چه کارهایی می توان با Adobe After Effects انجام داد؟ عملا خیلی کارها! پس با ما همراه باشید تا در این مطلب نگاهی بیندازیم به کارایی ها و توانایی های این نرم افزار قدرتمند!

برنامه های اندکی در دنیا هستند که بتوانند کارهای برجسته ای در زمینه ی هنرهای بصری ایجاد کنند که Adobe After Effects یکی از آنهاست. البته اگر در کار با Adobe After Effects تازه وارد هستید ممکن است در مورد اینکه چه کارهایی را میتوان با آن انجام داد کمی سردرگم باشید. برای برطرف کردن این سردرگمی قصد داریم در این پست امکانات خلاقانه و تکنیکیAdobe After Effects را بیان کنیم. اگر پس از خواندن این مطلب باز هم سوالی در این زمینه داشتید می توانید در کامنت ها بپرسید تا همکاران ما پاسخ سوال شما را بدهند.

چه کارهایی می توان با Adobe After Effects انجام داد؟

با Adobe After Effects می توانیم لایه های دو بعدی ویدیوی خود را در فضای سه بعدی ایجاد، کامپوزیت و فرم دهی کنیم. Adobe After Effects می تواند بسته به نیاز کاربر در نقش های مختلفی ظاهر شود. به طور مثال یک هنرمند سازنده ی جلوه های ویژه ی بصری هندسی ممکن است فقط از Adobe After Effects برای کامپوزیت کردن ویدیوهایی که به صورت 3D رندر شده اند استفاده کند. یک تدوینگر ویدیو ممکن است از این نرم افزار بیشتر برای طراحی عنوان کمک بگیرد و یک انیماتور ممکن است از آن برای ساخت کاراکترهای دو بعدی در کارتون استفاده کند. علت اینکه خیلی از افراد نمی توانند به راحتی بیان کنند که Adobe After Effects چه کارهایی انجام می دهد فقط به جامعیت و گوناگونی توانایی های این نرم افزار برمیگردد.

باید گفت Adobe After Effects با اینکه نرم افزار فوق العاده ای است اما برای تدوین فیلم چندان خوب نیست و علت این موضوع این است که فاقد امکانات Playback و Layout مشابه اپلیکیشن های ویژه ی تدوین است. در کار تدوین، Adobe After Effects معمولا برای اعمال افکت ها بعد از ادیت نهایی فیلم استفاده می شود. این همان چیزیست که در اسم این اپلیکیشن نیز مورد اشاره قرار گرفته است.

عکس از Shutterstock

این نرم افزار علیرغم اینکه بسیار کاربردی است اما در ساخت خود دارای سادگی خاصی است. Adobe After Effects نیز مثل تمام اپلیکیشن های ویرایش ویدیوی جهان از سیستم لایه ای استفاده می کند. بهترین راه تصور این موضوع، فکر کردن به تعداد زیادی کاغذ است. کاغذی که زیر همه قرار گرفته دیده نمی شود چرا که کاغذ دیگری روی آن است. کامپوزیشن دو بعدی نیز به همین صورت است.

اگر لایه های خود را روی حالت سه بعدی بگذارید می توانید لایه هایی که در فضای سه بعدی به دوربین نزدیک تر هستند را روی دیگر لایه های سه بعدی قرار دهید. اگر متوجه نشدید می توانید مثال زیر را ببینید. وقتی یک لایه از بک گراند رد شده و به سمت دوربین می آید قابل رویت و وقتی به پشت بک گراند می رود غیر قابل رویت می شود.

 

معمولا Adobe After Effects برای چه کارهایی مورد استفاده قرار میگیرد؟

 

کتابخانه ی افکت ها

چیزی که Adobe After Effects را از دیگر اپلیکیشن های ویرایش ویدیو مجزا می کند کتابخانه ی وسیعی از افکت هاست که در بر دارد. در این کتابخانه به معنای واقعی صدها افکت درون سازی شده وجود دارد که می توان از ترکیب آنها تعداد بیشماری از کارهای خلاقانه را ایجاد کرد. شاید این به قدری خوب باشد که باور کردنش سخت شود اما واقعا در Adobe After Effects می توانید این کار را انجام دهید. حالا بیایید چند نمونه از دسته بندی های مختلف افکت ها در Adobe After Effects را با هم مرور کنیم.

 

افکت های شبیه سازی

در Adobe After Effects، 18 افکت شبیه سازی درونسازی شده وجود دارد. این افکت های شبیه سازی برای ایجاد هر چیزی، از باران گرفته تا مو، استفاده می شوند. تمام این افکت ها قابلیت شخصی سازی دارند و وقتی آنها را با افکت های دیگر ترکیب می کنید می توانید قابلیت های آنها را بیش از پیش افزایش دهید. در زیر نمونه ای از افکت CC Snowfall را می بینید که در Adobe After Effects درونسازی شده است. ما برای ایجاد این افکت فقط یک Drag & Drop انجام دادیم و هیچ شخصی سازی یا تنظیماتی نیاز نبود.

افکت های سبک دار

افکت های سبک داری که در Adobe After Effects  وجود دارند برای سبک بخشیدن به ویدیوها و لایه ها به شکل های خاص کاربرد دارند. این افکت ها که با Drag & Drop کردن فعال می شوند را می توان به راحتی دستکاری کرد و نماها و سبک های حیرت انگیزی را از آنها ساخت. دو مورد از افکت های شایان ذکری که در این دسته وجود دارند CC Glass Effect و Posterize Effect هستند. نمونه ی زیر یکی از عکس های Shutterstock را نشان می دهد که افکت Find Edges روی آن اعمال شده است.

عکس از Shutterstock

سایر دسته های افکت ها

در کنار دسته هایی از افکت ها که در بالا به آنها اشاره شد تعداد زیادی از دسته بندی های دیگر نیز وجود دارد که هر کدام کارکرد متفاوتی دارند. به طور مثال دسته ای از افکت ها وجود دارد که مختص گونه های مختلف Blur است. دسته ی دیگری برای اصلاح رنگ وجود دارد که افکت های موجود در آن می توانند هر نمایی که دوست دارید را به ویدیوی اصلی بدهند. دسته ی خاص دیگر دسته ی Perspective است که شامل یک 3D Camera Tracker Effect بوده که track کردن ویدیو را آسان می کند. افکتی که در زیر می بینید Linear Wipe effect است، Linear Wipe Transition را نیز می توانید در دسته ی Transition Effects پیدا کنید.

قالب های Adobe After Effects

قالب های Adobe After Effects دلیل بزرگی برای استفاده ی بیشتر تدوینگرهای ویدیو از After Effects هستند. شما می توانید تمام تمرکز حرفه ای خود را صرف تبدیل شدن به یک طراح موشن کنید. البته تدوینگرها در یک محدوده ی زمانی مشخص ممکن است زمان کافی برای تجربه کردن طرح هایی که خودشان میخواهند یا نیاز دارند را نداشته باشند. در عوض طراح های موشن در سراسر دنیا فایل های پروژه ی After Effects را به گونه ای تنظیم می کنند که کاربران می توانند به راحتی با drag & drop کردن فیلم اصلی به نتایج شگفت انگیزی برسند.

فروشگاه های فروش آنلاین قالب های After Effects مانند RocketStock پروژه های ساده ای دارند که با کمک آنها حتی تازه وارد ترین کاربران Adobe After Effects نیز می توانند طرح های برجسته ای برای پروژه های ویدیویی خود ایجاد کنند. نمونه ی زیر امکانات خلاقانه ی یکی از قالب های Adobe After Effects را نشان می دهد.

طراحی عنوان

After Effects با داشتن قابلیت هایی که به اندازه ی قابلیت های فتوشاپ متنوع هستند به برنامه ای رویایی برای طراحی عناوین برای پروژه های ویدیویی تبدیل شده است. ابزار طراحی عنوانی که در After Effects قرار داده شده، کارکردی بسیار مشابه با نمونه های موجود در پردازشگرهای کلمات دارد. این قابلیت ها شامل آپشن های پاراگراف و کنترلرهای شخصی برای چیزهایی مثل Leading و Kerning هستند.

البته آنچه که طراحی عنوان AfterEffects را به نمونه ای برتر از دیگر رقبا تبدیل کرده است، title animatorهایی هستند که امکان انیمیت کردن کاراکتر، کلمه یا خطوط به طور اتوماتیک و بسته به نیاز پروژه را به کاربر می دهند.

تمام افکت هایی که در بالا از آنها نام بردیم می توانند روی متن نیز پیاده شوند بنابراین هیچ محدودیتی در انواع عناوینی که می توانید در After Effects طراحی کنید وجود ندارد. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که هیچ راه داخلی برای ایجاد عناوین سه بعدی در After Effects وجود ندارد. بعضی افراد با استفاده از تکنیکی به نام Layer Stacking، حالت سه بعدی را به صورت غیرواقعی ایجاد می کنند اما اکثر افراد به راحتی از پلاگین Element 3D برای ایجاد متن سه بعدی Extruded کمک می گیرند.

گاها مطالبی در سطح اینترنت دیده می شود که عنوان می کنند می شود با استفاده از پروسه ای به نام Ray-Traced 3D عناوین سه بعدی ایجاد کرد اما این تکنیک کارکرد خوبی ندارد بنابراین نباید در هر شرایطی از آن استفاده کرد.

 

کامپوزیت کردن

یک نرم افزار ویژه ی کامپوزیت، نرم افزاریست که می توان از آن برای به کارگیری اجزای چندگانه برای ایجاد یک صحنه ی کامل استفاده کرد. به طور مثال یک صحنه ی جلوه ی ویژه بصری ممکن است به یک صحنه پرده ی سبز، یک بک گراند، چند المان انفجاری، خاک و دود نیاز داشته باشد تا همه در یک صحنه واحد ترکیب شوند. انجام این کار در یک اپلیکیشن تدوین ویدیو بسیار دشوار است پس راه درست استفاده از اپلیکیشنی مخصوص این کار مثل After Effects است. 

عکس از Video Copilot

اکثر ویرایشگرهای ویدیویی نیز از قابلیت های compositing موجود در After Effects برای پروژه های کم کار تر استفاده می کنند. استفاده از After Effects  برای جایگزینی یک محصول در  دِموی یک محصول دیگر یا blur کردن یک لوگو با استفاده از 3D Camera Tracker اصلا عجیب و غیر معمول نیست.

لایه های After Effects هم می توانند مانند لایه های فتوشاپ Blending mode های مختلفی را بپذیرند که روی چگونگی تفسیر آنها با footage ی که پشت آنها قرار دارد تاثیر می گذارد. این ابزار برای مدل ها و طرح های سه بعدی بی نظیر است چرا که اغلب مجبور به انجام رندرهای multi pass هستیم که در آن المان های مختلف با هم کامپوزیت می شوند و در نهایت یک تصویر سه بعدی را می سازند. در این حالت ممکن است یک لایه ی shadow داشته باشید که میخواهید در آن فقط بخش های تیره ی تصویر را ببینید و یک لایه ی Highlights هم داشته باشید که بخواهید در آن فقط بخش های روشن را مشاهده کنید.

عکس از Shutterstock

Blending mode برای کنار هم گذاشتن این اجزا فوق العاده است. در سطح عملی می توانید از Blending mode ها برای افزودن المان ها روی footage استفاده کنید.

 

Script ها

اسکریپت ها بر خلاف پلاگین ها هیچ چیزی که هنوز After Effects قابلیت انجام آن را ندارد، Unlock نمی کنند. آنها پروسه ای را به صورت خودکار انجام می دهند که اگر یک شخص بخواهد به صورت دستی انجام دهد باید زمان بسیار بیشتری را صرف کند. به طور مثال بعضی اسکریپت ها مثل AE Sweets انیمیشن را فقط با یک کلیک ایجاد می کنند. در ویدیو زیر نمونه ای از انیمیشن ایجاد شده توسط اسکریپت After Effects را می بینید.

اگر از کاربران حرفه ای After Effects هستید نباید در ایجاد انیمیشن های اشکال مشکلی داشته باشید. اما داشتن توانایی ایجاد این انیمیشن ها تنها با چند کلیک ساده، می تواند کل این پروسه را با سرعت بسیار بیشتری پیش ببرد. همین چند ثانیه و دقیقه هایی که در بخش های مختلف از کار حذف می شود می تواند در مجموع چند ساعت از زمان کل پروژه بکاهد.

تعداد زیادی از اسکریپت های دیگر نیز وجود دارد که می توان از آنها برای انجام یک سری کارهای خاص از آفست کردن لایه ها تا  رندر کردن کامپوزیشن ها استفاده کرد. مهمترین چیزی که در انجام یک کار تکراری در After Effects باید به خاطر داشته باشید این است که همیشه یک اسکریپت هست که می تواند زمان را برای شما بخرد.

 

پلاگین ها، برگ برنده ای برای After Effects 

در ادامه ی تمام افکت هایی که تا به اینجا به آنها اشاره شد صدها افکت افزوده ی دیگر نیز وجود دارد که می توانید آنها را نصب کرده و توانایی های After Effects را با آنها افزایش بدهید. این پلاگین ها اپلیکیشن های کوچکی هستند که به صورت اپلیکیشن جانبی طراحی شده و می توانند درون After Effects نصب و به کارگیری شوند.

تعداد بسیار زیادی  از پلاگین های مختلف وجود دارد اما معروف ترین پلاگین های موجود برای After Effects پلاگین های Element 3D، Trap Code Particular، Plexus و Optical Flares هستند. پلاگین Element 3D  میتواند تاثیرگذارترین پلاگین جانبی باشد چرا که به کاربران این امکان را می دهد که آبجکت های سه بعدی را درون After Effects ایمپورت، Texturize، رنگ آمیزی، نورپردازی و ایجاد کنند. البته نمی تواند به طور کامل جایگزین یک اپلیکیشن مدلسازی سه بعدی شود اما اگر فقط گاهی با آبجکت های سه بعدی کار می کنید این پلاگین ابزار خوبی برای سرعت بخشیدن به پروسه ی طراحی سه بعدی است.

 

یادگیری کار با After Effects

یادگیری کار با After Effects زمان می برد و راهی جز صرف زمان نیست. با وجود تمام راه های مختلفی که برای یادگیری این کار وجود دارد همچنان بهترین راه این است که  آموزش جامع صفر تا صد افتر افکت را ببینید این آموزش توسط وبسایت lynda.com طراحی شده که یکی از مطرح ترین وبسایت های آموزشی دنیاست و با خیال راحت میتوانید به کیفیت آموزشی آن اعتماد کنید، ما برای راحتی شما آن را به زبان فارسی دوبله کرده ایم تا کاربران ایرانی هم بتوانند از آموزش هایی در این سطح کیفیت بهره مند شوند. همچنین میتوانید زمانی که اصول اولیه ی افتر افکت را را یاد گرفتید شروع کنید به جستجوی موضوعاتی که مورد علاقه تان است.

فکر میکنید میخواهید طراحی موشن گرافیک را یاد بگیرید؟ خب این کار را بکنید. میخواهید افکت های جنگ ستارگان را برای اتاق خوابتان طراحی کنید؟ این کار هم به راحتی قابل انجام است! برای انجام اینگونه کارها می توانید آموزش های متنوعی که در زمینه های گوناگون کار با افتر افکت در دیجی تاتس وجود دارد را مشاهده کنید.

آیا کاری هست که After Effects قادر به انجام آن نباشد؟

این سوال که چه قابلیت هایی در After Effects موجود نیست سوال دشواری است چون بسیاری از کارها را می توان در این اپلیکیشن انجام داد. البته این نرم افزار ابزار ایده آلی برای همه ی پروژه های جلوه های ویژه و موشن گرافیک نیست. اما برای اکثر پروژه ها ترفندهایی در After Effects وجود دارد که با آنها می توانید افکت مورد علاقه تان را شبیه سازی کنید.

 

مدلسازی و انیمیشن سه بعدی

عکس از:  Shutterstock

با استفاده از Element 3D می توانید آبجکت های سه بعدی را در After Effects بسازید اما وقتی زمان انیمیت کردن آنها می رسد به محدودیت بر می خورید بنابراین هیچوقت نمی توانید مدلسازی یا انیمیشن سازی سه بعدی قدیمی را با آن جایگزین کنید. همچنین شما در انواع مدل هایی که می توانید بسازید نیز محدود هستید. اگر در مورد طراحی سه بعدی جدی هستید باید کار با یک نرم افزار سه بعدی مثل Cinema 4D یا Maya را یاد بگیرید.

 

تدوین ویدیو (Kinda)

عکس از:  Shutterstock

همانطور که پیش از این نیز در همین مطلب گفته شد، در زمینه ی تدوین صدا و ویدیو، After Effects ابزار ایده آلی نیست. مطمئن باشید اگر بخواهید این کار را بکنید حتما شدنی است، اما این نرم افزار برای این کار ساخته نشده. After Effects وقتی در تعامل با یک نرم افزار تدوین ویدیو باشد واقعا فوق العاده خواهد بود. Premier Pro به بهترین شکل می تواند با After Effects همگام می شود اما همیشه می توانید از نرم افزاری مثل Final Cut Pro یا Media Composer نیز برای به انجام رساندن کار خود استفاده کنید.