آموزش V-Ray interior

من در ابتدای این پروژه با خودم دچار چالشی شده بودم، چالشی برای ساخت یک صحنه شگفت انگیز به ساده ترین روش ممکن با استفاده از V-Ray بدون تنظیمات پیچیده، فقط با متریال های ساده، نورپردازی V-Ray، خورشید، آسمان و غیره. برای این منظور فقط از یک روش ساده و خطی عکاسی استفاده کردم و فوق العاده شد، من بهترین پاداش را برای تلاشم گرفتم چرا که تصویرِ طراحی شده توسط من در حال حاضر به عنوان نمونه کار V-Ray و روی باکس Installer نمایش داده می شود.

بنابراین به همین سادگی هم می شود طراحی چنین صحنه ای را در 5 مرحله آموزش داد.

بازسازی صحنه ای از فیلم Gravity در 5 گام توسط V-Ray:

گام اول: فریم بندی و مدلسازی

یک مدل سه بعدی پر از جزئیات و فریم بندی خوب اساس تاثیر گذاری بالا در V-Ray Interior است. حالا قصد دارم بخشی از ترفندهایی که برای ایجاد چارچوب های کلاسیک استفاده کرده ام و روش ایجاد زاویه های گرد بدون وجود هر گونه لبه ی تیز و فقط با استفاده از V-Ray را به شما ارائه کنم. در زیر دو ویدیو می بینید که تماشای آن به کار شما در طراحی داخلی کمک می کند.

چگونگی طراحی چارچوب های کلاسیک با ترفندهای یک دقیقه ای!

من برای ایجاد چارچوب های زیبا و کلاسیک از یک پلاگین خوب و رایگان به نام Sweep Profile استفاده کرده ام.  با این پلاگین می توانید تنها در چند ثانیه چارچوب هایی با جزئیات زیاد بسازید.

روش ایجاد زوایای گرد با ترفندهای یک دقیقه ای!

ایجاد باکس های زاویه دار با بازتاب های واقع گرایانه خیلی زیباست اما آیا لازم است تمام زوایا را مدلسازی کنیم؟ خیر! یکی از ترفندهای معروف در این کار این است که با استفاده از رنگ سفید  در Bump Channel، نقشه ی تدریجی VRay Edge Tex را اضافه کنیم. ببینید کتابخانه موجود در تصویر به لطف این ترفند ساده چقدر زیبا شده است. با دیدن ویدیوی زیر می توایند یاد بگیرید که این کار را در VRay به همین صورت انجام دهید.

گام دوم: متعادلسازی نور

در کل پروسه، پس از مدلسازی سه بعدی، متعادل سازی نور مهمترین مرحله است. وقتی نورپردازی را به خوبی یاد بگیرید یعنی بر VRay تسلط کامل دارید. سرعت شاتر در دوربین فیزیکی VRay روی 50 و بسیار مشابه حالت واقعی است و White balance نیز روی Neutral یا خنثی تنظیم شده چون در تصویر رنگ برجسته و قوی وجود ندارد.

من برای طراحی این صحنه فقط از نورهای V-Ray Sun و Sky و یک V-Ray Light برای پیش زمینه استفاده کردم. Sun قوی ترین نور است و جهت سایه ها را مشخص می کند، در واقع Sun نور اولیه است. نور V-Ray در پیش زمینه، نور دوم است و نقش آن روشن کردن فضای اتاق است که با Sun به حد کافی روشن نمی شود.

برای درک بهتر از عملکرد نورپردازی، به تصاویر زیر دقت کنید:

گام سوم: اکثر متریال های به کار رفته در صحنه بسیار ساده هستند و فقط 4 مورد از آنها پیچیدگی بیشتری دارند که به آنها Reflection و Glossiness اضافه کرده ام.

گام چهارم: حالا وقت رندر کردن است. تا قبل از این مرحله معمولا تصاویر دارای نویز و خدشه هایی هستند که به علت تنظیمات تست است اما در نهایت این نویزها به یک رندر سریع منتهی می شوند. هدف این مرحله از کار این است که به تصاویر با کیفیت برسیم. من برای این منظور همیشه این چهار مورد تنظیمات را اعمال می کنم:

. Antialiasing روی Adaptive DMC با مینیمم 1 و ماکسیمم 40

. Irradiance map روی گزینه ی High

. Light Cache روی 1500 (حتی در صورت تمایل می توان روی 300 هم گذاشت)

. Noise Threshold روی 0.005

در نود درصد موارد این تنظیمات برای تصاویر ثابت مناسب است و تصاویر بسیار باکیفیتی ایجاد می کند.

 

دوره آموزشی صفر تا صد v.ray

 

در فیلم سه بعدی Gravity معمولا اشیاء از نزدیکی دوربین رد می شوند و این حس بسیار قوی از واقعیت را به تصویر می دهد، بدیهی ترین راه برای انجام این کار و ایجاد این حس در بیننده استفاده از Depth of field یا dof است. 

اگر به جنبه های مختلف عکاسی مسلط باشید بازسازی dof در V-Ray واقعا ساده است چون V-Ray دقیقا همان موقعیت ها را ایجاد می کند. اصولا dof به سه عامل وابسته است:

. فاصله از شیء

. فاصله ی کانونی

. اندازه ی دیافراگم

گام پنجم: در تصویر زیر نتیجه ی نهایی پس از رندر را مشاهده می کنید، بسیاری از افراد به این مرحله "رندر خام" می گویند: 

حالا باید به تصویر جان بدهیم.

از هیچ المان رندری برای مراحل پس از تولید استفاده نکردیم. من برای ایجاد حس و حال ایستگاه فضایی  فقط از یک ابزار ساده و عالی که به تازگی به فتوشاپ اضافه شده کمک گرفتم، ابزاری به نام Camera Raw Filter. (اگر عکاس باشید این ابزار حتما برای شما آشناست.)

من به طور کلی تصویر را بر پایه ی رنگ های سرد طراحی کردم، کنتراست و سفیدها را افزایش دادم و در نهایت مقدار تیرگی ها را زیاد کردم. اینها برای ارتقاء رندر به سطحی بالاتر کافیست.

در آخر می رسیم به اضافه کردن یک انسان به تصویر، آن هم به شکلی واقعی که واقعا کار پیچیده ای است. البته در این مورد اگر از روش صحیح پیش بروید برای شما دشوار نخواهد بود. شاید برای شما باور پذیر نباشد که چقدر آسان است. صحنه ی خود را با نور واقعی به همان شکلی که نورپردازی در رندر به کار رفته بود در نظر بگیرید.

شات اولیه: نورهای مستقیم روی پاها. نور خنثی روی سینه و سر.

شات نهایی: همه چیز هماهنگ با نورپردازی. 

شما می توانید برای یادگیری کامل v.ray از دوره های آموزشی موجود در همین سایت استفاده کنید.

دوره آموزشی صفر تا صد v.ray

دوره آموزش خلق جلوه های بصری زیبا در معماری داخلی ساختمان با موتور وی ری در تری دی مکس 1

دوره آموزش خلق جلوه های بصری زیبا در معماری خارجی ساختمان با موتور وی ری در تری دی مکس 2