Sketch up که سابقاً به Google Sketch up معروف بود یک نرم افزار مدلسازی سه بعدی با کاربری بسیار ساده است که دارای دیتابیس قابل توسعه ای از مدل های ساخته شده توسط کاربران نیز هست که می توان آنها را دانلود و استفاده نمود. شما می توانید از این نرم افزار برای طراحی و یا ایمپورت کردن مدل ها جهت به کارگیری در انواع پروژه های مختلف مانند ساخت مبلمان، ساخت بازی ویدیویی، پرینت سه بعدی، طراحی داخلی و هر چیز دیگری که فکرش را بکنید، کمک بگیرید.

 

Sketch up چیست؟

Sketch up یک نرم افزار هوشمند مدلسازی سه بعدی است که امکان ایجاد و ویرایش مدل های دو بعدی و سه بعدی با استفاده از متد ثبت شده ی Push & Pull را به شما می دهد. طراحان با استفاده از ابزار Push & Pull می توانند هر سطح صافی را به یک شکل سه بعدی تبدیل کنند. برای این منظور تنها کافیست روی آن شکل صاف کلیک کرده و آن را بکشند تا بالاخره به شکل مطلوب برسد.

Sketch up برنامه ایست که برای دامنه ی وسیعی از پروژه های مدلسازی سه بعدی مانند پروژه های معماری، طراحی داخلی، طراحی منظره و طراحی بازی ویدیویی استفاده شود که البته اینها تنها بخش کوچکی از حوزه های فعالیت این نرم افزار هستند.

 

مشاهده دوره صفر تا صد اسکچ اپ

 

این برنامه قابلیت طراحی Layout، surface rendering، پشتیبانی از پلاگین های جانبی از Extension Warehouse  را نیز دارد. این برنامه تعداد زیادی از اپلیکیشن ها را داراست که از جمله آنها در دنیای معماری می توان به طراحی داخلی، منظره سازی و طراحی بازی ویدیویی اشاره کرد. Sketch up همچنین در میان افرادی که به ساخت، اشتراک گذاری و دانلود مدل های سه بعدی برای استفاده در پرینترهای سه بعدی علاقه دارند نیز موفق بوده است. 

این نرم افزار در سال 1999 توسط @Last Software ساخته شد. در سال 2006 پس از آنکه @Last Softwareپلاگینی برای Google Earth ساخت که چشم این غول تکنولوژی را گرفت، گوگل Sketch up را خرید. در سال 2012 Trimble navigation که امروزه به Trimble Inc معروف است Sketch up را از گوگل خرید و این اپلیکیشن را با ساخت وب سایتی که پلاگین ها و اکستنشن ها را در بر داشت، توسعه داد.

تفاوت نسخه های مختلف sketch up:

. SketchUp Make: SketchUp Make یک نرم افزار رایگان است که پس از عضویت با یک اکانت رایگان می توانید آن را دانلود نمایید. این نسخه برای کاربرد خانگی، شخصی و آموزشی رایگان بوده و با یک دوره ی 30 روزه ی رایگان از SketchUp Pro شروع می شود. البته Make از ماه نوامبر سال 2017 آپدیتی منتشر نکرده اما هنوز هم امکان دانلود و استفاده ی آن وجود دارد.

. SketchUp Pro: SketchUp Pro با قیمت 695 دلار، نسخه پرمیوم این نرم افزار است. این نسخه شامل قابلیت های افزوده ای مانند امکان ایمپورت و اکسپورت کردن فرمت های مختلف فایلی، دسترسی به یک نرم افزار 2D Documentation، ابزارهای Lay out و یک Style Builder است که امکان ایجاد استایل های زیبای شخصی سازی شده برای مدل ها را به شما می دهد.

. SketchUp Free: این نسخه که بر نسخه ی Make غلبه کرده در نوامبر سال 2017 به عنوان یک اپلیکیشن تحت وب منتشر شد. برای استفاده از این نسخه باید به صورت رایگان و با یک آدرس ایمیل معتبر، یک آی دی Timble بسازید. این نسخه بسیاری از قابلیت های موجود در نسخه ی Pro را ندارد اما اگر فقط بخواهید مدل های سه بعدی را برای استفاده شخصی بسازید، می تواند نقطه ی آغاز خوبی باشد.

Sketchup 3D Warehouse

اگر SketchUp را نصب کرده اید وقت آن است که کار را با جستجو در 3D Warehouse شروع کنید. در 3D Warehouse می توانید هر آنچه که تا به حال روی این پلت فرم طراحی شده را دانلود کنید.

3D Warehouse دیتابیسی از مدل های ساخته شده توسط کاربران است که همه می توانند به آن دسترسی داشته باشند. کافیست به وب سایت بروید و شروع کنید به جستجو در انبوه این مدل ها! در این دیتابیس هر آنچه که بخواهید از ساده ترین طراحی ها تا طرح کل یک شهر قدیمی نیز در دسترس شما قرار دارد.

 

روش استفاده از SketchUp

 وقتی اکانت و آی دی Timble خود را ساختید و اپلیکیشن را باز کردید آماده خواهید بود تا نخستین مدل خود را بسازید.

از آنجا که Timble برای کاربران رایگان این مسیر را پیشنهاد می کند ما هم از اپلیکیشن تحت وب استفاده می کنیم اما اگر کاربر رایگان باشیم کاربری هر دو اپلیکیشن مثل هم است.

هنگام باز کردن اپلیکیشن با مدل اول خود به نام "جاش" آشنا می شوید. "جاش" راه رفتن های طولانی در کوهستان، فوتبال، کیکبال، پرتاب دیسک و هر بازی محیط بازی که فکر کنید را دوست دارد. او فقط یک راهنماست و هر وقت که بخواهید می توانید آن را حذف کنید یا اینکه بگذارید بماند و از همراهی با او لذت ببرید.

روی تولباری که در سمت چپ وجود دارد می توانید روی یکی از این سه ابزار مدلسازی که در اختیارتان هست کلیک کنید. می توانید مداد را برای کشیدن خطوط، Arc را برای ایجاد زوایا یا دایره و Square را برای ایجاد چهارگوش ها انتخاب نمایید.

اگر قصد طراحی ندارید می توانید مستقیما به 3D Warehouse بروید و یکی از مدلهای موجود را ایمپورت کنید. روی تولبار سمت راست روی دکمه ی Objects (شکل سه مکعب) کلیک کنید و بعد دکمه ی 3D Warehouse که در بالا قرار دارد را بزنید. نام مدلی که میخواهید را در قسمت سرچ تایپ کرده و در لیست ارائه شده روی آبجکتی که میخواهید ایمپورت کنید کلیک نمایید.

اگر خودتان فایلی از یک مدل را روی کامپیوتر خود دارید می توانید با Drag & Drop کردن، آن را به محیط وارد کنید.

بسته به سایز مدل زمانی صرف بارگذاری آن می شود. پس از آن تنها کاری که باید انجام بدهید این است که جایگاه آبجکت را تنظیم کنید. حالا می توانید کار را آغاز کنید.

با اینکه نسخه ی رایگان کمبودهایی دارد اما می توانیم هر مدلی را چه با فرمت PNG و چه با فرمت STL با کلیک روی فولدری که بالای پنجره قرار دارد، کلیک روی Export  و سپس انتخاب فرمت مورد نظر خود، خروجی بگیریم.

حالا که مبانی کار را یاد گرفته و می دانید که چه چیزهایی را می تواند در Warehouse پیدا کرد می توانید کار خود روی مدل های شخصی را شروع و یا آنها را برای دیگران ارسال کنید. 

شما می توانید برای یادگیری کامل اسکچاپ از دوره آموزشی صفر تا صد اسکچ اپ موجود در همین سایت استفاده کنید.