شکی نیست که درست کردن فلوچارت در Lucidchart و سپس وارد کردن آن به اپلیکیشن های مایکروسافت آفیس بهترین راه استفاده از فلوچارت ها در فایل های Word است اما می شود در خود Word هم فلوچارت ساخت.

1. یک document خالی در Word باز کنید

2. شکل را اضافه کنید

برای شروع افزودن اشکال به فلوچارت در Word دو انتخاب دارید، رفتن به تب insert در نوار کاربری و انتخاب SmartArt یا Shapes. گرافیک های SmartArt مجموعه ای از شکل های پیش ساخته در یک گالری هستند. ابزار Shapes نیز مجموعه ای از اشیاء در شکل های مختلف را در بر دارد که می توان آنها را در یک document وارد و یا ویرایش کرد.

 

افزودن علامت ها با SmartArt در Word

وقتی SmartArt را از تب Insert انتخاب می کنید یک باکس گالری مانند باز می شود. توصیه می کنیم برای دسترسی به آپشن های مخصوص فلوچارت از پنل سمت چپ در دیالوگ باکس باز شده گزینه ی Process را بزنید اما به خاطر داشته باشید که به هیچ وجه به این گزینه محدود نیستید و می توانید هر کدام از گرافیک های SmartArt را که با نیاز  شما مطابقت بهتری دارد انتخاب کنید. سپس روی SmartArt مورد نظر خود کلیک کنید تا نمای فلوچارت حاصل از این انتخاب و همچنین توضیحاتی در مورد آن را در پنل سمت راست ببینید. حالا دکمه ی OK را بزنید تا گزینه ی انتخابی شما به document وارد شود.

برای جایگزینی این گرافیک با SmartArt، می توانید هر وقت که لازم بود روی آن کلیک کرده و کلید Delete را بزنید. سپس می توانید روی هر یک از گرافیک های مورد نظرتان در SmartArt کلیک و نوع دیگری از چارت را انتخاب کنید. اگر ترجیح می دهید طرح بندی SmartArt  را تغییر دهید شکل را انتخاب و استایل دیگری را از تب Design در منوی نوار کاربری انتخاب کنید. به این صورت در زمانی که لازم باشد می توانید چارت SmartArt خود را بدون اینکه متن آن را از دست بدهید به شکل دلخواه در بیاورید.

از تب Design می توانید باز هم شکل های فلوچارت را انتخاب و آنها را به خطوط وصل کنید تا فلوچارت مورد نظرتان آماده شود. اگر چیزی که می خواهید در آپشن های اشکال نبود می توانید از تب Design به صورت دستی شکل مورد نظر خود را وارد کنید. برای این کار نزدیک ترین شکل (یا در بعضی موارد کل چارت) به جایی که میخواهید شکل جدید را اضافه کنید را انتخاب کرده و سپس Add a Shape را بزنید.

 

افزودن علامت ها با Shapes در Word

از تب Insert در نوار کاربری از منوی باز شونده یکی از اشکال فلوچارت را انتخاب کنید. سپس می توانید روی آن کلیک کرده و با کشیدن، آن را به سایز مورد نظر در صفحه ای که باید در آن قرار بگیرد برسانید. اشکال و خط های مورد نظرتان را اضافه کنید تا فلوچارت دلخواهتان آماده شود.

3. افزودن متن

با کلیک روی بخش مربوط به متن و تایپ کردن می توانید متن مورد نظرتان را به گرافیک SmartArt اضافه کنید. بسته به مقدار متنی که اضافه می کنید شکل و فونت به طور اتوماتیک تغییر سایز می دهند تا همه چیز با هم متناسب باشد.

برای Shape هم می توانید متن را با دابل کلیک روی آبجکت و تایپ کردن اضافه کنید. برای تنظیم فونت به حالت دلخواه از جعبه ابزاری که هنگام انتخاب یک شکل ظاهر می شود استفاده نمایید.

4. افزودن خطوط

برای افزودن خطوط بین شکل ها گزینه ی Insert و سپس Shapes  را بزنید و یک نوع خط انتخاب کنید. بعد روی صفحه کلیک کرده و بکشید تا خط افزوده شود.

 

5. شکل دهی خط ها و اشکال

برای اینکه این فلوچارت در Word عالی شود ممکن است به یک سری تنظیمات نهایی نیاز داشته باشید. ممکن است آپشن ها به اندازه ی آپشن های Lucidchart نباشد اما باز فضا برای شخصی سازی و تنظیمات دلخواه هست.

برای ساده ترین آپشن های ویرایش، وقتی روی یک آبجکت راست کلیک می کنید یک منو با گزینه های ابتدایی ویرایش ظاهر می شود. 

برای ویرایش طرح بندی متن، روی آیکون Layout Options که هنگام راست کلیک روی Text box ظاهر می شود کلیک و طرح مورد نظر را انتخاب کنید. همچنین می توانید بقیه ی گزینه ها را نیز با کلیک روی See More ببینید.

به سادگی با کلیک و کشیدن یک شکل یا خط می توانید آن را به هر قسمت از Document جابجا کنید. اگر می خواهید سایز تصویر را تغییر دهید کافیست از یک گوشه یا ضلع روی آن کلیک کرده و آن را بکشید و با استفاده از آیکون Handle آن را بچرخانید.

 

اگر یکی از گرافیک های SmartArt را انتخاب کنید:

می توانید طراحی شکل های خود را با انتخاب آبجکت و انتخاب یک آپشن از دو تب جدید موجود در نوار کاربری به نام های Format و Design تغییر دهید.

اگر یک Shape انتخاب کنید:

وقتی در حال تغییر آبجکتی که با استفاده از Shapes وارد شده، باشید، تب Format هنگام انتخاب شکل فلوچارت برای شروع اصلاحات در کنار دستتان ظاهر می شود.