آیا وب‌سایت مورد علاقه شما در دسترس نیست؟ حریم شخصی خود را می‌خواهید؟ این ترفند سریع را امتحان کنید.

بعضی اوقات وب‌سایت‌های مورد علاقه شما در دسترس نیستند. اما در ‌واقع در دسترس هستند. شما فقط آن‌ها را نمی‌بینید، چون کامپیوترتان مسیر دستیابی به آن‌ها را بلد نیست.

آیا می‌شود خودمان مسیریابی بهتری برای دسترسی به وب‌‌سایت مورد نظرمان بر روی کامپیوترمان در عرض یکی دو دقیقه مشخص کنیم؟ آیا این ترفند می‌تواند حریم خصوصیمان را بهتر حفظ کند؟ جواب هر دو این سوالات در تغییر دادن مشخصات سرور DNS کامپیوترتان است.

 

سرور DNS چیست؟

digituts.net فقط اسم عامیانه این وب‌سایت هست. برای پیدا کردن مسیر رسیدن به این وب‌سایت، البته اگر بخواهید وارد این وب‌سایت شوید، کامپیوترتان با یک سرور مخصوص به نام DNS که مخفف Domain Name System یا سیستم نام دامنه هست تماس برقرار می‌کند تا مسیر را پیدا کند. آن سرور به مرورگر شما می‌گوید که digituts.net در ‌واقع 188.165.229.158 است. این شماره که به آن آی‌پی می‌گویند تفسیر خیلی بهتری از اینکه دیجی‌تاتس در‌ واقع کجا واقع شده است، به دست می‌دهد.

اگر سرور DNS شما در دسترس نباشد، انگار که کامپیوتر شما دیگر جی‌پی‌اس ندارد! اما شما به راحتی می‌توانید به یک سرور DNS عمومی دیگر مراجعه کنید و مشکل را برطرف کنید.

 

یک DNS سرور اساساً چگونه می‌تواند به حریم شخصی شما کمک کند؟

به صورت پیشفرض، کامپیوتر شما احتمالاً به سرور DNSای رجوع می‌کند که تحت کنترل سرویس دهنده اینترنت شما(ISP) هست، مثل شاتل یا پارس‌آنلاین یا ایرانسل. این یعنی این‌که آن‌ها به راحتی می‌توانند ببینند شما چه سایت‌هایی را بازدید می‌کنید و از آنجایی که آن‌ها اسم و آدرس شما را نیز دارند پس به صورت تئوری خیلی راحت می‌توانند پروفایلی از مشخصات و اطلاعات شما داشته باشند.

 

اگر شما از سرور DNSای که توسط شرکت دیگری ارائه شده است استفاده کنید، آن شرکت هم می‌تواند اطلاعات شما را ذخیره کند. اما حداقل برای آن‌ها سخت‌تر خواهد بود که بفهمند دقیقاً چه کسی دارد وب‌سایت‌ها را بازدید می‌کند که در نهایت می‌تواند از حساسیت داده‌های ذخیره شده شما بکاهد.

و حداقل یک ارائه‌دهنده‌‌ی DNS وجود دارد که قسم خورده است اطلاعات کاربران را ذخیره نخواهد کرد:

CloudFlare (۱.۱.۱.۱) حتی گفته است که به افراد متخصص در زمینه شبکه دسترسی می‌دهد که آن‌ها با بررسی‌هایشان بتوانند صحت ادعای عدم ذخیره اطلاعات را کاملاً تایید کنند.

                                                                                                          نحوه‌ تغییر دادن سرور DNS در ویندوز

حالا چگونه DNS خود را روی ویندوز تغییر دهم؟ (h2)

منوی استارت را باز کنید و بنویسید Network Status یا روی آیکن وای‌فای راست کلیک کنید و گزینه‌ی Open Network and Internet settings را انتخاب کنید.

روی Change Adapter Settings کلیک کنید.

روی کانکشن فعال اینترنتتان راست کلیک کنید و گزینه‌ی Properties را انتخاب کنید.

بر روی Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید. (اگر از IPv6 استفاده می‌کنید مشخصات آن را به جای IPv4 تغییر دهید.)

روی Use the following DNS Server addresses کلیک کنید و از یکی از سرورهای DNS عمومی زیر استفاده کنید:

CloudFlare DNS = 1.1.1.1

OpenDNS = 208.67.220.200 یا 208.67.222.222

GoogleDNS = 8.8.8.8  یا 8.8.4.4

DNSWatch = 84.200.69.80  یا 84.200.70.40

VeriSign Public DNS = 64.6.64.6 یا 64.6.65.6

 

دقت کنید که ممکن است نیاز باشد بیشتر از یک سرور DNS را امتحان کنید تا به وب‌سایت مورد نظرتان دسترسی داشته باشید. مثلاً در سال ۲۰۱۶ که توئیتر برای مدتی از دسترس خارج شده بود به کمک OpenDNS توانستیم به توئیتر دسترسی داشته باشیم اما با GoogleDNS نشد.

 

چگونه DNS را روی مک عوض کنم؟(h2)

۱ System Preferences

۲ Network

۳ روی Advanced کلیک کنید.

۴ بر روی شاخه DNS کلیک کنید.

۵ بر روی علامت بعلاوه کوچک در پایین سمت چپ کلیک کنید تا سرور DNS جدید اضافه کنید.

۶ مشخصات سرور DNS عمومی را وارد کنید (می توانید از سرور های معرفی شده در بخش ویندوز استفاده کنید.)

۷ روی OK کلیک کنید.

۸ و در نهایت Apply را بزنید.

                                                                                                               نحوه تغییر دادن سرور DNS در سیستم‌عامل Mac OS X