکار را در اختیار شما نمی گذارد. هاست هایی که جوملا را مجاز می شمرند معمولا این پروسه ی نصب را ندارند و این یعنی اکثر کارها را باید خودتان انجام دهید.

هنوز مطمئن نیستید که بین وردپرس و جوملا باید کدام را انتخاب کنید؟ پس این مقایسه ی جزءپردازانه را بخوانید.

بهینه سازی موتور جستجو

اگر بهینه سازی موتور جستجوی (SEO) هر دو پلت فرم را مقایسه کنیم باید بگوییم جوملا بخاطر ایجاد امکان تنظیم meta description و کلیدواژه ها برای مقالات جدید، به شکلی که در تصویر زیر می بینید، یک امتیاز دریافت می کند: 

اما قابلیت های SEO در هر دو پلت فرم را نمی تواند عیناً دید مگر اینکه به پلاگین ها و اکستنشن های موجود برای کارها نگاه کنیم. از طرفی وردپرس پلاگین فوق العاده محبوب Yoast EO را دارد که بسیار قدرتمند و دارای قابلیت های بسیار زیاد است و مهمتر از همه اینکه هر کسی تنها در چند دقیقه می تواند کار با آن را یاد بگیرد.

امتیاز SEO را در زمینه های مختلف و با یک سیستم چراغ راهنما با سه رنگ قرمز، سبز و زرد برای شما دسته بندی می کند. به علاوه این پلاگین دقیقا به شما می گوید که چگونه باید در هر زمینه امتیاز خود را ارتقاء دهید و به امکان خوانده شدن پست شما امتیاز می دهد.

Easy Fronted SEO (EFSEO) را به عنوان بهترین همتای Yoast در جوملا شناختیم. EFSEO امکان انجام بسیاری از کارهای مشابه مثل ویرایش Meta Information را مستقیما از front end به شما می دهد و همچنین شامل یک حالت اتوماتیک خوش کاربرد برای ایجاد داده بدون ورودی نیز هست.

با اینکه در مزایای EFSEO هیچ شکی نیست اما نمی توان آن را با Yoast مقایسه کرد. برای همین جایزه ی مرحله ی اول مقایسه بین جوملا و وردپرس می رسد به وردپرس!

 

امنیت

در مورد امنیت باید گفت هر سیستمی به اندازه ضعیف ترین لینکش قدرت دارد. پس سوال این است: کدام پلت فرم بیشتر ایمن تر است؟

 

وردپرس در زمینه ی آسیب پذیری امنیتی به خاطر شهرتش پشت سرش یک سیبل بزرگ دارد! به لطف هزاران پلاگین و تم هایی که برای CMS وجود دارد هر نسخه ی نصبی وردپرس منحصر به فرد است.   

اما این موضوع از سویی یک ویژگی مطلقاً مثبت و از سویی از زاویه ی دید امنیتی یک کابوس است. امکان ندارد بتوان اطمینان کسب کرد که همه ی پلاگین ها از استانداردها مناسبی برخوردار بوده و همچنان با آخرین نسخه ی پلت فرم هم سازگار مانده باشند.

گذشته از این، وردپرس ویژگی های پایه ای مثل اجبار به اتصال Secure Socket Layer (SSL) روی داشبوردش ندارد و شما باید این ضعف را با اصلاح فایل های هسته ی آن برطرف کنید، به علاوه فقدان Two-Factor Authentication نیز در این پلت فرم حس می شود. در واقع بیشتر قابلیت های پیشرفته ی وردپرس کاملا به پلاگین ها وابسته هستند.

اما در سمت مقابل جوملا را داریم که هم اتصال SSL را داراست و هم Two-Factor Authentication را! افزون بر این جوملا مجموعه اکستنشن های خود را نیز دارد و توسعه دهندگان آن لیستی از این اکستنشن ها را تحت عنوان Known Vulnerabilities ارائه داده اند.  

بنابراین برنده ی راند دوم نبرد جوملا و وردپرس، جوملا است.

 

ظرفیت شخصی سازی

البته بخشی از این موضوع را در موارد مربوط به پلاگین ها گفته ایم. هر دو مورد این CMS ها دارای دامنه ی متنوع از پلاگین ها برای موارد مختلف کاربردی هستند که البته وردپرس در این زمینه تعداد پلاگین های منحصر به فردی دارد که پیوسته دست به دست می شوند.

هرچند که وقتی به پلاگین های برتر هر کدام نگاه می کنیم حس می کنیم پلاگین های وردپرس پوشش بیشتری دارند. البته برای پذیرفتن این موضوع لازم نیست فقط به حرف ما استناد کنید، با یک مقایسه ی یک به یک از این دو ابزار می توانید به این نتیجه برسید. Yoast SEO و EFSEO این موضوع را نشان می دهند: 

با اینکه دومی هم به همان اندازه ی رقیب وردپرسی خود قابلیت دارد اما اولی به طور کلی تجربه ی بهتری را منتقل می کند.

 

وقتی به شخصی سازی استایل وب سایت می رسیم در یک سو تم های وردپرس را داریم و در سوی دیگر قالب های جوملا قرار گرفته اند و باز همان داستان تکرار می شود که برای پلاگین ها گفتیم. نه تنها پیدا کردن تم های با کیفیت وردپرس ساده تر است بلکه اغلب این تم ها سطح بالاتری از پشتیبانی را ارائه می کنند و تجربه ی بهتری را به کاربر می دهند.

 

برنده ی مرحله ی سوم نیز وردپرس است!

 

مدیریت محتوا و توانایی

هم وردپرس و هم جوملا CMS های پیچیده ای هستند و کاربران را در زمینه ی ایجاد و مدیریت هر گونه وب سایت هدایت می کنند. با اینکه همیشه وردپرس یادآور بلاگ های ساده است اما می تواند ابزار بسیار خوبی برای ارائه ی صفحات فرود خوب و حتی وب سایت های پیچیده تر نیز باشد.  

 

از جانب دیگر جوملا با اینکه یک سری Documentation فانتزی ارائه می کند اما به پیچیدگی هم معروف است. سایتی که با جوملا ساخته شده می تواند به هر چیزی که توسعه دهنده اش بخواهد تبدیل شود اما منحنی یادگیری برای کاربرانی که هیچ تجربه ای از توسعه ی وب ندارند منحنی پرفراز و نشیبی است.

 

اگرچه در زمینه ی توانایی محض هر دو پلت فرم مساوی هستند اما عادلانه تر است که بگوییم وردپرس به کاربرانش اجازه ی مدیریت محتوا با سهولت نسبی را می دهد. هرکسی می تواند این پلت فرم را نصب کرده و در چند دقیقه یاد بگیرد که چطور باید پست، پیج و انواع پست های شخصی سازی شده را ایجاد کرد، در حالیکه جوملا تا این حد توانایی بخش نیست.

با مقایسه ی همه ی آنچه گفته شد باید در مرحله آخر این رقابت دست وردپرس را به عنوان برنده بالا ببریم که بنابراین قهرمان نهایی هم وردپرس است.

به هر حال جوملا از بعضی جنبه ها انعطاف پذیری بیشتری نسبت به وردپرس دارد، یک سیستم فوق العاده قابل شخصی سازی که می تواند هر شکلی که میخواهید را به خود بگیرد و امکان به کارگیری تعداد زیادی از ویژگی های شخصی سازی بدون نیاز به اکستنشن ها را نیز به شما می دهد. به هر حال در این رقابت بین وردپرس و جوملا فقط یکی را می توان به عنوان برنده اعلام کرد و آن برنده تنها وردپرس است.

 

شما می توانید برای یادگیری کامل وردپرس از دوره آموزشی صفر تا صد وردپرس موجود در همین سایت استفاده کنید.