اگر به افکت های متنی فوتوشاپ علاقه دارید ما در این آموزش به شما یاد می دهیم که چگونه تنها در چند گام در فوتوشاپ، یک متن سه بعدی ایجاد کنید. روی متن ایجاد شده شکل  و منبع های نور را تنظیم می کنیم، متریال میسازیم و سپس کل آن را رندر می کنیم. فقط به خاطر داشته باشید که برای این کار به Photoshop CC یا CS6 Extended نیاز دارید.

 

گام اول

یک فایل جدید ایجاد کنید. عبارت را با یک فونت بزرگ و Bold بنویسید. 

گام دوم

در حالیکه لایه ی متن را انتخاب کرده اید به منوی 3D رفته و New 3D Extrusion From Selected Layer را بزنید. 

 

گام سوم

عبارت شما با یک سری تنظیمات پیش فرض به یک آبجکت سه بعدی تبدیل می شود. قبل از اینکه این تنظیمات را تغییر دهیم بهتر از صحنه را تنظیم کنیم. روی متن سه بعدی کلیک کنید و به تب Coordinates در پنل Properties بروید. زاویه ی X را به 90 درجه تغییر دهید. 

گام چهارم

 اولین ابزار در ستون بالایی را انتخاب و جایی خارج از محدوده ی آبجکت کلیک کنید تا دوربین حرکت کند. آن را بکشید تا زمانی که دو خط عمود بر هم قرمز و آبی را در صفحه ببینید. 

گام پنجم

به تب Coordinates بروید و ستون دوم را به گونه ای تنظیم کنید که فقط شامل درجه ی چرخش منفی 90 درجه روی محور ایکس باشد. 

گام ششم

اگر لازم بود نمودار را بیشتر به سمت مرکز بکشید و متن سه بعدی را نیز در مرکز قرار دهید. 

 

دوره آموزشی صفر تا صد فتوشاپ

 

گام هفتم

حالا یک بک گراند مرتبط با آبجکت اضافه کنید. به لایه ها برگردید و یک شکل چهار ضلعی بکشید. 

گام هشتم

به منوی 3D بروید و از بخش New Mesh from Layer گزینه ی Depth Map to و بعد Plane را بزنید.

گام نهم

هر دو لایه را انتخاب کرده و از منوی 3D گزینه ی Merge 3D Layers را بزنید.

گام دهم

آخرین ابزار در نوار بالایی را انتخاب کرده و سایز شکل چهارضلعی را تغییر دهید تا تمام صحنه را در بر بگیرد. می توانید با  کشیدن محور Z شکل (یعنی محور آبی رنگ) به بالا حروف را ضخیم تر کنید.

گام یازدهم

حالا باید تنظیمات متن سه بعدی را چک کنیم. در پنل Properties به تب اول بروید و روی Shape Presets کلیک کنید. یکی از موارد درون لیست را انتخاب کنید و به  خاطر داشته باشید که می توانید هر کدام از آن ها را انتخاب و تنظیم کنید.

گام دوازدهم

برای تنظیم شکل به تب Cap بروید. اینجا به تمام تنظیماتی که برای رساندن متن به شکل دلخواهتان نیاز است دسترسی دارید. من تصمیم گرفتم از یک کانتور ساده با Bevel ظریف و کمی indentation استفاده کنم.

گام سیزدهم

حالا نوبت تنظیم نورهاست. در لیست پایین بروید تا Infinite Light را پیدا کنید. آن را بکشید تا یک سایه ی زیبا زیر حروف بیفتد.

گام چهاردهم

می توانید Softness سایه و intensity نور را در پنل Properties تغییر دهید.

گام پانزدهم

حالا یک نور دیگر اضافه می کنیم. روی کارت سفید در پایین پنل 3D کلیک و New Infinite Light را انتخاب کنید.

 

دوره آموزشی صفر تا صد فتوشاپ

 

گام شانزدهم

نور اول را پند لحظه خاموش و نور جدید را روشن کنید تا بیشتر حروف را روشن کند. سایه را هم ملایم نگه دارید.

گام هفدهم

حالا به تب Materials بروید، تمام متریال های متن را انتخاب و چند رنگ به آن ها اضافه کنید. Diffuse، رنگ اصلی آبجکت است. Specular رنگ هایلایت ها و درخشش است. Ambient رنگ سایه است. این رنگ ها را در یک دامنه ی رنگی انتخاب کنید تا افکت شما طبیعی تر شود.

گام هجدهم

وقتی تمام رنگ ها را تنظیم کردید، یک متریال جدید بسازید.

گام نوزدهم

در لیست روی چهارضلعی کلیک و متریال را به آن اضافه کنید.

گام بیستم

اگر میخواهید سایه های روشن تر باشند می توانید کمی نور ambient هم به صحنه اضافه کنید. Environment را در لیست 3D پیدا کرده و Global Ambient را به یک رنگ روشن تغییر دهید.  می توانید غلظت نور Ambient را بیشتر هم بکنید.

گام بیست و یکم

وقتی تمام شد روی Render کلیک کنید تا ببینید نمای واقعی صحنه تان چگونه است. چند دقیقه صبر کنید تا رندر تمام شود. البته در طول رندر نیز می شود صحنه ها را دید.

گام بیست و دوم

اگر متوجه چیزی شدید که قصد تغییر آن را دارید وقتی روی Escape کلیک کنید تا رندر متوقف شود و تنظیماتی را که میخواهید تغییر کند انجام دهید. راحت باشید و هر چند مرتبه که لازم بود این کار را بکنید تا در نهایت به حالت دلخواه خود برسید.

شما می توانید برای یادگیری کامل فتوشاپ از دوره آموزشی صفر تا صد فتوشاپ موجود در همین سایت استفاده کنید.