اگر شما آماده‌ نیستید که تمام ریزه‌کاری های عکاسی را یاد بگیرید اما می‌خواهید از دوربین جدید دی‌اس‌ال‌آر تان استفاده کنید تا عکس‌های زیبا ثبت نمایید، این راهنما برای شماست. ما از مودهای ساده شروع می‌کنیم که این دکمه‌های ریز روی دوربینتان در حقیقت چکار می‌کنند و تعدادی ترفند که بتوانید عکس‌های اولیه‌تان را بهتر ثبت کنید.

درست گرفتن دوربین

 

 

راز موفقیت گرفتن عکس‌های خوب، درست و صحیح گرفتن دوربین است تا بتوان از لرزش دست و عکس‌های تار جلوگیری کرد. با یک دستتان گیره دوربین را بگیرید. جای دست دوربین بافت خاصی دارد که برآمدگی آن در جلوی دوربین مشخص است.

درست گرفتن دوربین، قسمت دوم

 

 

دست دیگرتان را در زیر لنز قرار دهید. از انگشت اشاره و شصت‌تان استفاده کنید که لنز را ثابت نگه دارید و در عین حال با انگشتان دیگر بدنه دوربین را نگه دارید.

فوکوس خودکار و ثابت کننده

 

 

وقتی که تازه شروع به کار کردید، بهتر است فوکوس خودکار و ثابت کننده (stabilizer) را فعال بگذارید تا عکس‌های واضح‌تری ثبت نمایید. فکوس خودکار و ثابت کننده معمولا روی لنز دوربین قرار دارند.

کارت حافظه تهیه کنید

 

 

 

اگر به همراه دوربین شما کارت حافظه وجود نداشت، با توجه به اینکه دوربین‌های دی‌اس‌ال‌آر اکثرا حافظه داخلی برای عکس‌های شما ندارند، شما باید کارت حافظه تهیه نمایید. پیشنهاد من به شما کارت حافظه ۳۲ گیگابایتی است. می‌توانید بدون مشکل، هزاران عکس بر روی کارت‌حافظه‌ای با این حجم، ذخیره کنید. شخصا از کارت حافظه ۳۲ گیگابایتی ساندیسک اکستریم استفاده میکنم.

همچنین مطمئن شوید که کارت حافظه‌ی شما سرعت خواندن ۴۵ مگابایت در ثانیه یا بیشتر داشته باشد تا بتوانید عکس‌هایتان را به راحتی و سریع به کامپیوتر منتقل کنید.

انواع حالات دوربین را بشناسید

 

 

دوربین‌ها معمولا حالات مختلفی را در اختیار عکاس قرار می‌دهند تا تجربه عکس گرفتن را راحت‌تر کنند. این حالات تنظیماتی از قبیل فلاش، دیافراگم و سرعت شاتر را انجام می‌دهند. سعی کنید اینقدر تمرین و تست انجام بدهید تا کاملا مفهوم هرکدام از حالات برایتان روشن شود. برای بعضی از دوربین‌ها، مانند کَنون، یک دکمه چرخشی برای سویچ کردن بین حالات مختلف وجود دارد. اما برای بعضی دیگر از دوربین‌ها، مثل نیکون، شما باید دکمه‌ي حالات را فشار دهید تا به منوی حالات دسترسی پیدا کنید. حتما دفترچه راهنمای دوربیتان را مطالعه کنید. در اینجا به معرفی تعدادی از حالات کاربردی و متداول می‌پردازیم.

حالت ماکرو

 

 

ماکرو یعنی ریز، پس بدون شک، مردم از حالت ماکرو برای گرفتن عکس از چیز‌های کوچک استفاده می‌کنند. این حالت به راحتی به شما امکان گرفتن عکس از چیزهای کوچک یا بزرگ از فاصله نزدیک را می‌دهد. به عنوان مثال حشرات، جزئیات جواهرات، رگ‌های برگ، یا کلوز آپ گل‌ها سوژه‌های خوبی برای عکاسی ماکرو هستند. این حالات معمولا در دوربین‌ها با آیکن گل نمایش داده می‌شود.

حالت شب

 

 

وقتی که هوا تاریک است، دوربین نیاز به نور بیشتری برای ثبت عکس دارد. قرار دادن دوربین در حالت شب، که معمولا با آیکان ماه نشان داده می‌شود، به دوربیتان این امکان را می‌دهد که در حین گرفتن عکس، تا جایی که امکان دارد نور‌ بیشتری را دریافت کند.

حالت ورزش

 

 

حالت ورزش که معمولا با آیکان یک انسان دونده در دوربین‌ها مشخص می‌شود، به طور کلی سعی در گرفتن عکس ثابت و واضح از سوژه‌های در حال حرکت دارد.

این حالت همچنین به شما امکان گرفتن عکس پشت‌سر هم را نیز می‌دهد. تنها کافیست دکمه‌ی شاتر را پایین نگه دارید، تا زمانی که شما دکمه را نگه داشته‌اید دوربین پشت سر هم مدام عکسبردای می‌کند. گرفتن چندین عکس پشت‌سر می‌تواند به شما اطمینان دهد که بهترین شات از جسم متحرک را گرفته‌اید.

حالت ورزش برای آتش‌بازی

 

 

حالت ورزش برای گرفتن عکس از بچه‌های در حال دویدن، رودخانه در حال جریان، ورزش و مسابقات ماشین‌سواری خیلی کارآمد است. من همچنین فهمیدم در زمان‌هایی که می خواهید از آتش‌بازی عکس بگیرید این حالت خیلی مفید است. از آنجایی که معمولا آتش‌بازی‌ها، نور زیادی تولید می‌کنند به حالت شب نیاز نداریم، اما به حالتی نیاز داریم که سریع بتواند انفجار مواد آتش‌بازی را ثبت کند.

حالت منظره

 

 

این حالت معمولا با آیکن کوهستان مشخص می‌شود. از این حالت برای گرفتن عکسهای فضای بیرون ساختمان‌ها، منظره‌ها و صحنه‌های باز استفاده کنید.

نکته‌ی حالت منظره

 

منظره

 

قابلیت‌های حالت منظره بیشتر از این است که به شما تنها در گرفتن عکس‌های فضای بیرون و باز کمک کند. این حالت برای زمانی که از چندین شی یا یک شی بزرگ عکسبرداری می‌کنید می‌تواند مفید باشد و به شما اطمینان می‌دهد که فوکوس روی کل تصویر است و هیچ قسمتی تار نشده است.

حالت پرتره

 

حالت پرتزه

 

حالت پرتره دقیقا عملکردی برعکس حالت منظره دارد. این حالت روی یک شی فوکوس می‌کند و بقیه تصویر را کمی تار می‌کند. این حالت برای زمانی که شما قصد دارید که تمرکز اصلی عکس، بر روی یک شخص یا یک شی باشد بسیار مفید است.

حالت ویدئو

 

حالت ویدیو

 

اگر قصد ضبط ویدئو را داشته باشید، باید به حالت ویدئو سویچ کنید که با آیکن دوربین فیلم‌برداری مشخص می‌شود. همچنین در بعضی از مدل‌ها باید دکمه‌ی نزدیک به نمایاب را فشار دهید تا نقطه‌ای قرمز در بالا ظاهر شود و  در این صورت دوربین در حال فیلم‌برداری می‌باشد.

نور فلش را درست کنید

 

نور فلش

 

محتاط باشید. حالت‌های مایکرو، منظره و پرتره ممکن است فلش دوربین را برای غلبه به نور کم روشن کند در این شرایط ممکن است سایه‌های تیره‌ای تولید شود یا بازتاب نور زیادی روی اشیای براق اتفاق بیوفتد (مانند تصویر بالا) و یا این که کمبود رنگ اتفاق بیفتد.

نور فلش را درست کنید.

 

نور فلش

 

برای کاهش شدت نور فلش دوربین، از تکه‌ای دستمال کاغذی یا پارچه استفاده کنید و قبل از گرفتن عکس، جلوی فلاش قرار دهید. ممکن است نیاز باشد مقداری صحیح و خطا و تمرین انجام دهید تا کاور مناسب را برای گرفتن بهترین عکس‌ها در نور کم پیدا کنید.

با قابلیت‌های وای‌فای دوربین آشنا شوید.

 

وای فای دوربین

 

تقریبا تمامی دوربین‌های جدید دی‌اس‌ال‌آر دارای وای‌فای می‌باشند. این یعنی شما می‌توانید عکس‌های خودتان را مستقیما از داخل دوربین به شبکه‌های اجتماعی ارسال کنید. بعضی از دوربین‌های نیز اپلیکیشن موبایل دارند که به شما امکان کنترل دوربین‌تان را از طریق گوشی موبایل می‌دهند. در واقع این اپلیکیشن به مانند دکمه‌ی شاتر عمل می‌کند که می‌توانید از هرجایی به آن دسترسی داشته باشید. برای جزئیات بیشتر راهنمای دوربین‌تان را بررسی کنید.

از صفحه‌نمایش دوربین محافظت کنید.

 

صفحه نمایش دوربین

 

صفحه‌نمایش دوربین شما خیلی حساس است. مطمئن شوید که یک محفاظ خوب و با کیفیت انتخاب کنید تا جلوی خش‌های احتمالی بر روی صفحه‌نمایش دوربین را بگیرید.

فیلتر‌ها

 

فیلترها

 

می‌توانید انواع فیلتر‌های پر زرق و برق را به لنز دوربین‌تان وصل کنید تا افکت های مختلفی روی عکس‌هایتان داشته باشید. به عنوان مثال فیلتر‌های رنگی می‌توانند رنگ کلی عکس را تغییر دهند. مثال دیگر، فیلترهای پلاریزه هست. این فیلتر‌ها انعکاس نور بر روی شی‌های براق را کاهش می‌دهد، شدت رنگ‌ها را غنی‌تر می‌کند و کنتراست را افزایش می‌دهد.

سایز لنز

 

لنز2

 

قبل از اینکه فیلتر تهیه کنید، ابتدا مطمئن شوید که از سایز لنز دوربین مطلع هستید. اگر سایز فیلتر اشتباهی بخرید، فیلتر با لنز دوربین سازگار نخواهد بود. معمولا سایز لنز روی لنز دوربین بر حسب میلیتر نوشته شده است. سایز لنز درون عکس بالا ۵۸ میلیمتر است. قبل از عدد سایز دوربین معمولا صفری قرار دارد که خطی از میان آن عبور کرده است.

فیلترهای دست‌ساز

 

 

همچنین شما می‌توانید خودتان با استفاده از اقلام موجود در خانه‌تان، فیلتر‌های دستی بسازید.