آموزش جامع اتوکد


معرفی دوره

اتوکد را می توان محبوب ترین نرم افزار استاندارد طراحی دانست که این روزها طرفداران بسیار در سراسر دنیا دارد.

این مجموعه ی آموزشی مقدمه ی پر جزئیاتیست از نرم افزار اتوکد که در طول آن، کار را با مبانی کار با رابط کاربری اتوکد آغاز کرده و قدم به قدم هنگام طراحی دقیق اجزاء در کنار شما خواهیم بود.

Scott Onstott حدود 24 سال با این نرم افزار کار کرده و کاملا به طراحی و عملکردهای آن آشناست. اسکات در این دوره آموزش را بر پایه ی محیط کاربری آغاز می کند و شما را گام به گام پیش می برد تا بالاخره روش طراحی یک اثر ارزشمند دو بعدی را یاد بگیرید. در کنار این آموزش ها با روش ساخت و اصلاح اشکال هندسی، لایه ها، Attribute ها، مقیاس ها، طرح بندی و روش اشتراک گذاری طرح ها با دیگران آشنا می شوید.

 

موضوعات موجود در دوره:

مقدمه یادگیری اتوکد

آموزش رابط کاربری 

آموزش مدیریت فایل ها و تنظیمات

یادگیری استفاده از دستورات و جابه جایی

آموزش طراحی اشکال

آموزش ویرایش اشکال

یادگیری استفاده از Grid و Snap

تمرین طراحی در پروژه عملی

آموزش هاشورزنی و ایجاد Gradient ها

آموزش ایجاد استایل های متنی 

یادگیری کار با ابعاد

یادگیری مدیریت اشیا و کار با تنظیمات لایه ها

یادگیری کار با گروه ها

یادگیری خروجی گرفتن اشیا به صورت فایل

آموزش کار با Layout و Annotation ها

آموزش طرح ریزی از یک Layout و از فضای مدل

آموزش طراحی یک سمبل با جایگاه های متنی

 

اتوکد چیست؟

اتوکد یک برنامه نرم افزاری کامپیوتری است که توسط Autodesk توسعه یافته است و سازندگان، معماران، مهندسین و دیگر متخصصان را قادر می سازد تا مدل های دو بعدی و سه بعدی، مدل های مش و جامدات را ایجاد کنند. ابزاری دستی طراحی مثل قلم ها و بوم، خودکارهای جوهری، قوانین نقاشی و اشکال هندسی قبل از ایجاد روش های کامپیوتری طراحی فقط می توانستند گوشه ای از کار امروزه ی کامپیوتر را به انجام برسانند. از آنجا که نسخه اصلی این نرم افزار در سال 1982 منتشر شد و دارای ویژگی ها و قابلیت های بسیار فوق العاده ای بود خیلی زود به نرم افزاری جهانی تبدیل شد. اتوکد به شما اجازه می دهد تا روش طراحی و اکتشاف ایده های مفهومی خود را تغییر دهید، طرح های خود را با استفاده از ابزارهای طراحی سه بعدی، مدل های هوشمند و دیگر ابزارها به حالت سه بعدی درآورید و آنها را به طرح های متحرک با کیفیت سینمایی تبدیل کنید.

Autodesk همچنین چندین نوع دیگر از اتوکد را توسعه داده است که به نیازهای خاص رشته های مختلف مربوط می شود. این برنامه ها شامل AutoCAD Architecture، Civil 3D، Electrical، Map 3D، Mechanical، Plant 3D، MEP، P & ID و AutoCAD LT می باشد.

 

مزایای استفاده از اتوکد چیست؟

افرادی که مشغول به کار در زمینه معماری، مکانیک یا مهندسی هستند مزایای استفاده از اتوکد را به خوبی درک می کنند. ابزاری برای طراحی و مستند سازی در AutoCAD نه تنها در به حداکثر رساندن بهره وری کمک می کند، بلکه باعث می شود که کارهای طراحی شما سریعتر شود، پروژه ها را از طراحی تا اتمام سریعتر پیش ببرید، و دیگر نیازی به انجام کارها به صورت دستی و به روش های خسته کننده نباشد. با استفاده از AutoCAD، سطوح، جامدات و منحنی های افست را می توان به صورت پویا ایجاد و با استفاده از عملیات حساس به متن PressPull روی آنها کار کرد. مدل های سه بعدی را می توان از انواع برنامه های کاربردی از جمله SolidWorks، CATIA، Pro / ENGINEER، Rhinoceros، NX به طور مستقیم به AutoCAD وارد کرد و به کاربر این امکان را داد که به راحتی طرح های دو بعدی هوشمندانه ایجاد کند. با ابزار Point Cloud، اشیاء اسکن شده با بیش از 2 میلیارد data point وارد می شوند، و اجازه می دهد اطلاعات موجود برای کمک به شما در شروع پروژه هایتان مورد استفاده قرار گیرد. نمونه های سه بعدی فیزیکی طرح های خود را می توانید به سرعت با استفاده از قابلیت چاپ سه بعدی AutoCAD ایجاد کنید.

این نرم افزار با پشتیبانی از قابلیت وارد کردن فایل Autodesk Inventor، به شما اجازه می دهد مدل های Inventor را وارد کنید و در عین حال بین فایل های اتوکد و inventor نیز رابطه ای ایجاد می شود. اتوکد همچنین بسیاری از ابزار و ویژگی های دیگری را نیز داراست که می تواند بهره وری را افزایش دهد، از جمله این قابلیت ها می تواند از پشتیبانی PDF، تبدیل DWG، منابع متریال، به اشتراک گذاری در رسانه های اجتماعی، اتصال به AutoCAD WS، Autodesk 360، و موارد دیگر نام برد.

 

اتوکد چگونه استفاده می شود؟

اتوکد توسط متخصصان در بسیاری از صنایع برای انجام هر کاری از جمله طراحی و ساخت نمایشگاه هایی که نیاز به توجه به طراحی پیچیده و ساخت و ساز دارد استفاده می شود؛ از جمله این موارد می توان به استادیوم ملی برزیل اشاره کرد، یک استادیوم خورشیدی که بیش از 71،000 نفر را در خود جای می دهد و برای میزبانی رویدادهای مهم فوتبال مانند جام کنفدراسیون ها، جام جهانی فیفا و کوپا آمریکا استفاده می شود. اتوکد دارای کاربردهای فراوانی است و حتی توسط صنایع فراتر از زمینه های معماری و مکانیکی نیز تجهیز شده است. به عنوان مثال، شرکت های طراحی سفارشی ممکن است از ابزارهای مدل سازی سه بعدی درAutoCAD برای تبدیل ایده های خلاقانه به طرح های مفهومی استفاده کنند، زیرا اطمینان دارند که می توانند دقیقا همان چیزی را که نیاز دارند، تجسم کنند.

در مورد شرکت های طراحی سفارشی پنجره، نرم افزار اتوکد ممکن است برای ایجاد یک پایگاه آنلاین از طرح های پنجره قابل ساخت برای کمک به مشتریان جهت ارائه ی سفارشات و تقاضاها به سرعت و به آسانی، مورد استفاده قرار گیرد. در مورد شرکت های طراحی و طراحی نورپردازی نیز، AutoCAD می تواند در زمینه 3dsMaxبرای طراحی مجموعه ها و روشنایی در طرح های سه بعدی استفاده شود و تجسم هایی از واقعیت را برای بررسی مشتریان فراهم کند. در نهایت، اتوکد شرکت ها را قادر می سازد تا عملا طراحی و برنامه ریزی کنند. این، به نوبه خود، باعث افزایش بهره وری، کاهش زمان صرف شده برای تصمیم گیرندگان جهت انتخاب آگاهانه و کاهش هزینه های لازم برای اطمینان کامل پروژه های بزرگ می شود.

فصل های این دوره

۱۷ . نتیجه گیری

 

نظرات و سوالات کاربران در مورد این دوره

برای ثبت نظر، وارد سیستم شوید.