مشکلات حاصل از عدم سازگاری میان Microsoft Windows و سیستم عامل Mac شاید در طول سال ها تا حدود زیادی برطرف شده باشد اما این به آن معنا نیست که دیگر مشکلی وجود ندارد. امروزه اگر یک هارد درایوِ اکسترنال بخرید متوجه می شوید که کار کردن با آن بین این دو سیستم عامل کار دشواری است. اما می تواند دشوار نباشد.

خوشبختانه این مشکل راه حلی نیز دارد. شما می توانید هارد درایو را پارتیشن بندی یا به بخش های مختلفی با قوانین و عملکردهای مختلف تقسیم کنید. در این حالت می توانید درایو را به گونه ای پارتیشن بندی کنید که بخشی از آن با سیستم عامل مک و بخش دیگر با ویندوز به خوبی کار کند و هیچ مشکلی پیش نیاید. هر دو کامپیوتر، ابزارهای ضروری لازم برای کمک به شما در زمینه ی پارتیشن بندی یک درایو جدید، پس از اتصال را دارا هستند.

با یک سرچ ساده ی گوگل می توانید متوجه شوید که روش صحیح انجام این کار، فرمت کردن درایو در قالب FAT32 است. فقط در مواردی که همه ی فایل های مورد نظر شما برای ذخیره کردن روی دیسک کمتر از 4 گیگابایت باشند بهتر است از این روش استفاده نکنید و به جای آن file system های ایمن و توسعه یافته ی NTFS و سیستم عامل مک را انتخاب کنید.

 

پارتیشن بندی درایو روی ویندوز 10

در این بخش از مطلب میخواهیم روش پارتیشن بندی درایو در چند گام را به شما آموزش دهیم. روی PC این پروسه خیلی ساده تر از Mac است و حتی ساده تر از چیزی است که فکر می کنید.

گام اول: در ویندوز 10 کورتانا را روی دکمه ی گوشه ی پایین سمت چپ صفحه پیدا و عبارت Create and format hard disk partitions را سرچ کنید. در این حالت پنجره ی Disk Management باز می شود. 

گام دوم: اگر تا به حال درایو را فرمت نکرده اید حالا باید این کار را انجام دهید. برای این کار باید دیسک را در نیمه ی پایین پنجره ی Disk Management پیدا کنید. اگر بجز درایو درونسازی شده ی کامپیوتر، هیچ درایو افزوده ی دیگری به سیستم متصل نیست باید به عنوان Disk 1 شناخته شود.

معمولا وقتی یک هارد درایو اکسترنال می خرید خود به خود فرمت بندی شده است، هر چند که بسته به یک سری فاکتورها، درایو شما ممکن است Not Initialized نام بگیرد، مثل درایو 4 ترابایتی که در بالا نمایش داده شده است.

در این حالت یک پنجره ی جدید باز می شود که از شما می خواهد نوع پارتیشن بندی دیسک خود را انتخاب کنید. اگر می خواهید این درایو را با نسخه ای قبل از ویندوز ویستا استفاده کنید باید MBR را انتخاب کنید. باید گفت که MBR با دیسک های بیشتر از  2 ترابایت سازگاری ندارد. بنابراین اگر شما هم مثل اکثر افراد می خواهید بیشترین بهره را از هارد درایو اکسترنال خود ببرید GTP راه حل شماست. وقتی تصمیم خود را گرفته و انتخابتان را کردید OK  را بزنید. 

گام سوم: حالا که درایو را راه اندازی کرده اید باید در لیست، درایوی به نام Unallocated داشته باشید. روی باکسی که این نام را نوشته راست کلیک و New Simple Volume را انتخاب کنید. در نتیجه ی این کار پنجره ی New Simple Volume Wizard باز می شود. دکمه ی Next را که بزنید از شما درخواست می کند که سایز را انتخاب کنید. Volume درست مثل پارتیشن است. در ویندوز تنها نوع پارتیشنی که می توانید با امکان read و write در مک بسازید  exFAT است.

با توجه به هدف این آموزش تصمیم گرفتیم ماشین حساب ویندوز 10 را با سرچ کلمه ی Calculator در کورتانا باز کرده و گنجایش کلی دیسک را بر دو تقسیم کنیم. به این طریق می توانیم نیمی از ظرفیت را به فرمت سازگار با مک FAT32 و نیمه ی دیگر را به فرمت NTFS روی PC اختصاص دهیم. 

گام چهارم: Next را بزنید. در این مرحله از شما می خواهد که یک حرف به این Volume اختصاص بدهید. ما به طور پیش فرض volume خودمان را G نامیده ایم اما شما می توانید هر حرفی که دوست دارید را انتخاب کنید تا وقتی در حال استفاده از آن هستید به راحتی قابل تشخیص باشد. پس از رفتن به صفحه ی بعد فایل سیستم exFAT را انتخاب و Allocation unit size را روی حالت پیش فرض رها کنید. مایکروسافت به عنوان یک کاربر استاندارد به شما توصیه می کند سایز Allocation unit را تغییر ندهید.

تاکید می کنیم که هر حرفی که بخواهید را می توانید به عنوان نام Volume انتخاب کنید، نامی که هنگام استفاده به راحتی قابل تشخیص باشد. به همین علت ما نام MacOS را انتخاب کردیم. این نام یادآور خوبی از این نکته است که این بخش قرار است در mac استفاده شود. باکس کنار عبارت Perform a Quick format را روی همان حالت فعال رها کنید و Next را بزنید تا به صفحه ی بعد هدایت شوید.

گام پنجم: در صفحه ی بعد مطمئن شوید که همه چیز درست است و سپس Finish را بزنید. حالا همین پروسه را برای ویندوز هم تکرار کنید. البته این بار به جای استفاده از فایل سیستم exFAT باید از NTFS استفاده کنید. نتیجه ی نهایی باید چیزی شبیه این باشد: 

 

پارتیشن بندی درایو روی Mac

هرچه زمان میگذرد پارتیشن بندی روی مک ساده تر می شود. به علاوه در این مورد نیازی به درگیری با محدودیت های FAT 32 هم نیست. برای همین است که توصیه می کنیم درایو را از خود Mac پارتیشن بندی کنید.

گام اول: مرحله ی اول از کار، پیدا کردن Disk Unity است. ساده ترین راه دسترسی به Disk Unity جستجوی آن در Spotlight Search در گوشه ی بالا سمت راست صفحه است. 

گام دوم: در حالیکه Disk Unity باز است هارد درایو مورد نظر برای پارتیشن بندی را پیدا و Partition را انتخاب کنید. اگر میخواهید کار را از صفر شروع کنید می توانید این کار را ابتدا با کلیک روی Erase و بعد Erase Free Space شروع کنید تا دیسک فرمت شود.

گام سوم: سپس زیر ستون Partition layout تعداد پارتیشن هایی که میخواهید روی درایو بسازید را مشخص کنید. در کتگوری Partition information نام و سایز هر پارتیشن را تعیین نمایید. از آنجا که میخواهیم روش استفاده از هارد درایو با هر دو سیستم عامل مک و ویندوز را به شما آموزش می دهیم  این تنظیمات با اختصاص دادن یک پارتیشن به سیستم عامل مک  و یک پارتیشن به سیستم عامل ویندوز بسیار ساده می شود.

گام چهارم: لااقل فعلا باید پارتیشن مربوط به مک را روی فرمت MacOS Extended (Journaled) و پارتیشن ویندوز را روی فرمت ExFAT تنظیم کنید. البته همانطور که قبلاً هم گفتیم فایل سیستم FAT چندان بدون مشکل هم نیست، هرچند که ExFAT بر خلاف فرمت قدیمی تر خود یعنی FAT 32 امکان ذخیره تا 16 اگزابایت (که حدود 16 میلیون ترابایت است)  را به ما می دهد. 

اگر میخواهید نوع پارتیشن یا الگو را انتخاب کنید Options را بزنید. البته تا زمانی که قصد بوت کردن خود سیستم عامل از دیسک را ندارید معمولا گزینه ی پیش فرض GUID Partition Table که معمولا روی External Hard Drive است مناسب است.

گام پنجم: وقتی همه ی تنظیمات و نام و سایز پارتیشن ها را تعیین کردید دکمه ی Apply را بزنید. صفحه ی بعدی که نمایش داده می شود جهت کسب اطمینان از این موضوع است که شما از عواقب پارتیشن بندی یک دیسک جانبی، مانند پاک شدن تمام اطلاعات موجود در هارد درایو، اطلاع دارید. وقتی این مورد را تایید کردید روی دکمه ی Partition کلیک کنید.

توجه کنید، اگر بابت قابل اتکا بودن فایل سیستم exFAT نگران هستید راهی برای فرمت بندی پارتیشن ویندوز در قالب NTFS نیز وجود دارد اما این کار مستلزم اتصال هارد درایو به یک کامپیوترِ ویندوز است.

 

نکات نهایی:

روش پارتیشن بندی هارد درایو برای استفاده در هر دو سیستم عامل مک و ویندوز به این صورت بود. شما همچنین می توانید اپلیکیشنی مثل Paragon یا نرم افزار متن باز Tuxera را نیز روی مک نصب کنید تا قابلیت پشتیبانی از خواندن و نوشتن NTFS را فعال کنید اما باید این نکته را خاطر نشان کرد که حتی با نرم افزارهای جانبی نیز بعضی قابلیت ها مثل Time Machine باز هم با فایل سیستم NTFS به خوبی کار نمی کنند.