در حال حاضر شرکت  Adobeنسخه جدید Creative Cloud را منتشر کرده که در این نسخه حروف فارسی به صورت پیش فرض به صورت جدا جدا و بدون قابلیت راست به چپ نویسی هستند. برای فعال کردن امکان فارسی نویسی در فتوشاپ و اصلاح از راست به چپ نویسی، در ابتدا باید در نوارهای بالای صفحه وارد منوی Edit بشوید و روی گزینه Preferences کلیک کنید و سپس در منوی باز شده وارد گزینه Type شوید.

 

در پنجره باز شده، در قسمت کادر دوم گزینه middle eastern را علامت بزنید و خارج شوید.


سپس در نواری بالای صفحه وارد منوی Type شده و گزینه Middle eastern feature را تیک بزنید. اکنون قابلیت RTL یا همان فارسی نویسی روی سیستم شما فعال شده و شما می توانید در نرم افزار فتوشاپ خود به صورت فارسی تایپ کنید. همچنین برای نوشتن اعداد به صورت فارسی می توانید بعد ازینکه متن خود را نوشتید گزینه Farsi Digits را به جای گزینه پیش فرض Arabic Digits کلیک کنید.

رفع مشکل جدا شدن حروف در هنگام فارسی نویسی در فتوشاپ

در صورتی که در برنامه فتوشاپ، کلمات فارسی به صورت جدا جدا نشان داده می شوند، برای حل این مشکل، ابتدا وارد منویی که در سمت راست برنامه وجود دارد شوید، سپس وارد تنظیمات مربوط به Character که با نماد A نمایش داده شده بشوید.

در صورتی که این نماد را در منوی سمت راست صفحه مشاهده نمی کنید، باید از نوار ابزار بالای صفحه، منوی Window را باز کنید و سپس وارد گزینه Character شوید. بعد از انتخاب این گزینه، تب Paragraph را باز کنید.

در قسمت سمت راست بالای کادر گزینه منو را که با چند خط افقی کوچک نشان داده می شود، انتخاب کنید و سپس از این منو روی Middle East Single-line Composer کلیک کنید. حالا باید یک بار برنامه فتوشاب را ببندید و دوباره باز کنید. در این صورت مشکلی نخواهید داشت.

 

تغییر فونت و ویرایش حروف هنگام فارسی نویسی در فتوشاپ

در صورتی که از برنامه فتوشاپ برای طراحی مانند ساخت لوگو، پوستر، اینفوگرافیک و یا هر کار نوشتاری دیگری استفاده می کنید، باید با تنظیمات مربوط به ویرایش فونت و متن آشنا شوید.

در صورتی که نوع قلم، رنگ، اندازه و یا فاصله حروف را می خواهید تغییر بدهید، وارد منوی Type در بالای صفحه شده و با زدن دکمه T روی صفحه کلید این ابزار را فعال کنید. در این صورت گزینه های Type در نوار گزینه ها در بالای پنجره نمایش داده می شود. در این گزینه ها می توانید یکی از فونت های نصب شده روی سیستم را برای نوشتن متن خود انتخاب نمایید، سبک نوشتن و نیز اندازه فونت را انتخاب کنید. در این بخش تراز متن به صورت راست چین یا وسط چین و یا چپ چین مشخص می شود. همچنین رنگ نوشته قابل تغییر می باشد و یا می توانید نوشته ای را که وارد کردید تایید و یا لغو کنید.

دکمه پنل کاراکتر و پاراگراف را در نوار گزینه‌ ها بزنید. در تب اول گزینه‌هایی برای فرمت بندی حروف نشان داده می شود. برخی از آن ‌ها مانند انتخاب فونت و رنگ آن تکرار گزینه‌ هایی هستند که قبلاً گفتیم. بقیه گزینه ها امکان تنظیم دقیق متن را در اختیار شما قرار می‌دهند. در قسمت Panel Menu گزینه No Break وجود دارد که با انتخاب آن دوکلمه از هم دیگر جدا نشوند و در یک خط قرار بگیرند. در بخش Leading می‌توان فاصله بین خطوط متن را تنظیم کنید. اگر Auto را انتخاب کنید، به طور خودکار با توجه به اندازه حروف بهترین فاصله را انتخاب می‌کند. در قسمت Kerning فاصله بین هر جفت کاراکتر را مشخص می کند. گزینه Tracking فاصله ‌بندی بین همه کاراکترهای متن را تنظیم می‌کند. در بخش Vertical Scale and Horizontal Scale متن می تواند در راستای افقی یا عمودی کشیده شود که از این گزینه در موارد خاصی از طراحی استفاده می‌شود. در قسمت Baseline Shift برای نوشتن حروف بالانویس مانند توان و یا زیرنویس مانند اندیس استفاده می‌شود. گزینه Faux Bold and Italics برای بولدکردن و یا کج کردن کلمات استفاده می شود که می توانید تاثیر آن را روی نوشته مشاهده کنید. گزینه All Caps and Small Caps حروف متن را به طور خودکار به صورت حروف بزرگ درمی‌آورد. گزینه های دیگر هم زیرخط دار کردن کلمات و غیره را تنظیم کنید.

 

تب مربوط به Paragraph هم گزینه‌های فرمت بندی بیشتری را می بینید و همچنین می توانید تورفتگی‌ها یا حاشیه‌های چپ و راست متن را تنظیم کنید و گزینه Hyphenation که برای استفاده از خط تیره بین کلمات جدا شده در خطوط مختلف است را فعال یا غیرفعال کنید.

شما می توانید برای یادگیری کامل فتوشاپ از دوره آموزشی صفر تا صد فتوشاپ موجود در همین سایت استفاده کنید.