بررسی و مقایسه PHP و ASP.NET

 

همین الان اگر در گوگل جست و جویی در مورد مقایسه ی این دو پلتفرم انجام بدید متوجه میشید که اکثر مقالاتی که وجود دارند بسیار قدیمی شده و اطلاعاتی را ارائه می دهند که در واقع دیگر وجود ندارند یا امکانات جدیدی علاوه بر آن ها اضافه شده است، ما نیز باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که آپدیت های زیادی به صورت دوره ای برای این دو پلتفرم به طور مرتب و با سرعت زیاد ارائه می شوند و این دو پلتفرم از پویایی بالایی برخوردار هستند.

قبل از هر چیز اجازه بدید شما رو مطمئن کنم که هر دوی این زبان ها در ابعاد بسیار گسترده ای توسط طراحان و برنامه نویس های وب مورد استفاده قرار می گرفته و امکانات زیادی را در اختیار آن ها قرار می دهند.

مقایسه PHP و ASP.NET

در این مقاله:

در این مقاله با توجه به کارایی، فاکتورهایی رو بررسی خواهم کرد که در انتخاب یک زبان برنامه نویسی و ترجیح دادن آن بر دیگران موثر است چون که سرعت یکی از مهمترین عوامل برتری یک زبان محسوب می شود.

همچنین با توجه به گسترش پذیری یک زبان، فاکتورهایی رو بیان خواهم کرد که باعث این موضوع خواهند شد و همچنین باید بگم که هر دوی این زبان های مورد بحث گسترش پذیری بالایی رو دارن.

اگر بخواهیم هزینه و پشتیبانی را در نظر بگیریم،  به علت اینکه PHP یک پلتفرم متن باز است و بر روی سیستم های متن باز اجرا می شود، در این بخش می توان PHP را به علت ارائه ی راه حل های فراوان، انجمن های پشتیبانی بسیار زیاد، پشتیبانی باورنکردنی و… برنده دانست.

با در نظر داشتن زمان شروع پروژه تا وفتی که پروژه به اتمام خواهد رسید و برای ارائه آماده خواهد شد، می توان گفت که کدنویسی در زبان ASP.NET چیزی در حدود دو برابر انجام این کار با زبان PHP طول خواهد کشید، این موضوع با بررسی وب سایت هایی که کار طراحی می پذیرند و همچنین بررسی سامانه هایی مثل پونیشا و… کاملا مشهود است.

توضیحات بیشتر را در ادامه ی این مقاله مطالعه کنید:

1- گسترش پذیری و سادگی در تعمیر و نگهداری:

گسترش پذیری و سادگی در استفاده در واقع ارتباطی به این موضوع ندارد که شما PHP یا ASP.NET را انتخاب می کنید، این موضوع بستگی به چند عامل زیر دارد:

  •  تجربه ی برنامه نویس
  •  انجام بهترین تمرین های برنامه نویسی
  • -استفاده از یک فریم ورک مناسب برای کار
  •  دنبال کردن تجربه ی دیگران و استاندارد های موجود

2- کارایی و سرعت:

بحث های بسیار زیادی سر این موضوع وجود دارد که اکثریت این بحث ها را می توان مغرضانه دانست و شاید نتوان در تغییر دیدگاه در مورد یک زبان روی آن ها حساب باز کرد و تاثیر گرفت.

ملاک ها و عوامل بسیار زیادی وارد بحث می شوند وقتی که موضوع سرعت و اندازه گیری آن در وب سایت ها پیش می آید. شاید نتوان سرعت بسیاری از وب سایت ها را امروزه وابسته به زبان برنامه نویسی آن دانست.

به هر حال، اگر وب سایتی که مورد طراحی قرار می گیرد نیاز به انجام مواردی خارج از عرف مانند وب سایت های گوگل و یاهو داشته باشد، انتخاب های زیادی از زبان های سریع و قابل گسترش وجود دارد که به راحتی قابل استفاده خواهند بود که علت استفاده ی گوگل و یاهو از زبان های برنامه نویسی متعدد (اکثرا متن باز) را نیز می توان همین موضوع دانست. هر یک از زبان ها در این دو شرکت و بسیاری از شرکت های دیگر برای بخشی خاصی که بیشتری سرعت را در آن دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

مقایسه PHP و ASP.NET

مقایسه PHP و ASP.NET

خب حالا بعد از بیان این دو مورد من قصد دارم سناریوهای مختلفی که در مورد این موضوع و برتری این دو زبان بیان می شود را اعلام کرده و دلایلی بیاورم که کدام یک از آن ها واقعا صحیح تر و پذیرفتنی تر هستند.

سناریوی شناخته شده 1:

یکی از مهم ترین وظایف هر برنامه ی تحت وبی دسترسی یافتن به پایگاه داده توسط کوئری و دریافت نتیجه ی مورد نظر از توسط سرور و بعد مرورگر کاربر است. پس در این سناریوی معمول، تمامی زبان های برنامه نویسی شناخته شده در حال انجام یک بده و بستان در ارتباط با پایگاه داده و وب سرور هستند. در این سناریو، سرعت یک زبان برنامه نویسی در یک زبان تاثیر گذار نیست، سرعت این فرآبند بستگی به سرعت سرور دارای پایگاه داده، سرعت براقراری ارتباط کاربر، مرورگر، پهنای باند و خود کامپیوتر دارد.

تمامی پایگاه های داده اعم از MySQL (متعلق به Oracle) و PostgreSQL و SQLServer و همچنین خود Oracle همگی در حال رقابت شدید برای رسیدن به نهایت سرعت و کارایی هستند. ما تمامی امکانات، سرعت، قدرت و مزایای پایگاه های داده ها را بررسی کردیم و به جرئت می توانم بگویم که تمامی این پایگاه های داده پذیرای درخواست های بالا، سرعت مناسب و امکانات بسیار زیادی هستند.

MySQL توسط Google، FaceBook، Youtube، Yahoo و اخیرا توسط FIFA World Cup مورد استفاده قرار می گیرد که فیفا حجم بسیار عظیمی از طرفداران را در سراسر دنیا در اختیار داشته و بابت این موضوع سوالی در مورد گسترش پذیری این پایگاه داده باقی نمی ماند.

طبق بررسی های فراوان و تست های زیاد طبق انتظاری که می رفت سرعت ارتباط ها و گسترش پذیری ای که میان PHP و MySQL وجود دارد نسبت به این ارتباط بین ASP.NET و MSSQL برتر است که البته این برتری خیلی قابل توجه نیست.

سناریوی شناخته شده 2:

یکی دیگر از وظایف هر برنامه ی تحت وب دسترسی به فایل های سیستمی است. یافتن فایل دلخواه و ارسال آن به وب سرور. در این مورد زبان های برنامه نویسی نقش پررنگی را بازی نمی کنند، این سیستم عامل است که بازیگر اصلی این نقش محسوب می شود.

طبق بررسی های انجام شده و مقایسه های یافت شده، سیستم عامل لینوکس با فایل سیستم ext4 برتری قابل توجهی نسبت به سیستم عامل ویندوز با فایل سیستم NTFS دارد.

سناریوی شناخته شده 3:

در حالیکه بسیاری از سرور های لینوکس و یونیکس بدون نیاز به استفاده از رابط کاربری پیچیده و استفاده از منابع سخت افزاری سرعت مناسبی را به کاربر ارائه می دهند، سرور های ویندوز با مصرف بالای رم و پردازنده ی بی مورد و رابط کاربری سنگین از ضعف بالایی برخوردار هستند.

مشخصا در این بخش سروری که منابع بیشتری را در اختیار پلتفرم پیاده سازی نرم افزار تحت وب قرار می دهد برنده خواهد بود.

سناریوی کمتر شناخته شده4:

ASP.NET عمدتا توسط #C نوشته شده و همانطور که احتمالا می دانید این زبان از نظر سرعت قوی تر از PHP محسوب می شود، پس اگر یک زبان برنامه نویسی مجبور است میلیون ها حلقه را در مدت زمان خاصی اجرا کند، مشخصا در این بخش زبان #C برنده خواهد بود.

به هر حال این یک سناریوییست که کمتر اتفاق می افتد و اکثریت حلقه ها و بخش های زمان بر کدنویسی بسیار حجم کمی دارند و تکرار آن ها اهمیت چشم گیری ایجاد نمی کند.

 

3- هزینه:

PHP، MySQL server، PostgreSQL server و آپاچی و همچنین سیستم عامل لینوکس همگی رایگان بوده و آپدیت های آن ها نیز همگی رایگان می باشند. علاوه بر این، هیچگونه مبلغ اضافه ای بابت خرید امکانات اضافه، انجام بک آپ و… از شما دریافت نمی شود و نیازی به استفاده از چندین سرور برای متعادل سازی بار نیست.

همچنین ترکیبی از موارد نام برده شده یا LAMP، شهرت و محبوبیت بیشتری در میان سرویس های ارائه دهنده ی وب هاستینگ دارند که این موضوع باعث هزینه ی کمتر و پیشتیبانی قوی تر روی این سرور ها می شود.

ASP.NET و IIS در صورتی که شما سیستم عامل ویندوز را خریده باشید رایگان هستند. برای خرید Microsoft Windows Server، Microsoft SQL Server و ارتفاء های آن باید مبالغی را پرداخت نمایید. به عنوان مثال نسخه ی 2008 ویندوز سرور 64 بیتی هزینه ای برابر با 1029 دلار و Microsoft SQL Server 2008 برای کسب و کارهای کوچک هزینه ای برابر با 1038 دلار ناقابل را برای شما در پی خواهد داشت. درست است که خیلی ها راه های دور زدن این سیستم ها را بلد هستند و از نسخه های پولی آن استفاده نمی کنند (مخصوصا در ایران) اما این موضوع تاثیری در واقعیت موجود نخواهد داشت.

4- پشتیبانی و منابع:

به علت متن باز بودن LAMP تعداد بسیار زیادی توسعه دهنده ی تجاری و آزاد وجود دارند که ارتقاء ها و آپدیت های بسیاری را مرتبا ارائه می دهند. علاوه براین موضوع منابع و توسعه دهنده های بیشتری برای PHP و ترکیب LAMP وجود دارد.

ASP.NET بر تعداد خاصی از توسعه دهنده های شاغل در مایکروسافت تکیه دارد تا آپدیت ها و ارتقاء های مورد نیاز آن را تامین کنند که نتیجه ی آن تعداد کمتر آپدیت ها و پشتیبانی ضعیف تر برای حل مشکلات بوجود آمده در ASP.NET است.

یک کار بسیار ساده بررسی سوالات پرسیده شده در وب سایت معروف Stackoverflow است که در تصویر زیر مشخص است:

مقایسه PHP و ASP.NET

مقایسه PHP و ASP.NET در تعداد سوالات پرسیده شده

5- زمان تکمیل و بهره برداری:

مدت زمان بیشتری برای تکمیل کدهای پیچیده و توابع ASP.NET در مقایسه با PHP صرف خواهد شد تا کدهای نوشته شده به مرحله ی تکمیل و بهره برداری برسند، به این زمان باید زمان توسعه را نیز اضافه کرد.

علاوه بر این PHP سمت سرور تفسیر خواهد شد پس وقتی تغییری حاصل شود نیازی به مراحل اضافه تری برای دیدن تغییرات وجود ندارد، در سمت دیگر ASP.NET باید هر بار بعد از هر تغییری کامپایل شود.

6- ویرایشگر ها و ابزارها:

PHP و MySQL در ضمینه ی ادیتور یا ویرایشگر ها کاملا مستقل و آزاد هستند و توسعه دهنده های این پلتفرم با تعداد بسیار زیادی از ادیتور ها مواجهند.

اکثریت توسعه دهنده های ASP.NET بر استفاده از Visual Studio تکیه دارند که شاید مورد علاقه ی همگی آن ها واقع نشود، اما چاره چیست؟

جالب آن است که حتی با ادیتور هایی مثل Notepad نیز میتوان به توسعه ی PHP پرداخت.

نکته ی دیگر این است که در ترکیب با مواردی همچون JavaScript و Ajax و JQuery و… که متن باز هستند، PHP که خود نیز متن باز است توانایی بالاتری ارائه می دهد.

7- استقلال در بستر اجرا:

PHP یک زبان مستقل از بستر اجراییست بدین معنی که بر روی تمامی سیستم عامل ها اعم از لینوکس، ویندوز، مک و… به سادگی نصب و اجرا می شود که در نقطه ی مقابل ASP.NET طراحی شده تا فقط بر روی ویندوز اجرا و نصب شود.

8- وب سایت های مطرح و بستر ها:

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید کدام یک از وب سایت های مطرح در اینترنت روی کدام یک از پلتفرم ها و سیستم عامل ها در حال اجرا هستند، ممکن است ما در نوشتن این مقاله دچار اشتباه شده باشیم اما جدول زیر خیلی چیزها را نشان خواهد داد.

وب سایت فعال از سیستم عامل سرور زبان برنامه نویسی
Google.com November 1998 Linux C, Java, C++, PHP & MySQL
Facebook.com February 2004 Linux PHP, MySQL and C++
YouTube.com February 2005 Linux C, Java and MySQL
Yahoo.com August
1995
Linux C++, C, Java, PHP & MySQL
MSN.com (owned by Microsoft) August
1995
Windows ASP.net
Live.com (owned by Microsoft) August
2008
Windows ASP.net
Wikipedia January
2001
Linux PHP & MySQL
Amazon.com October
1995
Linux & Solaris C++, Java, J2EE
WordPress.com November
2005
Linux PHP & MySQL

توجه: لطفا زبان سی را با سی شارپ اشتباه نگیرید، ASP.NET عمدتا از زبان های #C یا ویژوال بیسیک تشکیل شده نه از C.

9- شهرت:

طبق اعلام آمار رسمی Netcraft، تعداد 112,945,968 وب سایت بر روی آپاچی و تعداد 53,217,620 وب سایت بر روی سرور های ویندوز قرار گرفته اند که این عدد نشان دهنده ی برتری در تعداد و شهرت در وب سایت های مبتنی بر لینوکس و LAMP می باشد.

10- کاربرد و راحتی در استفاده:

همانطور که اطلاع دارید تعداد توزیع های بسیار زیادی برای لینوکس عرضه شده که نشان دهنده ی وجود یک سیستم عامل خاص بر مبنای ویندوز برای تمامی سلیقه ها و کاربرد هاست.

متاسفانه به نظر می رسد مایکروسافت در مورد افزودن امکانات و سلیقه ی کاربران دچار مشکل شده و در نسخه های اخیر به جای افزودن سرعت و پایداری سیستم عامل خود، در حال افزودن امکانات جدیدتر به آن است که این موضوع کمکی به پیشرفت آن نخواهد کرد.

امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید، سید محمد صالح هاشمی…

***

بررسی و مقایسه PHP و ASP.NET

 

همین الان اگر در گوگل جست و جویی در مورد مقایسه ی این دو پلتفرم انجام بدید متوجه میشید که اکثر مقالاتی که وجود دارند بسیار قدیمی شده و اطلاعاتی را ارائه می دهند که در واقع دیگر وجود ندارند یا امکانات جدیدی علاوه بر آن ها اضافه شده است، ما نیز باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که آپدیت های زیادی به صورت دوره ای برای این دو پلتفرم به طور مرتب و با سرعت زیاد ارائه می شوند و این دو پلتفرم از پویایی بالایی برخوردار هستند.

قبل از هر چیز اجازه بدید شما رو مطمئن کنم که هر دوی این زبان ها در ابعاد بسیار گسترده ای توسط طراحان و برنامه نویس های وب مورد استفاده قرار می گرفته و امکانات زیادی را در اختیار آن ها قرار می دهند.

مقایسه PHP و ASP.NET

در این مقاله:

در این مقاله با توجه به کارایی، فاکتورهایی رو بررسی خواهم کرد که در انتخاب یک زبان برنامه نویسی و ترجیح دادن آن بر دیگران موثر است چون که سرعت یکی از مهمترین عوامل برتری یک زبان محسوب می شود.

همچنین با توجه به گسترش پذیری یک زبان، فاکتورهایی رو بیان خواهم کرد که باعث این موضوع خواهند شد و همچنین باید بگم که هر دوی این زبان های مورد بحث گسترش پذیری بالایی رو دارن.

اگر بخواهیم هزینه و پشتیبانی را در نظر بگیریم،  به علت اینکه PHP یک پلتفرم متن باز است و بر روی سیستم های متن باز اجرا می شود، در این بخش می توان PHP را به علت ارائه ی راه حل های فراوان، انجمن های پشتیبانی بسیار زیاد، پشتیبانی باورنکردنی و… برنده دانست.

با در نظر داشتن زمان شروع پروژه تا وفتی که پروژه به اتمام خواهد رسید و برای ارائه آماده خواهد شد، می توان گفت که کدنویسی در زبان ASP.NET چیزی در حدود دو برابر انجام این کار با زبان PHP طول خواهد کشید، این موضوع با بررسی وب سایت هایی که کار طراحی می پذیرند و همچنین بررسی سامانه هایی مثل پونیشا و… کاملا مشهود است.

توضیحات بیشتر را در ادامه ی این مقاله مطالعه کنید:

1- گسترش پذیری و سادگی در تعمیر و نگهداری:

گسترش پذیری و سادگی در استفاده در واقع ارتباطی به این موضوع ندارد که شما PHP یا ASP.NET را انتخاب می کنید، این موضوع بستگی به چند عامل زیر دارد:

  •  تجربه ی برنامه نویس
  •  انجام بهترین تمرین های برنامه نویسی
  • -استفاده از یک فریم ورک مناسب برای کار
  •  دنبال کردن تجربه ی دیگران و استاندارد های موجود

2- کارایی و سرعت:

بحث های بسیار زیادی سر این موضوع وجود دارد که اکثریت این بحث ها را می توان مغرضانه دانست و شاید نتوان در تغییر دیدگاه در مورد یک زبان روی آن ها حساب باز کرد و تاثیر گرفت.

ملاک ها و عوامل بسیار زیادی وارد بحث می شوند وقتی که موضوع سرعت و اندازه گیری آن در وب سایت ها پیش می آید. شاید نتوان سرعت بسیاری از وب سایت ها را امروزه وابسته به زبان برنامه نویسی آن دانست.

به هر حال، اگر وب سایتی که مورد طراحی قرار می گیرد نیاز به انجام مواردی خارج از عرف مانند وب سایت های گوگل و یاهو داشته باشد، انتخاب های زیادی از زبان های سریع و قابل گسترش وجود دارد که به راحتی قابل استفاده خواهند بود که علت استفاده ی گوگل و یاهو از زبان های برنامه نویسی متعدد (اکثرا متن باز) را نیز می توان همین موضوع دانست. هر یک از زبان ها در این دو شرکت و بسیاری از شرکت های دیگر برای بخشی خاصی که بیشتری سرعت را در آن دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

مقایسه PHP و ASP.NET

مقایسه PHP و ASP.NET

خب حالا بعد از بیان این دو مورد من قصد دارم سناریوهای مختلفی که در مورد این موضوع و برتری این دو زبان بیان می شود را اعلام کرده و دلایلی بیاورم که کدام یک از آن ها واقعا صحیح تر و پذیرفتنی تر هستند.

سناریوی شناخته شده 1:

یکی از مهم ترین وظایف هر برنامه ی تحت وبی دسترسی یافتن به پایگاه داده توسط کوئری و دریافت نتیجه ی مورد نظر از توسط سرور و بعد مرورگر کاربر است. پس در این سناریوی معمول، تمامی زبان های برنامه نویسی شناخته شده در حال انجام یک بده و بستان در ارتباط با پایگاه داده و وب سرور هستند. در این سناریو، سرعت یک زبان برنامه نویسی در یک زبان تاثیر گذار نیست، سرعت این فرآبند بستگی به سرعت سرور دارای پایگاه داده، سرعت براقراری ارتباط کاربر، مرورگر، پهنای باند و خود کامپیوتر دارد.

تمامی پایگاه های داده اعم از MySQL (متعلق به Oracle) و PostgreSQL و SQLServer و همچنین خود Oracle همگی در حال رقابت شدید برای رسیدن به نهایت سرعت و کارایی هستند. ما تمامی امکانات، سرعت، قدرت و مزایای پایگاه های داده ها را بررسی کردیم و به جرئت می توانم بگویم که تمامی این پایگاه های داده پذیرای درخواست های بالا، سرعت مناسب و امکانات بسیار زیادی هستند.

MySQL توسط Google، FaceBook، Youtube، Yahoo و اخیرا توسط FIFA World Cup مورد استفاده قرار می گیرد که فیفا حجم بسیار عظیمی از طرفداران را در سراسر دنیا در اختیار داشته و بابت این موضوع سوالی در مورد گسترش پذیری این پایگاه داده باقی نمی ماند.

طبق بررسی های فراوان و تست های زیاد طبق انتظاری که می رفت سرعت ارتباط ها و گسترش پذیری ای که میان PHP و MySQL وجود دارد نسبت به این ارتباط بین ASP.NET و MSSQL برتر است که البته این برتری خیلی قابل توجه نیست.

سناریوی شناخته شده 2:

یکی دیگر از وظایف هر برنامه ی تحت وب دسترسی به فایل های سیستمی است. یافتن فایل دلخواه و ارسال آن به وب سرور. در این مورد زبان های برنامه نویسی نقش پررنگی را بازی نمی کنند، این سیستم عامل است که بازیگر اصلی این نقش محسوب می شود.

طبق بررسی های انجام شده و مقایسه های یافت شده، سیستم عامل لینوکس با فایل سیستم ext4 برتری قابل توجهی نسبت به سیستم عامل ویندوز با فایل سیستم NTFS دارد.

سناریوی شناخته شده 3:

در حالیکه بسیاری از سرور های لینوکس و یونیکس بدون نیاز به استفاده از رابط کاربری پیچیده و استفاده از منابع سخت افزاری سرعت مناسبی را به کاربر ارائه می دهند، سرور های ویندوز با مصرف بالای رم و پردازنده ی بی مورد و رابط کاربری سنگین از ضعف بالایی برخوردار هستند.

مشخصا در این بخش سروری که منابع بیشتری را در اختیار پلتفرم پیاده سازی نرم افزار تحت وب قرار می دهد برنده خواهد بود.

سناریوی کمتر شناخته شده4:

ASP.NET عمدتا توسط #C نوشته شده و همانطور که احتمالا می دانید این زبان از نظر سرعت قوی تر از PHP محسوب می شود، پس اگر یک زبان برنامه نویسی مجبور است میلیون ها حلقه را در مدت زمان خاصی اجرا کند، مشخصا در این بخش زبان #C برنده خواهد بود.

به هر حال این یک سناریوییست که کمتر اتفاق می افتد و اکثریت حلقه ها و بخش های زمان بر کدنویسی بسیار حجم کمی دارند و تکرار آن ها اهمیت چشم گیری ایجاد نمی کند.

 

3- هزینه:

PHP، MySQL server، PostgreSQL server و آپاچی و همچنین سیستم عامل لینوکس همگی رایگان بوده و آپدیت های آن ها نیز همگی رایگان می باشند. علاوه بر این، هیچگونه مبلغ اضافه ای بابت خرید امکانات اضافه، انجام بک آپ و… از شما دریافت نمی شود و نیازی به استفاده از چندین سرور برای متعادل سازی بار نیست.

همچنین ترکیبی از موارد نام برده شده یا LAMP، شهرت و محبوبیت بیشتری در میان سرویس های ارائه دهنده ی وب هاستینگ دارند که این موضوع باعث هزینه ی کمتر و پیشتیبانی قوی تر روی این سرور ها می شود.

ASP.NET و IIS در صورتی که شما سیستم عامل ویندوز را خریده باشید رایگان هستند. برای خرید Microsoft Windows Server، Microsoft SQL Server و ارتفاء های آن باید مبالغی را پرداخت نمایید. به عنوان مثال نسخه ی 2008 ویندوز سرور 64 بیتی هزینه ای برابر با 1029 دلار و Microsoft SQL Server 2008 برای کسب و کارهای کوچک هزینه ای برابر با 1038 دلار ناقابل را برای شما در پی خواهد داشت. درست است که خیلی ها راه های دور زدن این سیستم ها را بلد هستند و از نسخه های پولی آن استفاده نمی کنند (مخصوصا در ایران) اما این موضوع تاثیری در واقعیت موجود نخواهد داشت.

4- پشتیبانی و منابع:

به علت متن باز بودن LAMP تعداد بسیار زیادی توسعه دهنده ی تجاری و آزاد وجود دارند که ارتقاء ها و آپدیت های بسیاری را مرتبا ارائه می دهند. علاوه براین موضوع منابع و توسعه دهنده های بیشتری برای PHP و ترکیب LAMP وجود دارد.

ASP.NET بر تعداد خاصی از توسعه دهنده های شاغل در مایکروسافت تکیه دارد تا آپدیت ها و ارتقاء های مورد نیاز آن را تامین کنند که نتیجه ی آن تعداد کمتر آپدیت ها و پشتیبانی ضعیف تر برای حل مشکلات بوجود آمده در ASP.NET است.

یک کار بسیار ساده بررسی سوالات پرسیده شده در وب سایت معروف Stackoverflow است که در تصویر زیر مشخص است:

مقایسه PHP و ASP.NET

مقایسه PHP و ASP.NET در تعداد سوالات پرسیده شده

5- زمان تکمیل و بهره برداری:

مدت زمان بیشتری برای تکمیل کدهای پیچیده و توابع ASP.NET در مقایسه با PHP صرف خواهد شد تا کدهای نوشته شده به مرحله ی تکمیل و بهره برداری برسند، به این زمان باید زمان توسعه را نیز اضافه کرد.

علاوه بر این PHP سمت سرور تفسیر خواهد شد پس وقتی تغییری حاصل شود نیازی به مراحل اضافه تری برای دیدن تغییرات وجود ندارد، در سمت دیگر ASP.NET باید هر بار بعد از هر تغییری کامپایل شود.

6- ویرایشگر ها و ابزارها:

PHP و MySQL در ضمینه ی ادیتور یا ویرایشگر ها کاملا مستقل و آزاد هستند و توسعه دهنده های این پلتفرم با تعداد بسیار زیادی از ادیتور ها مواجهند.

اکثریت توسعه دهنده های ASP.NET بر استفاده از Visual Studio تکیه دارند که شاید مورد علاقه ی همگی آن ها واقع نشود، اما چاره چیست؟

جالب آن است که حتی با ادیتور هایی مثل Notepad نیز میتوان به توسعه ی PHP پرداخت.

نکته ی دیگر این است که در ترکیب با مواردی همچون JavaScript و Ajax و JQuery و… که متن باز هستند، PHP که خود نیز متن باز است توانایی بالاتری ارائه می دهد.

7- استقلال در بستر اجرا:

PHP یک زبان مستقل از بستر اجراییست بدین معنی که بر روی تمامی سیستم عامل ها اعم از لینوکس، ویندوز، مک و… به سادگی نصب و اجرا می شود که در نقطه ی مقابل ASP.NET طراحی شده تا فقط بر روی ویندوز اجرا و نصب شود.

8- وب سایت های مطرح و بستر ها:

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید کدام یک از وب سایت های مطرح در اینترنت روی کدام یک از پلتفرم ها و سیستم عامل ها در حال اجرا هستند، ممکن است ما در نوشتن این مقاله دچار اشتباه شده باشیم اما جدول زیر خیلی چیزها را نشان خواهد داد.

وب سایت فعال از سیستم عامل سرور زبان برنامه نویسی
Google.com November 1998 Linux C, Java, C++, PHP & MySQL
Facebook.com February 2004 Linux PHP, MySQL and C++
YouTube.com February 2005 Linux C, Java and MySQL
Yahoo.com August
1995
Linux C++, C, Java, PHP & MySQL
MSN.com (owned by Microsoft) August
1995
Windows ASP.net
Live.com (owned by Microsoft) August
2008
Windows ASP.net
Wikipedia January
2001
Linux PHP & MySQL
Amazon.com October
1995
Linux & Solaris C++, Java, J2EE
WordPress.com November
2005
Linux PHP & MySQL

توجه: لطفا زبان سی را با سی شارپ اشتباه نگیرید، ASP.NET عمدتا از زبان های #C یا ویژوال بیسیک تشکیل شده نه از C.

9- شهرت:

طبق اعلام آمار رسمی Netcraft، تعداد 112,945,968 وب سایت بر روی آپاچی و تعداد 53,217,620 وب سایت بر روی سرور های ویندوز قرار گرفته اند که این عدد نشان دهنده ی برتری در تعداد و شهرت در وب سایت های مبتنی بر لینوکس و LAMP می باشد.

10- کاربرد و راحتی در استفاده:

همانطور که اطلاع دارید تعداد توزیع های بسیار زیادی برای لینوکس عرضه شده که نشان دهنده ی وجود یک سیستم عامل خاص بر مبنای ویندوز برای تمامی سلیقه ها و کاربرد هاست.

متاسفانه به نظر می رسد مایکروسافت در مورد افزودن امکانات و سلیقه ی کاربران دچار مشکل شده و در نسخه های اخیر به جای افزودن سرعت و پایداری سیستم عامل خود، در حال افزودن امکانات جدیدتر به آن است که این موضوع کمکی به پیشرفت آن نخواهد کرد.

امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید، سید محمد صالح هاشمی…