با عبارات ساده شروع کنید

به دنبال هر چه که هستید از جستجوی عبارات ساده شروع کنید. مثلا:  "نزدیک ترین فرودگاه کجاست؟" اگر لازم باشد می توانید یک سری کلمات توصیفی اضافه کنید.

اگر به دنبال یک محصول یا مکان در جای مشخصی هستید مکان را نیز اضافه کنید. مثلا: "نانوایی خیابان آزادی"

کلمات را با دقت انتخاب کنید

وقتی می خواهید تصمیم بگیرید که چه کلماتی را در جستجوی خود وارد کنید حتما کلماتی را وارد کنید که ممکن است در سایتی که به دنبال آن هستید وجود داشته باشد. به طور مثال به جای اینکه بنویسید: "سرم درد میکند" بنویسید "سردرد" چون "سردرد" کلمه ای است که بیشتر سایت های پزشکی از آن استفاده می کنند.

نگران موارد کوچک نباشید

سیستم بررسی نوشتار گوگل چه شما کلمه را درست بنویسید و چه اشتباه به صورت خودکار پرکاربردترین نوع نوشتار کلمه ای که وارد می کنید را استفاده می کند. همچنین در سرچ کردن به زبان انگلیسی، گوگل حساس به حروف بزرگ و کوچک نیست، مثلا فرقی نمیکند بنویسید New York Times یا new York times.

 

ترفندهایی که کارکرد شما با گوگل را تغییر می دهند!

 

سیستم یادگیری google search سیستم عجیبی است! شما هر روزه از آن استفاده می کنید اما تنها چیزی که از آن بلد هستید نوشتن کلمات ساده در باکس مربوط به جستجوست! اما google search در پشت وظیفه ی اصلی خود، ترفندهای زیادی دارد.

در این قسمت چند مورد از کاربردی ترین ترفندهای جستجو در گوگل شامل ساده ترین تا جدیدترین ویژگی های آن را بررسی می کنیم.

1. برای پیدا کردن عین یک عبارت، از علامت کوتیشن استفاده کنید

این یکی از ترفندهای شناخته شده و ساده است. جستجوی یک عبارت در علامت کوتیشن باعث می شود فقط صفحاتی باز شوند که این عبارت را دقیقا با همان کلمات و با همان ترتیب دارند. این یکی از مهم ترین ترفندهای سرچ است، مخصوصا برای زمانی که می خواهید نتیجه ای شامل عین آن عبارت را پیدا کنید. مثلا اگر میخواهید اسم یک کنفرانس با عنوان "ضرورت استفاده از مدیریت دانش در سازمان ها" را جست و جو کنید، اگر آن را به همین شکل در کوتیشن قرار دهید،  تنها مواردی را در نتایج میبینید که عینا در آن ها عنوان مورد نظر ذکر شده باشد، اما اگر همین عبارت را بدون کوتیشن بنویسید، ممکن است بسیاری از نتایج صرفا مربوط به مدیریت دانش باشد و ارتباطی با کنفرانس مورد نظر شما نداشته باشد.

 

2. برای مشخص کردن کلمات ناشناخته یا مختلف از یک ستاره درون کوتیشن استفاده کنید

این ترفند کمتر شناخته شده است. جستجوی یک عبارت در کوتیشن و با یک ستاره به جای یک کلمه باعث می شود که گوگل تمام احتمالات مختلف آن عبارت را جستجو کند. این کار در مواردی که مثلا می خواهید یک آهنگ را با جستجوی شعر آن پیدا کنید اما بخشی از عبارات شعر را درست نمی دانید به کار می رود به این شکل که کل عبارت را نوشته و به جای عبارتی که نمیدانید ستاره بگذارید. مثلا "تصور کن تموم * زندگی رو" . این ترفند همچنین برای پیدا کردن تمام فرم های یک عبارت نیز به کار می رود.

 

3.با استفاده از علامت منفی، نتایج شامل کلماتی که مد نظرتان نیست را حذف کنید

اگر میخواهید عبارتی را سرچ کنید که ممکن است انبوهی از نتایج مختلف اما نامرتبط با موضوع مورد نظر شما را ایجاد کند می توانید نتایجی که کلمات نامربوط را در بر دارند حذف کنید. کافیست کلماتی که مد نظرتان نیست را مشخص کنید، مثلا بنویسید: "جگوار –ماشین". (بدون کوتیشن)

 

4.جستجوی وب سایت ها برای کلمات کلیدی

میتوانید عبارت "سایت:" را مثل تابعی در نظر بگیرید که باعث می شود گوگل دقیقا در وب سایت مورد نظر شما جستجو کند. مثلا اگر می خواهید کلمه ی "فتوشاپ" را در وب سایت digituts جستجو کنید بنویسید: "فتوشاپ site:digituts.net" (بدون کوتیشن و بدون فاصله بعد از علامت نقل قول)

 

5.جستجو در آرشیو خبرها تا اواسط سال 1880

Google news قابلیت جستجو تا بیش از 100 سال گذشته در آرشیو خبرهای روزنامه های سراسر جهان را دارد.

6.برای مقایسه ی غذاها در زبان انگلیسی از vs استفاده کنید

اگر نمی توانید برای انتخاب شام بین پیتزا و برگر تصمیم بگیرید نام این دو مورد را با یک vs در میان آنها بنویسید تا مقایسه ی آن ها در کنار هم را ببینید.

7.محدود کردن نتایج سرچ برای یافتن دستورپخت غذا

اگر غذای مورد نظر خود را سرچ و بعد روی search tools کلیک کنید، در زیر نوار جستجو می توانید نتایج جستجو را بر اساس محتویات غذا، زمان پخت و مقدار کالری محدود کنید. این ابزار برای افرادی که محدودیت های غذایی خاصی دارند کاربرد بسیاری دارد.

8.استفاده از عبارت "معنی" برای یافتن معنای کلمه

برای یافتن معنای یک کلمه در فارسی بعد از آوردن آن کلمه، کلمه ی "معنی" را هم اضافه کنید. در سرچ کلمات انگلیسی هم کلمه ی define را برای این کار به کلمه ی مورد نظر اضافه نمایید.

 

9.با جستجوی کلمه ی tilt صفحه ی خود را بچرخانید

این یکی از افزونه های جذابی است که در گوگل دورنسازی شده است. می توانید آن را امتحان کنید.

 

10.با جستجوی کلمه ی Atari Breakout در Google Images این بازی را امتحان کنید

این بازی هیجان انگیز به صورت رایگان و با دسترسی آسان در گوگل موجود است. کافیستAtari Breakout را در Google Images سرچ کنید و از آن لذت ببرید.

 

11.با استفاده از images، عکس های مشابه را جستجو کنید

تا به حال با عکسی کاملا مشابه عکس دیگر مواجه شده اید؟ اگر میخواهید بدانید چنین عکسی از کجا آمده می توانید با ذخیره کردن عکس و سپس سرچ کردن آن در Google Images (با دکمه ی دوربین) می توانید تصاویر مشابه را در وب ببینید.

12.آیکون میکروفن را  انتخاب کنید و با صدایتان جستجو کنید

از نوشتن خسته شده اید؟ می توانید با گفتن عبارت Ok Google یا انتخاب میکروفون، با صدای خود جستجوی صوتی انجام دهید. 

13.جواب های فوری را پیدا کنید!

در بیشتر سرچ ها، گوگل کار را برای شما انجام می دهد و جواب سوالتان را در نتایج سرچ ارائه می کند. (برخی ویژگی ها مثل اطلاعات مربوط به تیم های ورزشی، در همه ی نقاط در دسترس نیستند.)

آب و هوا: برای مشاهده ی وضعیت آب و هوای منطقه خود می توانید عبارت "آب و هوا" را سرچ کنید یا نام منطقه یا شهر خود را نیز به آن اضافه کنید. مثلا بنویسید "آب و هوا شیراز".

ورزش: برای دیدن جدول مسابقات، امتیازات بازی ها و اینگونه موارد کافیست نام تیم مورد نظر خود را وارد کنید.

اطلاعات هنرمندان: برای یافتن اطلاعات در زمینه ی هنرمندان و سلبریتی ها، یا فلیم ها و آهنگ ها نیز فقط نام آنها را وارد کنید.