ایده ی ارسال پیام متنی به وسیله ی تلفن های همراه ایده ی جدیدی نیست. موضوع پیام کوتاه یا SMS حدود ۳۰ سال پیش در سال ۱۹۸۴ توسط Friedhelm Hillebrand  از Deutsche Telekom  و Bernard Ghillebaert  از France Télécom  ارائه شد. آنها با همکاری همدیگر سیستم مورد استفاده ی امروزی را ابداع نمودند.

اما نکته ی عجیب این است که اولین پیامک ارسالی توسط این سیستم هشت سال بعد ارسال شد.

Neil Papworth یک توسعه دهنده ی جوان در Sema Group Telecoms  بود که در Newbury  برای مرکز اس ام اس Vodafone کار میکرد. در سوم دسامبر ۱۹۹۲ Papworth  پیام “کریسمس مبارک” را به مدیر Vodafone یعنی Richard Jarvis ارسال کرد.

اگر چه این نخستین پیامی بود که به وسیله ی یک تلفن همراه دریافت می شد اما به وسیله ی تلفن همراه ارسال نشده بود بلکه Papworth آن را با کامپیوتر محل کار خود ارسال کرده بود. در آن زمان تلفن های همراه راهی برای وارد کردن متن نداشتند.

اما یک سال بعد، نوکیا مدلی از تلفن همراه را ارائه کرد که این قابلیت را داشت و در طول ۲۰ سال بعد از آن استفاده از پیام متنی با رشد چشمگیری مواجه شد و افراد مختلف به ویژه نسل جوان بیشتر و بیشتر به استفاده از آن روی آوردند. در سال ۲۰۱۱ در انگلستان نرخ ارسال اس ام اس به بیش از یک میلیارد پیام در ماه رسیده بود.

محدودیت این پیام ها (محدودیتی که هنوز به ۱۶۰ کاراکتر ختم می شود) واژگان جدیدی را رواج داد که امروزه تقریبا بخشی از گفتگوی روزانه ی مردم شده و نگرانی و ناراحتی عده ای که به استفاده از زبان انگلیسی صحیح معتقد هستند را برانگیخته است.

مطالعه
چرا ویکی پدیا به کاربرها اعتماد میکند؟

البته این روزها استفاده از پیام متنی رو به کاهش است و از سال ۲۰۱۳ بیشتر پیام ها توسط تکنولوژی های جدیدتر ارسال شده اند و تعداد پیام های ارسال شده توسط هر نفر در انگلستان از ۲۲۷ عدد  در سال ۲۰۱۲ به ۱۷۰ عدد در سال ۲۰۱۳ کاهش یافته است.

اگرچه احتمال دارد این روند ادامه پیدا کند اما می توان امیدوار بود که همچنان زندگی این پیام های مختصر ادامه داشته باشد.

منبع: moneyweek.com

مترجم: سیده مینا سیدصالحی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید