آموزش جامع تری دی مکس


معرفی دوره

این دوره شامل مدلسازی، انیمیشن، نورپردازی، تکسچرینگ و رندر به وسیله ی این ابزار قدرتمند و انعطاف پذیر سه بعدی است.

 با کمک این دوره می توانید تکنیک های کاربردی و مفید مدلسازی اجزای صحنه، کاراکترها و اشیاء محیطی از شکل های ساده خطی گرفته تا اشکال حجم دار و مدلسازی پیشرفته ی سطوح را یاد بگیرید. سپس می توانید با روش ساخت Hierarchy، انیمیت کردن به وسیله ی key frame ها، نمودار عملکرد اشیاء و دیگر موضوعات نیز آشنا شوید. در این آموزش همچنین مروری داریم بر روش تنظیم دوربین ها، نورپردازی صحنه در قالب تنظیمات استودیویی ساده و روش ساخت متریال ها با استفاده از Slate Material Editor. در نهایت اطلاعاتی در مورد نرم افزار و سخت افزارهای مورد نیاز برای رندر ارائه و روش واقعی تر کردن پروژه ها با کمک Motion blur، نورپردازی غیرمستقیم و Depth & Field نیز توضیح داده می شود.

 

3ds Max چیست و چه کاربردی دارد؟

3ds Max یک برنامه گرافیکی کامپیوتری برای ساخت مدل های 3D، انیمیشن ها و تصاویر دیجیتال است. این برنامه یکی از محبوب ترین برنامه ها در صنعت گرافیک کامپیوتری است و به خوبی برای ابزارهای قدرتمند مورد نیاز هنرمندان فعال در زمینه 3D شناخته شده است.

3ds Max که متعلق به Autodesk، همان شرکت مسئول برنامه هایی مانند مایا و اتوکد است در میان توسعه دهندگان بازی، استودیوهای تجاری تلویزیونی و معماران محبوبیت زیادی دارد.

3ds Max اغلب برای مدل سازی و انیمیشن شخصیت و همچنین برای ارائه تصاویر واقعی از ساختمان ها و اشیاء دیگر استفاده می شود و در عین حال مدل سازی 3ds Max  در سرعت و سادگی بی نظیر است.

این نرم افزار می تواند چندین مرحله از Pipline Animation شامل پیش نمایش، طراحی، تنظیمات دوربین، مدل سازی، تکسچرینگ، انیمیشن، VFX، نورپردازی و رندر را اداره کند.

3ds Max به عنوان یکی از محبوبترین پکیج های سه بعدی جهان بخش جدایی ناپذیر بسیاری از استودیو های حرفه ای است و بخش قابل توجهی از خط تولید آنها را برای بازی ها و فیلم ها تشکیل می دهد.

 

کاربرد 3ds Max چیست؟

3ds Max  در صنعت بازی های ویدئویی برای ایجاد مدل های شخصیت های 3D، asset های بازی و انیمیشن استفاده می شود.

3ds Max  میتواند به بازی سازان کمک کند که به مقدار قابل توجهی در زمان خود صرفه جویی کنند.

همچنین برای آگهی های تبلیغاتی تلویزیونی و جلوه های ویژه فیلم نیز مورد استفاده قرار می گیرد، 3ds Max  اغلب برای تولید گرافیک برای استفاده در کنار کارهای Live Action هم استفاده می شود.

فیلم ها 2012 و آواتار هر دو با استفاده از 3ds Max  ساخته شده اند.

این نرم افزار با تسهیل کارهای نورپردازی، رندر و مدلسازی کمک می کند تا انیمیشن های حرفه ای سریعتر و بهتر ساخته شوند. بسیاری از صنایع از 3ds Max برای تولید گرافیک هایی که به صورت مکان یکی هستند، استفاده می کنند. بسیاری از صنایع در زمینه های مهندسی، تولید، آموزش و صنایع پزشکی همگی به هنر تجسم3ds Max  نیاز دارند و از آن استفاده می کنند.

آژانس های املاک و مستغلات و صنایع معماری از 3ds Max  برای تولید عکس های واقعی از ساختمان ها در مرحله طراحی استفاده می کنند. به این ترتیب مشتریان می توانند فضاهای زندگی خود را با دقت تجسم و انتقادات خود را بر اساس مدل های واقعی ارائه دهند.

3ds Max  از مدل سازی چند ضلعی استفاده می کند که یک تکنیک رایج در طراحی بازی است. هنرمندان مدل در این نرم افزار درجه بالایی از کنترل چند ضلعی ها را در اختیار دارند که به آنها طیف وسیعی از جزئیات و دقت در کار را ارائه می کند.

پس از تکمیل مدل3ds max  می تواند با تولید متریال و بافت هایی که لازم است واقعا به شکل و طراحی شما زندگی ببخشد. اضافه کردن جزئیات سطح مانند رنگ ها، شیب ها و بافت ها منجر به ارائه ی بهترین Asset های بازی و خروجی های فوق العاده می شود.

در این نرم افزار گزینه های مختلفی برای انجام رندر وجود دارد.

هنرمندان ماهر CG قادر خواهند بود تصاویری واقع گرایانه را با استفاده از تکنیک های طراحی شده برای شبیه سازی طبیعت ایجاد کنند. 3ds Max  همچنین توانایی کار با سایه ها و سایر تکنیک های بازی های ویدئویی را دارد.

3ds Max  می تواند شبیه سازی های واقع گرایانه ای از مایعات، دود و آب ایجاد کند که هر دو در صنعت سرگرمی اغلب زیاد استفاده می شود.

ابزارهای شبیه سازی موجود در این نرم افزار می توانند افکت های شکنندگی و تکه تکه شدن اشیاء فیزیکی را به صورتی حرفه ای بازسازی کنند که در هیچ نرم افزار دیگری وجود ندارد. این ویژگی ها با کمک سیستمی کنترل می شود که قابلیت تنظیم بسیار جزءپردازانه ای داشته و منجر به ایجاد انیمیشن ها و تصاویر بسیار واقعی می گردد.

برای ایجاد مدل های شخصیت های شبه زنده، 3ds Max  شبیه سازی مو، پوست، لباس و خز نیز فراهم شده است و بسیاری از پلاگین های موجود در اینترنت زمان ساخت این مدل ها را کاهش نیز می دهند.

3ds Max با زبان برنامه نویسی خاص خود، ساختار انعطاف پذیر پلاگین ها و محیط کاربری قابل شخصی سازی می تواند مطابق نیازهای هرکسی تنظیم شود.

 

چه کسانی از 3ds Max استفاده می کنند؟

 به طراحان معماری و Asset های بازی  بیشتر کمک می کند.

این نرم افزار هر آنچه که برای کار حرفه ای نیاز است را در بر دارد. بنابراین معمولا توسط انیماتورهای حرفه ای که روی فیلم های بزرگ با بودجه ی بالا، فیلم های هندی یا حتی دیگر حوزه های کوچک اقتصادی که به موشن سه بعدی نیاز دارند، کار می کنند استفاده می شود.

انیماتور در این نرم افزار با استفاده از قابلیت های ساخت اسکلت، اتصال استخوان ها و سینماتیک می تواند کاراکترها را با استفاده از یک پروسه ی واقعا ساده که هر کسی با کمی تمرین می تواند آن را انجام دهد به حرکت در آورد.

این نرم افزار دارای دو زیر سیستم برای انیمیشن سازی مدل های شخصیت است: CAT و Character Studio.

هر کدام از این بخش ها کاملا قابلیت تنظیم با طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی را نیز دارند و هر دو با فایل فرمت های مختلف برای ضبط حرکت ها سازگاری دارند و در کنار هم ابزاری قدرتمند برای انیمیشن صحنه های پیچیده و دقیق را ارائه می کنند.

این نرم افزار اغلب در مقایسه با مایا در صنعت، خلاقانه تر به حساب می آید در حالی که مایا در اکثر حوزه های دیگر قدرتمندتر است اما 3ds Max کاربری آسانتر داشته و خدمات بیشتری در اختیار می گذارد.

در زمینه ی مدلسازی، 3ds Max به خاطر داشتن ابزارهای بسیار قدرتمند خود که تقریبا هر کسی می تواند با کمی تمرین با آنها کار کند بی نظیر است.

از آنجا که یادگیری این نرم افزار از دیگر پکیج های طراحی سه بعدی آسان تر است معمولا برای آموزش این هنر به مبتدیان به کار می رود.

استودیوهای بازی سازی مانند Ubisoft از آن برای ساخت بسیاری از Asset های بازی استفاده می کنند و در کالج ها نیز برای آموزش در رشته های هنری کمک گرفته می شود. در واقع در کالج ها برای تربیت نسل آینده ی انیمیشن سازان و بازی سازان به 3ds Max تکیه می کنند.

اگر به دنبال دنیای پیچیده و هیجان انگیز هنر 3D و جلوه های ویژه هستید، 3ds Max  یک برنامه عالی برای شروع یادگیری است.

این نرم افزار می تواند شما را به جمع هنرمندان حرفه ای دنیا که به وسیله ی آن کارهای بزرگ و حرفه ای را انجام می دهند اضافه کند.

 

سرفصل هایی که در این دوره پوشش داده می شوند:

مقدمه یادگیری 3ds Max

آشنایی با رابط کاربری

آشنایی با مقدمات مدل سازی

یادگیری مدل سازی چند ضلعی

آموزش مدل سازی سطحی Subdivision

یادگیری مدل سازی با شکل آزاد

آموزش مدل سازی Spline

آموزش مدل سازی NURBS

درک مفهوم سلسله مراتب ها

طراحی موشن گرافیک سه بعدی

یادگیری مقدمات طرح بندی و دوربین

آموزش انیمیشن فریم کلیدی

آموزش کنترل کننده ها و محدودسازها

درک مفهوم نورپردازی و تنظیمات آن

آموزش متریال ها

آموزش کار با تصاویر Bitmap

آموزش رندر

یادگیری رندر کردن توسط Mental Ray

 

فصل های این دوره

۱۹ . نتیجه گیری

 

نظرات و سوالات کاربران در مورد این دوره

برای ثبت نظر، وارد سیستم شوید.