اگر بخواهید یک رایانه ی خانگی یا لپ تاپ بخرید، هزاران تصمیم را تا مرحله ی خرید پیش رو دارید؛ اما یکی از مهم ترینِ این انتخاب ها، انتخابِ یک CPU هست. در این زمینه، از آنجایی که Intel Core i5 و Intel Core i3 در بیش تر لپ تاپ ها و رایانه های خانگی معمولی استفاده می شود، مهم است که بدانید چه چیزی باعث متمایز شدن مدل Intel Core i5 از Core i3 می شود. با در نظر نگرفتن مدل Core i7 (که در سیستم هایی با قدرت بالا مشاهده می شوند) و AMD (که به طور کامل مبحث دیگری هستند)، تفاوت بین Intel Core i3 و Core i5 می توانند پیچیده به نظر بیایند؛ خصوصاً با تفاوت قیمت اندکی که در رایانه های آماده دارند. پاسخ آسان برای این جواب: «مدلِ i5 برای کاربرهایی ساخته شده که به کارکرد اهمیت بیش تری می دهند، و مدل i3 برای کسانی مناسب هست که فقط به یک رایانه با پردازنده ی Intel نیازمندند.» اما این یک تفکیک بسیار ساده ست. مقداری عمقی تر موضوع را بررسی می کنیم. 

 

قیمت و میزان فروش 

رایانه هایی با پردازنده ی Core i3 ارزان تر از سیستم هایی با مدلِ Core i5 هستند. Intel با نسل های فعلی Core، به سمت مارکتینگ با استفاده از قابلیت های محصول حرکت کرده است. اساساً، پردازنده های سری i5 قابلیت های بیش تری نسبت به Core i3 دارند؛ مدل Core i5 برای ساخت رسانه، Multitasking و افزایش سرعت کامپیوتر، بهتر است. اما مدلِ Core i3 برای کسانی مناسب هست که پردازنده ای قدرت مندتر و سریع تر از سری Atom می خواهند، اما نمی خواهند مقدار زیادی در این زمینه خرج کنند. پردازنده های Core i3، از پردازنده های Core M هم ارزان قیمت تر هستند که بر روی میزان شارژ بیش تر و حجم کم تر تمرکز دارند. به عنوان مثال، در لپ تاپ Lenovo Yoga 2 11، پردازنده ی Core i5-4202Y به کار برده شده که لپ تاپی با مشخصاتی مشابه که در آن از پردازنده ی مدلِ Core i3-4012Y استفاده شده باشد، 100$ ارزان تر است.

 

سردرگرمی در مورد تعداد هسته 

در بیش تر موارد، با استفاده از پردازنده ی Core i5 کارایی بهتری را نسبت به مدل i3 تجربه می کنید. بعضی از Core i5ها 2 هسته ای و بعضی هم 4 هسته ای هستند. در بسیاری از موارد، یک پردازنده با 4 هسته ی واقعی، بهتر از مدل های 2 هسته ای کارایی دارد، خصوصاً در کارهای چندرسانه ای مثل transcode کردن و یا ادیتِ تصاویر. تمامی پردازنده های Core i3 دو هسته ای هستند. گاهی اوقات، لپ تاپی را با پردازنده ی سری Ivy Bridge مانند مدل Core i3-3130M در قیمتی مشابه با سریِ جدید Haswell مانند مدل Intel Core i3-4012Y مشاهده می کنید. سیستم هایی مجهز شده با پردازنده های نسل پنجم Broadwell همانند Intel Core i3-5020U، جدیدترین سری ای هستند که می توانید بیابید. به طور معمول، از آن جا که پردازنده های قدیمی تر بیش از یک سال پشتیبانی نمی شوند، دوام سیستم با مدل های جدیدتر افزایش می یابد. به طور کلی، در صورت برابری تمامی عوامل دو پردازنده، ما خریدن پردازنده ی جدید را به شما توصیه می کنیم؛ مگر اینکه مدل قدیمی تخفیف بزرگی داشته باشد. در نسل های مشابه، برای دریافت عملکرد بهتر، پردازنده ی با مدلِ بالاتر را خریداری کنید (به عنوان مثال، مدلِ Core i5-5020U معمولاً عملکرد بهتری را نسبت به Core i5-4010U ارائه می دهد).

 

Cache یا حافظه ی نهان

در جهت افزایش سرعت با فرکانس زمینه، پردازنده های Core i5 دارای Cache (حافظه ی داخلی پردازنده) بیش تری هستند تا در مقابل عملیات تکراری سریع تر عمل کنند. اگر با ادیت و شمارش صفحات گسترده سر و کار دارید، پردازنده ی شما نباید نیازی به بازنگری فریم وورک هایی که شماره ها در آن ها قرار دارند، داشته باشد. این اطلاعات در Cache قرار می گیرد، پس هنگامی که عددی را تغییر می دهید، محاسبات تقریباً بلافاصله هستند. حافظه های بیش تر Cache در زمینه ی مالتی تسکینگ هم به کمک شما می آیند؛ از آن جایی که عملیات های زمینه برای شما بلافاصله در هنگام عوض کردن پنجره، آماده می شوند. در پردازنده های رایانه های خانگی فعلی، پردازنده های i5 تا 6 مگابایت حافظه Cache L3 دارند؛ در حالی که پردازنده های Core i3 3 تا 4 مگابایت از این حافظه برخوردارند.

 

Turbo Boost 

Turbo Boost به ویژگی اورکلاکینگِ Intel در پردازنده هایش مربوط است. اساساً، به پردازنده قابلیت عمل سریع تر از حالت معمولی را، هنگامی که فقط یک یا دو هسته مورد نیاز است، می دهد (مانند هنگامی که در حال انجام یک عملیات تک هسته ای هستید که می خواهید سریع تر انجام شود). بیش تر Core i5ها از Turbo Boost برخوردار هستند؛ برای مثال مدل Core i5-4300U فرکانس معمولی 1.9GHz را دارد، اما هنگامی که عملیات بیش تر از این را حکم می کند، پردازنده می تواند به صورت پویا هسته هایش را تا 2.9GHz افزایش می دهد. سری Core i3 از Turbo Booster برخوردار نیستند.

Hyper-Threading 

ویژگی Hyper-Threading از Intel از تکنولوژی multithreading استفاده می کند تا تعداد هسته های پردازنده را بیش تر از آنچه که به صورت فیزیکی هست، نشان دهد. Hyper-Threading برای افزایش عملکرد در عملیات multithreading مورد استفاده قرار می گیرد؛ مانند کاربری که به طور هم زمان چند نرم افزار را اجرا می کند، اما عملیات دیگری نیز هستند که از Hyper-Threading بهره می گیرند، برای مثال عملیات چندرسانه ای (ترنس کودینگ، رندر و ...) و وب گردی (بارگزاری عناصر مختلف مانند محتوای Flash و تصاویر همزمان). Core i5 از تکنولوژی Hyper-Threading استفاده می کند تا پردازنده ای دوهسته ای مانند یک پردازنده ی چهارهسته ای عمل کند، اما اگر یک پردازنده ی Core i5 با چهار هسته ی واقعی دارید، از Hyper-Threading برخوردار نمی شوید. اگر زمانی، پردازنده ی Core i5 با رسیدگی به 4 جریان همزمان بپردازد، یا با استفاده از دو هسته و Hyper-Threading و یا 4 هسته ی واقعی می تواند این کار را انجام دهد. تمامی مدل های Core i3 از Hyper-Threading پشتیبانی می کنند؛ در این زمینه، پردازنده ها دوهسته ای هستند که به 4 جریان رسیدگی می کنند.

 

گرافیک های داخلی 

نسل Westmere از پردازنده های سری Core، گرافیک های Intel HD را معرفی کردند، گرافیک های داخلی در داخل خود هسته قرار داده شده اند. گرافیک های داخلی قبلی Intel، به جای داخل خود پردازنده، در داخل چیپ ست های مادربرد قرار داشتند. در پردازنده های قدیمی Sandy Bridge گرافیک های Intel HD Graphics 2000/3000 وجود دارند که از دایرکت ایکس 10 پشتیبانی می کنند، و در پردازنده های قدیمی Ivy Bridge نیز، گرافیک های Intel HD 2500/4000 وجود دارند که از دایرکت ایکس 11 پشتیبانی می کنند. پردازنده های سری Haswell گرافیک های سازگار با دایرکت ایکس 11 دارند که در مدل های: 4200/4400/4600/5000 و Iris 5100 عرضه می شوند، و پردازنده های تحت Broadwell از گرافیک های Intel HD Graphics 5500/6000 و Iris 6100 برخوردار هستند. قوانین عددی در این جا هم اجرا می شوند؛ Intel HD Graphics 4000 بسیار بهتر از Intel HD Graphics 2000 عمل می کند. گرافیک Intel Iris 6100 در حال حاضر تاپ گرافیک های سری Core i5 است و به شما قابلیت اجرای بازی های 3D در تنظیمات پایین و معمولی، با توجه به سطح گرافیکی بازی، را می دهد.

در جمع بندی تمام اطلاعات، پردازنده های Core i5 به شما عملکرد بهتری را نسبت به Core i3 ارائه می دهند. گاهی اوقات، برعکس این قضیه درست است. با تفاوت های متعددی که وجود دارد، بهترین کار برای شما قبل از خرید، چک کردن عددهای هر کدام از سیستم هاست. ما هم می توانیم در انتخاب شما با نقد و بررسی رایانه ها و لپ تاپ های مختلف به شما کمک کنیم.