در امنیت کامپیوتر، هکر کسی است که روی مکانسیم های امنیتی کامپیوتر و سیستم های شبکه ای متمرکز می شود. جامعه ها و فرهنگستان های مشترکی از برنامه نویس ها و متخصصین شبکه وجود دارد که تاریخچه ی وجود آنها به چندین دهه قبل، یعنی زمان مینی کامپیوترها و اولین آزمایشات ARPAnet  باز میگردد. اعضای این فرهنگستان ابتدا "هکرها" بودند. حمله کردن به کامپیوترها و تلفن های همراه به نماد هک در جوامع و فرهنگ ها تبدیل شده است اما در اصل این فرهنگ و این کار چیزی بسیار پیچیده تر و فراتر از آن است که مردم فکر می کنند. برای هکر شدن یادگیری تکنیک های ابتدایی هک، روش فکر کردن یک هکر و چگونگی کسب احترام و جایگاه در جامعه ی اخلاقی هکرها اهمیت زیادی دارد.

یادگیری مبانی هک

یک سیستم عامل شبه یونیکس مثل Linux را به کار بگیرید. سیستم عامل یونیکس و سیستم عامل های شبه یونیکس سیستم عامل های اینترنت هستند. با اینکه بدون آشنایی با یونیکس می توانید اینترنت را یاد بگیرید اما بدون درک یونیکس نمی توانید به یک هکر تبدیل شوید. به همین علت فرهنگ هک، امروزه به شدت به یونیکس وابسته است. سیستم عامل های شبه یونیکس زیاد هستند و معروف ترین آنها لینوکس است که می توانید آن را در کنار ویندوز روی یک سیستم به کار بگیرید.  لینوکس را دانلود کنید یا یک گروه کاربری محلی لینوکس بیابید تا در مورد نصب آن شما را راهنمایی کنند.

یکی از راه های خوب کار، بوت کردن دستگاهی به نام Live CD یا USB یعنی distributionی که به طور کلی خارج از CD یا USB بدون اصلاح هارد دیسک اجرا می شود، است. راهی برای دیدن احتمالات موجود، بدون نیاز به انجام کاری دشوار.

سیستم عامل های شبه یونیکس دیگری نیز در کنار لینوکس وجود دارند، مثلا سیستم های BSD. معروف ترین سیستم های BSD عبارتند از FreeBSD، NetBSD، OpenBSD و DragonFly BSD. همه ی اینها درست مثل لینوکس متن باز هستند. هر چند باید به خاطر داشت که اینها BSD هستند نه لینوکس.

سیستم عامل Mac روی Darwin، یک سیستم عامل یونیکس که روی FreeBSD است. داروین کاملا رایگان و متن باز است و از آدرس http://opensource.apple.com/  قابل دسترسی است. چون هسته ی سیستم آن یونیکس است و سیستم عامل Mac خیلی معروف است اکثر افراد از اپلیکیشن های لینوکس به سیستم عامل مک منتقل شده اند. شما می توانید این برنامه ها را با یک Package manager مثل homebrew، find یا MacPorts  دریافت کنید یا اینکه فقط لینوکس را در کنار سیستم عامل Mac در یک دستگاه مک اجرا کنید.

 

مشاهده دوره صفر تا صد هک 

 

اگر هم میخواهید کار عالی بکنید حتی می توانید سیستم عاملی مثل Open Indiana را که بر پایه ی نسخه ی متن باز سیستم عامل Solaris قبل از مالکیت Oracel و ایجاد نسخه ی Closed Source است اجرا کنید. Open Indiana و  Solaris روی سیستم V یونیکس ساخته شدند و با اپلیکیشن های لینوکس سازگار نیستند. گفته می شود که پورت بسیار زیادی از اپلیکیشن های لینوکس وجود دارد. شاید بهتر باشد از سیستم عامل Mac، BSD یا لینوکس استفاده کنید چون رایج تر هستند و برنامه های خیلی بیشتری برای آنها در دسترس است.

HTML بنویسید. اگر نمی دانید چطور برنامه نویسی کنید اینجا را بخوانید و تدریجاً مهارت پیدا کردن در آن یک اصل ضروری است. آنچه هنگام مشاهده ی وب سایتی شامل تصاویر، عکس ها و اجزای مربوط به طراحی  می بینید همگی با استفاده HTML کدنویسی شده اند. برای یک پروژه باید یاد بگیرید که چطور باید یک home page ساده ساخت و از آنجا به بعد نیز کار را به درستی پیش برد.

در مرورگر، صفحه ی Page source information را باز کنید تا اچ تی ام ال نوشته شده را ببینید و با آن آشنا شوید. در مرورگر از بخش Web Developer به Page Source  بروید و زمانی را صرف مشاهده ی کد کنید.

شما می توانید در یک برنامه ی ساده ی پردازش واژگان مثل Note pad کد HTML را بنویسید و فایل را به عنوان yourCoolFileName.HTML ذخیره کنید، به این طریق می توانید آنها را در یک مرورگر آپلود کرده و ببینید که کارتان ترجمه می شود.

زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید. انسان قبل از اینکه شعر بنویسد باید گرامر پایه را یاد بگیرد. قبل از اینکه قوانین را به کار بگیرید باید با آنها آشنا شوید. اما اگر هدف اصلی شما این است که یک هکر شوید به چیزی فراتر از یادگیری زبان برای نوشتن یک شاهکار ادبی نیاز دارید.

. پایتون زبان خوبی برای شروع کار است چون طراحی خیلی تمیز و مرتبی دارد و کار با آن برای تازه کارها تقریبا ساده تر است. این زبان علیرغم اینکه برای شروع کار زبان خوبی است نمی تواند ابزار سرگرمی شما باشد. پایتون یک زبان انعطاف پذیر، چالشی برای پروژه های بزرگ است.

. اگر وارد حیطه ی جدی برنامه نویسی شدید باید یاد بگیرید که جاوا یک جایگزین است اما ارزش آن به عنوان اولین زبان برنامه نویسی برای یک شخص، در حال حاضر زیر سوال است.

. جاوا اسکریپت برخلاف جاوا از این جهت که مثل پایتون از زبان های C-based و واقعا دارای کاربری آسان است به پایتون شباهت زیادی دارد. جاوا اسکریپت زبان برنامه نویسی وب است. بنابراین اگر میخواهید یادگیری خود را در زمینه ی وب چه در بخش توسعه و چه در بخش هک ادامه دهید جاوا اسکریپت برای شما بهتر از پایتون است.

. جایگزین جاوااسکریپت می تواند PHP C باشد که زبان اصلی یونیکس است. C++ با C ارتباط زیادی دارد، اگر یکی از این دو را بدانید یادگیری دیگری برایتان سخت نخواهد بود. C با منابع ماشینی بسیار سازگاری دارد ولی زمان فوق العاده زیادی را برای debug کردن از شما می گیرد و خیلی وقتها به همین علت از آن استفاده نمی کنند.

. بد نیست که برای شروع کار از پلت فرمی مثل Backtrack 5 R3، Kali یا Ubuntu 12.04LTS استفاده کنید.

فراگیری گرایشات هک

خلاقانه فکر کنید. حالا که مهارت های پایه را یاد گرفته اید می توانید هنرمندانه فکر کنید. هکرها مثل ترکیبی از هنرمندها، فیلسوف ها و مهندس ها  هستند. آنها به آزادی و مسئولیت پذیری متقابل اعتقاد دارند. دنیا پر از مشکلات دیوانه کننده ایست که نیاز به راه حل دارند. هکرها فکرهای درخشانی برای حل مسئله ها، کاربردی کردن مهارت ها و تمرین دادن هوش خود دارند.

. هکرها انواع مختلفی از علائق هوشمندانه و متمدنانه دارند. آنها در کار مثل بازی غرق می شوند و در بازی مثل کار!  برای هکرهای واقعی مرزهای بین بازی و کار، علم و هنر همگی یا رو به ناپدید شدن هستند یا به یک جذابیت خلاقانه ی سطح بالا تبدیل می شوند.

. مطالب علمی تخیلی بخوانید. به دنیای تخیلات علمی بروید تا بتوانید هکرها و ابَرهکر ها را بفهمید.

. تصور کنید در حال یادگیری هنرهای رزمی هستید. نوع نظمِ ذهنی که برای هنرهای رزمی لازم است تا حدود زیادی و از جنبه های مهمی به کارهای هکرها شبیه است.

. هنرهای رزمی که بیش از همه به هک شبیه هستند هنرهای رزمی هستند که بر نظم ذهنی، آگاهی با آرامش و کنترل بیشتر از قدرت تنها، ورزشکاری یا سختی کشیدن به طور فیزیکی تاکید دارند. Tai Chi برای هکرها هنر رزمی خوبی است.

یاد بگیرید از حل مسئله لذت ببرید. هیچ مسئله هیچوقت نباید دو بار حل شود. به این موضوع مثل جامعه ای نگاه کنید که در آن همه ی اعضا که هکر هستند، وقتشان با ارزش است. هکرها اعتقاد دارند که اشتراک گذاری اطلاعات یک مسئولیت اخلاقی است. وقتی مسائل را حل می کنید اطلاعات مربوط به آن را برای عموم به اشتراک بگذارید تا به کسانی که میخواهند همان مسئله را حل کنند کمک کرده باشید.

 

مشاهده دوره صفر تا صد هک 

 

. شما نباید فکر کنید موظف هستید همه ی حاصل خلاقیتتان را منتشر کنید، هرچند هکرهایی که این کار را می کنند مورد احترام همه ی هکرهای دیگر باشند! این یکی از اصل های دنیای هک است که باید اطلاعات را به قدری که برای مخارج کار و زندگیتان کافی باشد بفروشید.

. آثار قدیمی تر مثل “Jargon File” یا “Hacker Manifesto” از The Mentor را بخوانید. شاید از نظر موارد تکنیکی منسوخ شده باشند اما گرایش و روح آنها کاملا به روز است.

یاد بگیرید حاکمیت را بشناسید و برای آن بجنگید. دشمن یک هکر، خستگی و بیهوده کاری است. کار یکنواخت هکر را از هک کردن باز میدارد.

. انتخاب هک به عنوان راه معاش به معنای کنار گذاشتن جنبه های عادی کار و سود و در عوض انتخاب مبارزه بر سر برابری و اطلاعات است.

رقابت طلب باشید. هر کسی که وقت بگذارد و Reddit را بخواند می تواند یک اسم کاربری مضحک سایبرپانک بنویسد و مثل یک هکر ژست بگیرد. اما اینترنت یک برابرکننده ی بزرگ است و به رقابت بر سر نفس  کار ارزش می دهد. وقتتان را بیش از آن که بر سر  ظاهر کارتان صرف کنید برای ترفند کار استفاده کنید. به این شکل خیلی سریع تر احترام دریافت می کنید نه جلوه ی مدلی از خودتان که در قالبی که مردم از هک کردن دارند.

خوب هک کردن

نرم افزار متن باز بنویسید. برنامه هایی بنویسید که از نظر دیگر هکرها جذاب یا کاربردی باشد و منابعی از برنامه ها را در اختیار تمام جامعه ی هکرها بگذارد. شریف ترین خدمتگزاران هکرها مردمی هستند که برنامه های پر ظرفیت و بزرگی را نوشته اند که نیازهای بسیاری را برطرف می کند و مشکلات را از سر راه بر میدارد و همه از آنها استفاده می کنند.

به تست و debug کردن نرم افزارهای متن باز کمک کنید. هر تولید کننده ی نرم افزار متن باز، که اهل فکر کردن باشد، به شما خواهد گفت که beta tester ها ( کسانی که می دانند چگونه علائم را توصیف می کنند، باگ ها را در نسخه های فوری برطرف می کنند و مایل به استفاده از چند روش تشخیص ساده هستند) ارزش این را دارند که هم وزن خودشان طلا دستمزد بگیرند.

. سعی کنید یک برنامه در حال توسعه که برایتان جذاب است را پیدا کنید و beta tester آن باشید. در کمک کردن در تست برنامه ها برای debug کردن و کمک به اصلاح آنها همیشه پیشرفت های قابل ملاحضه ای وجود دارد.  شما در جریان این کار مطالب زیادی یاد میگیرید و حسن نیتی که به مردم نشان می دهید در آینده ی کار به شما کمک می کند.

اطلاعات مفید را منتشر کنید. کار خوب دیگری که می توان انجام داد جمع آوری و فیلتر کردن اطلاعات مفید و جذاب در صفحات وب یا document هایی مثل لیست های Frequency Asked Questions (FAQ) و در دسترس قرار دادن آنها است. گردآوردندگان FAQ های تکنیکی برجسته درست به اندازه ی نویسندگان منابع متن باز مورد احترام هستند.

کمک کردن، کارکرد فراساختار را پایدار می کند. کارهای ضروری و بی نظیر زیادی وجود دارد که برای ادامه دار شدن نیاز به کسی دارند که آن ها را انجام دهد. مثل مدیریت لیست ایمیل ها، کنترل گروه های خبری، تنظیم سایت های بزرگ آرشیو نرم افزاری، توسعه ی RFC ها و دیگر استانداردهای تکنیکی. افرادی که اینگونه کارها را انجام می دهند احترام زیادی دریافت می کنند چون همه می دانند که این مشاغل تمام وقت شخص را میگیرند و به قدر کار با کد هم جذاب نیستند. انجام این کارها نشانه ی وظیفه شناسی است.

خود فرهنگ هک را به کار بگیرید. این چیزی نیست که از قبل برای انجام آن انتخاب شده باشید، مگر اینکه برای مدتی با آن سر و کار داشته باشید و در یکی از چهار آیتم قبل شناخته شده باشید. جامعه ی هکرها لیدر ندارد، بله ندارد، اما قهرمانان فرهنگی و بزرگان و پهلوانان و دلاروانی را بر گرفته است. وقتی به اندازه ی کافی به اخلاقیت متعهد شوید قطعا به یکی از این نقش ها نائل خواهید آمد.

. هکرها به نفس سرزنشگر در میان بزرگان خود اعتماد ندارند بنابراین بدیهی است که رسیدن به این گونه شهرت ها خطرناک است. اگر برای رسیدن به چنین جایگاهی تلاش کنید قطعا به آن خواهید رسید و می توانید به آنچه هستید افتخار کنید.

 

شما می توانید برای یادگیری کامل هک از دوره آموزشی صفر تا صد هک موجود در همین سایت استفاده کنید.