بیش از 74 میلیون وب سایت از انواع و اندازه های مختلف، هر لحظه برای ارسال محتوا از وردپرس استفاده می کنند. می دانستید 26 درصد کل وب سایت ها با وردپرس ساخته شده اند؟ بله درصد از کل وب سایت های موجود در اینترنت. این سیستم مدیریت محتوا به خاطر سادگی و در عین حال قدرتمند بودنش، به سرعت در میان کاربران حرفه ای و تازه وارد  به محبوبیت رسید. اگر به ایجاد یک وب سایت فکر می کنید که باید فوراً با اصول ابتدایی کار با وردپرس برای ایجاد وب سایت آشنا شوید اما اگر هنوز تصمیمی نگرفته اید این 28 دلیل را مطالعه کنید.

1: استفاده از آن هیچ هزینه ای ندارد

 فرقی نمی کند که وب سایت شما یک بلاگ شخصی یا وب سایت تجاری، این حقیقت که وردپرس برای استفاده ی شما از امکاناتش، هیچ هزینه ای دریافت نمی کند یکی از برترین مزایاست. حتی اگر وب سایت شما بیش از آنچه انتظار داشته اید ترافیک داشته باشد نیز هیچ هزینه ای از شما دریافت نخواهد شد. در کنار رایگان بودن، وردپرس متن باز نیز هست، به این معنا که شما می توانید source code آن را به هر شکلی که می خواهید ارتقاء یا تغییر داده و کاربری یا نمای وب سایت خود را شخصی سازی کنید. 

2: حکمفرمایی بر بازار CMS

وردپرس تنها معروف ترین CMS موجود نیست بلکه در صحنه های رقابتی دیگر نیز خوش درخشیده است. بر اساس آمارها 59.5 درصد از تمام وب سایت هایی که از سیستم های مدیریت محتوا (CMS)  استفاده می کنند وردپرس را برای این کار انتخاب کرده اند. پس از وردپرس پر استفاده ترین CMS موجود Joomla با 5.9 درصد از سهم بازار است. بعد از این دو رقیب سرسخت نیز به ترتیب Drupal با 4.9 درصد و Magento’s با 2.8 درصد در صف رده بندی قرار دارند.

3: آماده به کار بودن

به محض نصب کردن وردپرس می توانید از آن استفاده کنید. گذشته از شخصی سازی هایی که برای تم انجام می دهید و پلاگین هایی که کار را برای شما جذاب تر می کنند هیچ تنظیماتی برای شروع کار لازم نیست. اکثر مواردی که به دنبال آن هستید مثل هماهنگ سازی فیدهای رسانه های اجتماعی، کامنت ها و غیره، به همراه پروسه ی نصب انجام می شوند.

4: سازگاری بالا با موتور جستجو

وردپرس علاوه بر این مزایا با SEO نیز سازگاری بسیاری دارد. موتورهای جستجوگر معروف مثل گوگل و Bing ترجیح می دهند بیشتر از وب سایت هایی که وردپرس استفاده نکرده اند، وب سایت هایی که از وردپرس استفاده می کنند را بالا ببرند. علت این موضوع این است که فریم ورک CMS به صورتی است که کاوش را برای موتورهای جستجو تسهیل می کند.

5: سازگاری

وردپرس به حد کافی برای تامین نیازها از طریق تنظیمات و پلاگین های جانبی تجهیز شده و شما می توانید از آن برای مدیریت محتوا در وب سایت های کوچک کسب و کار، بلاگ شخصی یا وب سایت هیا تجارت الکترونیک به راحتی استفاده کنید.

6: امنیت و ایمنی

رواج و گسترش وردپرس تمایل به هک کردن آن را نیز بالا می برد. اما یکی دیگر از دلایل محبوبیت بالای وردپرس این است که سازندگان آن برای کسب اطمینان کاربران خود از موراد امنیتی خوبی استفاده کرده اند. وردپرس دائما CMSرا در کنار پلاگین هایی که به آن وابسته هستند آپدیت می کند. البته کاربران نیز باید مراقب باشند و فقط پلاگین هایی را دانلود کنند که داراری منبع معتبر هستند و ترجیحا باید زمانی این پلاگین ها را دانلود نمایند که مستقیما وارد اکانت خود وردپرس شده باشند.

 

دوره آموزشی صفر تا صد وردپرس 

 

7: قابلیت شخصی سازی

با تم های شخصی سازی شده می توانید تم وردپرس خود را به هر شکلی که می خواهید تنظیم کنید. می توانید یکی از بیشمار تم موجود در وردپرس را به کار بگیرید و یا یکی از تم های متفاوتی که به صورت جانبی طراحی شده را بخرید. همچنین می توانید قابلیت های خاصی را برای عملکرد و اجرای کار وب سایت توسعه داده و یا اضافه کنید.

8: سازگاری با موبایل

گوگل با رتبه بندی سایت هایی که با موبایل سازگاری ندارند در صفحه های پایین جستجو کم کم آنها را به حاشیه می راند. در مورد وردپرس نیاز نیست تمام سایت را دوباره تغییر دهید تا روی تبلت و موبایل قابل دسترسی شود چرا که که تم های وردپرس به خودکُنِشگر هستند. وردپرس همچنین آپشنی به نام Mobile View را برای وب سایت ها برای تم هایی که کنشگر نیستند نیز ارائه می کند.

9: سهولت استفاده

دلیل دیگر علاقه ی زیاد افراد به استفاده از وردپرس، سادگی آن است. کاربری این CMS هر روز ساده تر می شود و یادگیری کار با آن برای افراد تازه کار بسیار آسان است. علاوه بر خود سیستم، پلت فرم آن نیز بسیار هوشمندانه و ساده است.

10: منابع پشتیبانی و رفع مشکل

منابع بسیاری زیادی برای راهنمایی در بستر آنلاین موجود است. با یک سرچ ساده ی گوگل با کلمه ی وردپرس به علاوه ی مشکلی که دارید می توانید انبوهی از راهنمایی ها و آموزش ها را برای حل مشکل خود بیابید. و بهتر از آن، انجمن هایی که  با ایجاد یک جامعه ی ارتباطی فعال به کاربرها امکان کمک به یکدیگر را نیز می دهند.

11: نام های تجاری بزرگ نیز از وردپرس استفاده می کنند

بسیاری از سایت های معروف ترین برندهای جهان مانند Mashable، Nasa، Mozila، Coca Cola، Wall Street Journal  و بسیاری دیگر، با میلیون ها بازدید روزانه توسط وردپرس اداره می شوند. به این معنا که وردپرس باید واقعا به عنوان یک راهکار مدیریت وب سایت تجاری شناخته شود.

12: پشتیبانی از سیستم چندرسانه ای

وب سایت هایی که بیشترین امتیازها را میگیرند وب سایت هایی هستند که کار چند رسانه ای زیادی دارند. وردپرس به شما این امکان را می دهد که به راحتی ویدیوهای مورد نظر خود را چه با آپلود شخصی و چه با استفاده از کد دورنسازی شده از طریق HTML به کار بگیرید. همچنین می توانید فایل های صوتی، تصویری و دیگر انواع رسانه را برای تامین علائق مردم برای جستجو در وب سایت خود استفاده کنید.

13: یکپارچگی

وردپرس با بسیاری از پلت فرم های معروف جانبی ادغام شده تا وب سایت شما را مدرن تر کند. پلاگین های زیادی وجود دارد که به شما امکان ارسال ایمیل و خبرنامه به صورت انبوه را نیز می دهد. پلاگین های وجود دارد که با آن می توانید برای وب سایت های تجارت الکترونیک پرداخت های کارت اعتباری را بپذیرید.  پلاگین های دیگری نیز برای تمام دیگری که بخواهید امکان آن را به وب سایت خود اضافه کنید وجود دارد.

14: مدیریت آسان

همانطور که قبلا گفته شد، وردپرس یک سیستم آپدیت برای موارد امنیتی را در کنار خود دارد. همچنین سیستم CMS زمان آپدیت پلاگین ها را با هشدار اعلام می کند. بنابراین همیشه آخرین و ایمن ترین پلت فرم ها را برای حفظ امنیت وب سایت خود در درسترس دارید.

15: چیزی بیش از یک بلاگ

وردپرس ابتدا کار خود را متناسب با بلاگ آغاز کرد اما امروزه بیشتر مردم و بیزنس ها از وردپرس به عنوان یک وب سایت مستقیم استفاده می کنند. چرا که وردپرس هم پست ها را مدیریت می کند و هم ساختار پیج ها را و بنابراین شما می توانید مقالات زمانبندی شده ای را برای وبلاگ خود داشته باشید بدون اینکه روی پیج های اماری شما تاثیری بگذارد. (مثل پیج های "درباره ما" و "راه ارتباطی ما")

16: یکپارچگی با رسانه های اجتماعی

 مردم با استفاده از اکانت های خود در شبکه های اجتماعی به راحتی می توانند در وب سایت شما کامنت بگذارند. وردپرس کار یافتن و ارتباط بر قرار کردن با شما با استفاده از اکانت های موجود در شبکه های اجتماعی را برای مردم تسهیل و میسر کرده است.

17: صرفه جویی در هزینه

وردپرس نه فقط به بخاطر اینکه یک سیستم رایگان CMS است بلکه به دلایل دیگری رایگان است. از آنجا که وردپرس کاربری آسان دارد و به عنوان یک نرم افزار متن باز فعالیت می کند شما نیازی به استخدام تکنسین وب و طراح ندارید.

18: راهکارهای بیشمار تجارت الکترونیک

اگر از وردپرس برای یک وب سایت تجارت الکترونیک استفاده می کنید حتما باید از ترفندهای موجود تجارت الکترونیک برای تامین امنیت وب سایت خود استفاده کنید. شما می توانید با استفاده از پلاگین های رایجی مثل WP Ecommerce و WooCommerce وب سایت خود را به یک فروشگاه  آنلاین تبدیل کنید.

19: تنها به یک ارائه دهنده ی هاست محدود نیستید

اگر در موارد نادر وب سایت وردپرس شما از کار افتاد می توانید ارائه دهنده ی هاست خود را تغییر دهید. تقریبا تمام ارائه دهندگان هاست وردپرس را به عنوان یک CMS ارائه می کنند. بنابراین هیچ پیچیدگی در انتقال از یک سرور به سرور دیگر وجود ندارد.

20: همیشه نمای وب سایت خود را تازه نگه دارید

می توانید نمای وب سایت خود را به سادگی با یکی از تم های رایگان موجود تغییر دهید و یا از تم های موجود در وب سایت های جانبی وردپرس استفاده نمایید. بخشیدن نمای تازه به وب سایت، کار شما را همیشه در چشم و ذهن مخاطب تازه  و متنوع نگاه می دارد.

21: امکان استفاده به عنوان یک سرویس عضویتی

اگر وب سایت شما یک سرویس مجازی ارائه می کند وردرپرس می تواند با ارائه پلاگین هایی به فروش عضویت در وب سایت شما کمک کند. به این طریق می توانید با دریافت حق عضویت از افراد برای  محتوایی که روی وب سایت ارائه می کنید، درآمد کسب کنید.

22: پست های زمان دار

وردپرس برنامه ریزی ارسال پست ها را برای شما تسهیل کرده است. با این روش می توانید به یکباره تمام محتوای مورد نیاز را نوشته و در طول چندین روز بر اساس یک زمانبندی از پیش تعیین شده آنها را در زمان مشخص ارسال نمایید. مخصوصا در حالتی که بیشتر ترافیک شما به بازدیدهای یک بازه ی زمانی مشخص مربوط می شود می تواند راهکار بسیار خوبی باشد.

23: ظرفیت چند کاربری

اگر به تنهایی وب سایت را اداره نمی کنید وردپرس امکان ورود با سطح دسترسی های مختلف به افراد مختلف را می دهد. در زیر به تعدادی از دسترسی های ارائه شده توسط پلاگین “WordPress Codex” اشاره شده است:

. سوپر ادمین: به تمام قابلیت های وب سایت دسترسی کامل دارد.

. مدیر: به تمام قابلیت های مدیریتی وب سایت دسترسی دارد.

. ویرایشگر: می تواند پست های خود را منتشر پست های دیگر کاربران را پذیرش یا رد کند.

. نویسنده: می تواند پست های خود را مدیریت و منتشر کند.

. مشارکت کننده: می تواند پست های خود را مدیریت کرده و بنویسد اما باید منتظر تایید مدیر باشد.

. عضو: می تواند پروفایل خود را ویرایش کند.

 

24: امکان ایجاد جشنواره

 داشتن جشنواره در وب سایت می تواند در فروش خدمات یا محصولات یک تاکتیک عالی باشد. چندین پلاگین وجود دارد که انتشار پست های جایزه ای و مرور محتوا را تسهیل می کند. بعضی از آنها ویجت هایی دارند که خلاصه ی اطلاعات مربوط به فروش شما را در لیستی ارائه می کنند.

25: انتشار فوری محتوا

اگر عجول هستید باید بدانید که در وردپرس هیچ چیز نمی تواند مانع ارسال پست و محتوا ی شما تنها با یک کلیک شود و مهمتر و بهتر از همه اینکه اگر اپلیکیشن وردپرس را روی تلفن هوشمند یا تبلت خود داشته باشید می توانید پست خود را از هر جایی و در هر زمانی ارسال نمایید.

26: عدم نیاز به یادگیری کد HTML

این نیاز وجود ندارد مگر اینکه خودتان به آن علاقه داشته باشید. می توانید با استفاده از WYSIWYG  و بدون نیاز به داشتن دانش خاصی در زمینه ی HTML به سادگی پیج ها و پست های خود را بسازید.

27: داشبورد جهانی

از آنجا که داشبور وردپرس در همه ی پلت فرم ها به یک شکل دیده می شود سردرگمی در کار نیست. شما می توانید مواردی مثل آمارهای روزانه، لیست پست های جدید، کامنت های اخیر و به روزرسانی خبرها را در این داشبود قرار دهید.

28: طبیعت پیش رونده ی وردپرس

وردپرس به لطف کدنویسی متن باز و خلاقیت توسعه دهندگانش در گذر زمان همواره در حال پیشرفت است. هر چه به دامنه ی قابلیت های وردپرس افزوده می شود توسعه دهندگان نیز پلاگین های جدید می سازند یا کدنویس ها قابلیت های جدیدی برای شخصی سازی سایت ارائه می کنند و CMS نیز ارتقاء می یابد.

خلاصه:

همانطور که می بینید می توان از وردپرس برای یک وب سایت تجاری یا شخصی استفاده کرد و کارهای کمی وجود دارد که امکان انجام آن با این سیستم مدیریت محتوای قدرتمند وجود نداشته باشد. اگر تا کنون با وردپرس کار نمی کرده اید این 28 نکته می تواند انگیزه ی کامل را برای رفتن به دنیای وردپرس به شما بدهد.

 

شما می توانید برای یادگیری کامل وردپرس از دوره آموزشی صفر تا صد وردپرس موجود در همین سایت استفاده کنید.