اگر به رایج ترین اپلیکیشن های پیام رسانی که استفاده می کنید مثل واتس اپ، تلگرام و اسنپ چت دقت کنید متوجه می شوید که همگی رایگان هستند. اما همه ی ما شنیده ایم که می گویند هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمی گیرد و اگر برای چیزی پولی پرداخت نمی کنیم احتمالا خود ما مایه ی درآمد هستیم.

همه ما باید به چگونگی درآمد زایی این اپلیکیشن ها فکر کنیم چرا که هر روزه داریم از این برنامه ها برای ارسال پیام های خصوصی، تصاویر و ویدیوهای شخصی به عزیرزانمان استفاده می کنیم. محتوای این پیام ها هرچه که باشد، چه خصوصی و چه غیرخصوصی، هرگز انتظار نداریم که کسی جز شخص مورد نظری که پیام برای او ارسال می شود آن را ببیند.

با آگاه شدن نسبت به چگونگی کسب درآمد این اپلیکیشن ها متوجه می شوید که چه کارها و چه تجارت هایی باعث ادامه ی حیات آنها می شود.

 

واتس اپ

تا مارس 2017 واتس اپ در سراسر جهان 1.2 میلیارد کاربر داشته است که در کنار آن باید به رشد سریع آن در بازارهای نوظهور نیز توجه کرد. واتس اپ در ابتدا 0.99 دلار هزینه ی اشتراک داشت اما پس از مدتی این هزینه را حذف کرد تا کاربرانش افزایش پیدا کنند. در بعضی کشورهای در حال توسعه که مردم به کارت های اعتباری و دبیت کارت دسترسی ندارند حتی یک هزینه ی کوچک می توانست مانع بزرگی برای پیشرفت واتس اپ در سهمش از بازار باشد.

پس از آن واتس اپ اعلام کرد در حال تست ابزارهایی است که امکان برقراری ارتباط با مشتری ها از طریق واتس اپ را با پرداخت هزینه ای متناسب به بیزنس ها و سازمان ها بدهد و در آینده کاربران می توانند تراکنش های آنلاین، فیش های بانکی، پروازها و دیگر جزئیات این چنینی را در واتس اپ چک کنند.

در سال 2014 فیس بوکبا پرداخت 21.8 میلیارد دلار به صورت نقدی و سهام، مالک واتس اپ شد. با وجود اینکه واتس اپ همیشه مخالف نمایش تبلیغات بود اما وقتی جزئی از خانواده ی فیسبوک شد باید قوانین حریم خصوصی خود را تغییر و اجازه ی گردآوری دیتا از کاربران و اشتراک گذاری آنها را به فیسبوک می داد تا بتوانند از این اطلاعات برای هدفمند سازی بیشتر تبلیغات استفاده کنند.

نوع اطلاعاتی که می توانند جمع آوری کنند شامل ارتباطات (اینکه با چه کسی و چقدر ارتباط دارید)، ماهیت ارتباط شما (کلمات کلیدی که در پیام های خود به کار می برید و رسانه هایی که ارسال می کنید)، اطلاعات دستگاه شما، اطلاعات لوکیشن و غیره می شود.

بنابراین اگر چه واتس اپ فروش تبلیغات ندارد اما کمپانی بالادست آن برای ادامه ی حیات خود به درآمد سالانه ی تبلیغات وابسته است. در نهایت واتس اپ به عنوان یکی از بزرگترین اپلیکیشن های پیام رسان جهان که مدل بیزنس تکامل یافته ای دارد ارزش یک بررسی ساده را دارد.

 

تلگرام

تلگرام با بیش از 100 میلیون کاربر فعال در ماه، یکی از اپلیکیشن های پیام رسانی است که در کل جهان و در سنگاپور بسیار محبوب بوده و این محبوبیت پیوسته رو به افزایش نیز هست. 

این اپلیکیشن بیشتر به کمک های مالی پائول دوروف، مالک این اپلیکیشن که یک کارآفرین جهانی و بنیانگذار بزرگترین پلت فرم شبکه اجتماعی روسیه است، تکیه دارد. پائول که همیشه تحت نظارت دائمی دولت روسیه زندگی کرده است بخاطر امکان ارتباط ایمن و محرمانه ای که در اختیار مردم گذاشته احساس قدرت زیادی دارد.

رشد تلگرام از نگرانی های موجود در جهان در مورد کاهش روزافزون حریم شخصی سرچشمه می گیرد. این اپلیکیشن در روزهای پس از خرید واتس اپ توسط فیسبوک، میلیون ها کاربر جدید گرفت چرا که مردم نگران استفاده ی فیسبوک از اطلاعات شخصی خود بودند.

تلگرام بدون پرده اعلام کرده است که هیچوقت تبلیغات نخواهد فروخت و سرمایه گذاری خارجی را نیز نخواهد پذیرفت تا همیشه بتواند به تعهدی که به کاربران خود دارد وفادار باشد. اما وقتی سرمایه ی آن تمام شود چه اتفاقی می افتد؟

اگر بخواهیم بررسی کنیم به این نتیجه می رسیم که این اپلیکیشن نیز می تواند مانند فایرفاکس و ویکی پدیا به عنوان بنیانی که کمک های دریافتی از مردم و دیگر خیرینی که به هدف تلگرام معتقد هستند آن را پابرجا نگه داشته است به فعالیت خود ادامه دهد.

البته تلگرام به دنبال آپشن هایی برای افزودن آیتم های پرداختی و توسعه دهندگان مالی در جهت ایجاد سرویس هایی بر اساس این پلت فرم نیز هست.

 

اسنپ چت

عکس هایی که هر روز برای دوستانمان می فرستیم رایگان ارسال می شود. هرچند، اسنپ چت به عنوان یک کمپانی با ارزش مالی 20 میلیون دلار (دو برابر توییتر) به سرعت و به طور قاطع چندین قابلیت درآمدزا را به کار گرفته است.

به عنوان مثال فیلترهای زیبا و جذابی که از آنها برای زیباسازی تماس های خود استفاده می کنیم در واقع توسط کمپانی های مختلف برای کاربران در نواحی خاص جغرافیایی خریداری شده اند. این فیلترها به روش بسیار محبوبی برای بازاریابی مراسم ها، مکان ها و فروشگاه ها تبدیل شده اند. همچنین اسنپ چت برای اسپانسرینگ لنزهایی که برندهای مختلف سفارش می دهند و با برند آنها ساخته می شود نیز پول دریافت می کند و این لنزها به کاربران امکان کار با فیلترهای خاص آن برند را می دهند.

راه دیگر کسب درآمد اسنپ چت از طریق بخش های Discover و Story است. وقتی از استوری یک نفر به استوری نفر بعد می روید یا در کانال های ساخته شده توسط شرکای انتشار محتوای اسنپ چت جستجو می کنید ویدیوهای تبلیغاتی کوتاه کمپانی های مختلف نمایش داده می شوند.

به طور کلی اسنپ چت با کسب درآمد از کسب و کار ها در جهت رسیدن به نهایت جذابیت برای کاربران و صرفه ی مالی خود تلاش می کند.

 

نتیجه ی این موضوعات برای ما:

از دیدگاه یک مشتری یا کاربر، اپلیکیشن های رایگان اپلیکیشن های خوبی هستند اما باید توجه کرد که پرداخت مبلغ اندکی از طرف ما برای استفاده ی روزانه از این اپلیکیشن ها، به حفظ حریم شخصی می ارزد. البته تا زمانی که این معامله از نظر ما مشکلی نداشته باشد می توانیم به آن پایبند باشیم، انتخاب با ماست!