آموزش گام به گام ایلاستریتور سی سی


معرفی دوره

این دوره ی آموزشی با ارائه ی آموزش های لازم از نصب و راه اندازی تا دریافت خروجی کار در این نرم افزار، به شما کمک می کند تا قدرت و انعطاف پذیری ایلاستریتور را به کار بگیرید. جاستین سیلی روش کار با لایه ها و دیگر بخش ها را به شما آموزش داده و تمام ابزارهای موجود در نرم افزار و روش کارکرد هر یک را به طور کامل توضیح می دهد. روش کار با افکت های زنده و به کارگیری تایپوگرافی در طراحی نیز از دیگر موضوعاتی است که در این دوره پوشش داده می شود. در انتهای دوره نیز روش پرینت گرفتن و خروجی گرفتن را آموزش می دهد تا بتوانید کار خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

موضوعات این دوره:

Adobe Illustrator چیست؟

آموزش کار با یک Document

ایجاد Document های دارای چند Artboard

آموزش ایجاد و ویرایش لایه ها

آموزش درک مفهوم مسیرهای وکتوری

آموزش استفاده از ابزار Direct Selection

آموزش ایجاد و استفاده از Gradient ها

آموزش ایجاد و استفاده از رنگ های Spot

یادگیری استفاده از پنل Appearance

آموزش استفاده از Brush Tool ها

یادگیری کار با ابزار Pen

آموزش ایجاد متون از نوع Point و Area

یادگیری استفاده از ماسک های Clipping

یادگیری پرینت کردن Artwork

 

ایلاستریتور چیست؟

Adobe Illustrator به فارسی به معنی تصویرگیر هست و از محصولات گرافیکی شرکت ادوبی می باشد. ایلاستریتور یک نرم افزار برداری است و تمامی محاسبات آن بر اساس ریاضیات است. با استفاده از این نرم افزار می توان به تولید اشکال و تصاویر وکتور پرداخت.

محیط ایلاستریتور شباهت زیادی به محیط کاری فتوشاپ دارد همینطور این دو نرم افزار بسیار با هم رابطه مستقیمی دارند که میتوان فایل های لایه باز هر کدام را در دیگری به راحتی استفاده کرد.

از این نرم افزار بیشتر برای طراحی وکتور، طراحی لوگو، کشیدن تصاویر، کارتون ها، نمودارها، چارت ها و لوگو ها و تمامی آثار برداری استفاده می شود. در مقایسه با فتوشاپ که از تصاویر پیکسلی پیروی می کند همانطور که گفتیم محاسبات Illustrator بر اساس معادلات و روابط ریاضی است و این قابلیت باعث می شود که با هر چقدر زوم کردن و یا تغییر اندازه بر روی تصویر از کیفیت آن کاسته نشود و طرح هایی با قابلیت مقیاس پذیری خوبی داشته باشیم.

 

نحوه استفاده از Adobe Illustrator چیست؟

Adobe Illustrator برای ایجاد انواع تصاویر دیجیتال و چاپی، از جمله کارتون ها، نمودار ها، لوگو ها و دیگر موارد استفاده می شود. Illustrator اجازه می دهد تا کاربر یک عکس را وارد کند و از نرم افزار به عنوان یک راهنما برای ردیابی یک شی در عکس استفاده کند. این برنامه را می توان برای رنگ آمیزی مجدد و یا ایجاد یک اثری مانند یک عکس استفاده کرد. Illustrator همچنین امکان دستکاری متن را به طرق مختلفی ایجاد می کند و این ویژگی ها Illustrator را به یک ابزار مفید برای ایجاد کارت پستال، پوستر و سایر طرح های بصری تبدیل می کنند. توانایی Illustrator برای قرار دادن متن در اطراف یک منحنی به ویژه برای هنرمندان در زمینه ی ایجاد لوگو ها بسیار ارزشمند است. ایلاستریتور در طراحی قالب ها و آیکون های مورد استفاده در برنامه ها یا وب سایت ها نیز استفاده می شود.

 

گرافیک برداری در Adobe Illustrator

یکی از مهمترین ویژگی های Adobe Illustrator این است که کیفیت آثار هنری ایجاد شده با استفاده از آن مستقل از رزولوشن است که در آن نمایش داده می شود. این به این معنی است که یک تصویر ایجاد شده در Illustrator می تواند بدون کاهش کیفیت تصویر بزرگ یا کوچک شود. این یکی از ویژگی های گرافیک برداری است که بر اساس نسبت خطوط، زوایا و دیگر ویژگی های تصویر تنظیم می شود.  اما، عکس های ویرایش شده با استفاده از ابزارهایی مانند Adobe Photoshop وابسته به رزولوشن هستند، و کیفیت تصویر هنگامی که تصویر بزرگ می شود کاهش می یابد. گرافیک برداری یک مجموعه چند ضلعی است که تصویر را تشکیل می دهند که از بردارها تشکیل شده است. هر بردار از طریق مکان شناخته شده به عنوان یک گره یا نقطه کنترل است که در یک مکان مشخص شده در محور x و y در یک نمودار قرار دارد. این نقاط مسیر برداری را تعیین می کنند که دارای ویژگی های مختلفی از قبیل رنگ، انحنا، شکل و ضخامت است. موقعیت بردارها را می توان با فرمول های ریاضی مرتبط کرد، و این یعنی این بردارها هنگامی که سایز تصویر تغییر کند بر اساس محاسبات دوباره درست در جای خود طراحی می شوند.

این ویژگی گرافیک برداری در مقایسه با نرم افزاری مانند فتوشاپ که از شبکه های پیکسل برای رندر تصاویر استفاده می کند متفاوت است،. هنگامی که این نوع تصویر به اندازه کافی بزرگ می شود، پیکسل های متشکل از یک Bitmap قابل مشاهده می شوند. این پدیده منجر به از دست دادن کیفیت تصویرمی شود که به آن pixilation گفته می شود و همین مشکل باعث می شود Illustrator به ویژه برای ایجاد تصاویر بزرگ مانند تصاویر بیلبوردی بسیار سودمندتر باشد.

 

فرمت هایی که Illustrator می تواند ذخیره کند

توانایی Illustrator برای ایجاد و اصلاح تصاویر برداری به این معنی است که باید فایل ها را در فرمت های گرافیک برداری ذخیره کنید. برخی از این فرمت ها شامل (SVG)، فرمت سند قابل حمل (PDF)، (EPS)، (WMF) و (VML) است که در زیر شرح داده شده است:

PDF یکی از فرمت هایی است که Illustrator می تواند خروجی بدهد. این فرمت اجازه می دهد تا تصاویر و متن به طور مستقل از سخت افزار، نرم افزار و سیستم عامل نمایش داده شود. این فرمت توضیحات کاملی از اسناد با طرح ثابت، شامل فونت، گرافیک و متن را پوشش می دهد. فرمت PDF حاوی یک سیستم ذخیره سازی ساختار یافته است که این عناصر را ترکیب کرده و آنها را به یک فایل واحدِ فشرده تبدیل می کند. همچنین شامل زیر مجموعه ای از PostScript برای تولید گرافیک و یک سیستم برای مرتبط سازی فونت ها با اسناد می باشد.

EPS یک زیرمجموعه فرمت PostScript با محدودیت های اضافی است که اجازه می دهد آن را برای ذخیره فایل های گرافیکی. این فایل ها به طور کلی مستقل هستند و ممکن است در یک فایل PostScript دیگر هم قرار بگیرند. یک پرونده EPS اساسا یک برنامه PostScript است که حاوی یک پیش نمایش تصویر با وضوح کم از تصویر است، که برخی از برنامه ها قادر به نمایش آن هستند. پیش از رایج بود که فایل های ایلاستریتور را در فرمت EPS ذخیره کنند تا بتوان آنها را با اپلیکیشن های Page layout به اشتراک گذاشت.

WMF فرمتی است که در ابتدا توسط ویندوز در دهه 1990 مورد استفاده قرار گرفت که Illustrator میتواند آن را خروجی بدهد.  این فرمت می تواند هر دو گرافیک برداری و بیت مپ را ذخیره کند، و اجازه می دهد تا آن را به شیوه ای شبیه به فرمت SVG به کار برد. فایل های WMF شامل لیستی از توابع فراخوان است که (GDI) برای نمایش یک تصویر استفاده می کند. WMF می تواند شامل کد اجرایی باشد زیرا برخی از توابع GDI قادر به رفع مشکلات ارور نیز هستند.

VML.  این فرمت مبتنی بر XML و برای گرافیک برداری دو بعدی بود که بخشی از استانداردهای Office Open XML بود. این نرم افزار از سال 2012 توسط اینترنت اکسپلورر پشتیبانی نمی شود، هرچند که در Office Open XML بخاطر مسائل قانونی و در ابتدا توسط Illustrator پشتیبانی می شد.

مشخصات SVG توسط کنسرسیوم جهانی وب، W3C به عنوان یک استاندارد باز از سال 1999 حفظ شده است. این فرمت بر اساس زبان نشانه گذاری پیشرفته (XML) که از گرافیک دو بعدی برای انیمیشن و تصاویر تعاملی پشتیبانی می کند کار می کند. تصاویر SVG در فایل های XML تعریف شده اند و به این ترتیب می توان آنها را فشرده، اسکریپت نویسی و جستجو کرد. فایل های SVG می توانند با هر ویرایشگر متن و بسیاری از برنامه های طراحی دیگر ویرایش شوند. Adobe به عنوان یکی از اعضای W3C از این فرمت در Illustrator و سایر برنامه های کاربردی که تولید می کنند پشتیبانی می کند.

 

Illustrator همچنین می تواند فایل ها را در این فرمت ها خروجی بدهد:

AutoCAD Drawing (dwg) / AutoCAD Interchange (dxf) / BMP (bmp) / Enhanced Metafile (emf) / Flash (swf) / JPEG (jpg, jpe, jpeg) / GIF / Macintosh PICT (pct) / Photoshop (psd) / PNG (png) / Targa (tga) / Text Format (txt) / TIFF (tif)

فرمت هایی که Illustrator می تواند دریافت کند:

Illustrator می تواند فایل ها را در این فرمت ها دریافت کند و آنها را در layout یا آثار هنری قرار دهد:

Adobe (fxg) / Adobe Illustrator (ai, ait) / AutoCAD Interchange File (dxf) / AutoCAD Drawing (dwg / BMP )(bmp, rle, dib) / Computer Graphics Metafile (cgm) / CorelDraw (cdr) / Enhanced Metafile (emf) / Freehand (fh7, fh8, fh9, fh10, fh11, ft11

GIF / JPEG (jpg, jpe, jpeg) / Macintosh PICT (pic, pct) / Microsoft RTF (rtf) / Microsoft Word (doc, docx) / PCX (pcx) / Photoshop (psd, pdd) / Pixar (pxr) / PNG (png) / Targa (tga, vda, icb, vst) / Text (txt) / TIFF tif, tiff

فصل های این دوره

۱۶ . نتیجه گیری

 

نظرات و سوالات کاربران در مورد این دوره

برای ثبت نظر، وارد سیستم شوید.