نسل جدید ارتباطات بی سیم ۵G نام دارد چون از پروتکل های قبل از خود پیشی می گیرد. اکثر گفتگوهای اخیر در مورد ۵G به موضوع تلفن همراه و دیگر دستگاه های قابل حمل مربوط می شود. از آنجا که ۵G می تواند تا  ۲۰ Gbps سرعت انتقال داده را در دستگاه های شما داشته باشد می تواند تجربه ی بهتری را در اختیار کاربران خود بگذارد. اما آنچه در میان این همهمه گم می شود این است که ۵G می تواند به خودروسازان، دولت ها و مراکز ارائه دهنده ی خدمات پس از فروش قابلیت هایی را ببخشد که به وسیله ی آن هوشمندتر فعالیت کنند و با استفاده از تکنولوژی سلولی ماشین های متصل به شبکه ی اینترنت را داشته باشند.

مدیر بازاریابی کوالکام می گوید ” از سپتامبر ۲۰۱۷ که چیپست  ۹۱۵۰ C-V2X chipset را معرفی کردیم به طور کلی در سراسر جهان در کشورهایی از جمله ایالات متحده، چین، کره و ژاپن و همینطور در اروپا  ۲۰ تست انجام داده ایم. خود من با بسیاری از خودروسازان روی تست ها کار کرده ام و کمپانی فورد اعلام کرد که تکنولوژی ۵G C-V2X را از سال ۲۰۲۲ در خودروهای خود به کار خواهد گرفت. این برای ما موفقیت بزرگی است. همچنین در چین کِشنده های بسیار بزرگی را خواهیم داشت چون چین در حال ساختن یک فراساختار جدید است که قرار است از این تکنولوژی استفاده است.”

آریانا واکر، خبرنگار ارشد الکسا می گوید: “الکسا یک سرویس مبتنی بر ابر است، بنابراین در حالی که ویژگی های خاصی حتی در مناطقی با ضعف یا عدم اتصال وجود دارد، مشتریان نیاز به یک اتصال داده معتبر دارند تا از تجربه کامل الکسا در خودرو لذت ببرند، ۵G نه تنها این اتصال قابل اعتماد را بلکه پهنای باند اضافی و تأخیر کمتر را نیز ارائه می دهد.این قابلیت ها به خودروسازن و سازندگان ماشین این امکان را می دهد که ویژگی های کاملا جدید و نوظهوری مثل به کار گیری صدا و کلام را در خودروهای خود به کار بگیرند.”

مطالعه
بهترین لوازم خانگی هوشمند CES 2019

۵G لزوما بر شبکه سلولی تکیه نمی کند. این بدان معنی است که ارتباطات C-V2X با استفاده از پروتکل های ۵G در صورت عدم اتصال به زیرساخت داده های بی سیم به طور کلی برقرار خواهد شد.

یکی از مسئولین گفت: “به این تکنولوژی به عنوان دو مسیر متصل به یکدیگر نگاه کنید، یک مسیر پیرامون پهنای باند تلفن همراه است و اطلاعات بیشتری را در ماشین و خارج از خودرو دریافت می کند. این امر برای وسایلی مثل کابین خلبان دیجیتال، سرگرمی و تمام تجربیاتی است که نیاز به اتصال سریعتر و با سرعت بالاتر از ماشین به ابر دارند. مسیر دیگر ارتباط مستقیم از طریق C-V2X و تکامل آن به ۵G است. اینجا است که داستان به تجهیزاتی مربوط می شود که به طور کلی به رانندگی مرتبط هستند. وسایلی  که از برقراری ارتباط مستقیم، از جمله ماشین به ماشین و ماشین به زیرساخت بهره مند شوند.”

وسیله نقلیه فورد vovera v2x شناسایی شد

این سیستم ها به گونه هایی طراحی شده اند که می توانند به راننده اطلاع بدهند که رنگ چراغ راهنما چه زمانی تغییر خواهد کرد، راننده با استفاده از این اطلاعات می تواند سرعت خودرو خود را به شکلی تنظیم کند که مجبور به توقف پشت چراغ قرمز نباشد. به این صورت بهبود کارایی نه تنها برای آن خودرو بلکه برای حمل و نقل عمومی نیز رخ می دهد و ترافیک کمتر می شود.

موارد استفاده جدیدی در مورد ناوبری واقعیت افزوده وجود دارد که نیاز به اطلاعات زیادی از ابر و موقعیت دقیق تر در ماشین نیز دارد. همه اینها برای آن است که بتوانیم خودرو را از درون تغییر دهیم. شما می توانید از طریق همان لینکی که برای اتصال به ابر دارید اطلاعات مرتبط را از ماشین دریافت کنید، اطلاعاتی مثل جزئیات سنسور یا اطلاعات مخابراتی.

مطالعه
WSJ از جزئیات کارکرد iPhone در سال 2019 خبر داد

با اطلاعاتی که از سنسورها و سیستم های دوربین در بسیاری از اتومبیل ها دریافت می شود، یک تصویر دقیق متحرک از وضعیت ترافیکی در یک منطقه مشخص می شود. این تصویر می تواند لحظه به لحظه تغییر کند و در مورد اینکه چقدر طول می کشد تا یک چراغ راهنمایی و یا زمانی که برای باز کردن یک نوار HOV نیاز است تصمیم گیری کند. GPS نیز می تواند برای پیاده سازی کمک های ناوبری واقعیت افزوده، مانند نمایش نام خیابانی که روی تصویر دوربین از جاده پیش رو قرار گرفته است، استفاده شود. مرسدس بنز در حال حاضر این ویژگی را به عنوان بخشی از سیستم پیشرفته MBUX پیشرفته خود ارائه می دهد.

به یاد داشته باشید که یکی از مزایای اصلی تکنولوژی ۵G C-V2X این است که به پوشش سنتی وابسته نیست. به جای اتصال به ابر، این تکنولوژی همچنین می تواند به طور مستقیم با وسایل نقلیه نزدیک یا زیرساخت های مجاور ارتباط برقرار کند.

پیش نمایش رانندگی اتوماتیک بوش

یکی از مقامات مرتبط گفت: “یکی از چیزهایی که ما در فناوری ارتباطات مستقیم LTE اصلاح کردیم این بود که آن را مستقل از هر پوشش شبکه ای ایجاد کنیم.” مکی به Digital Trends گفت: “مردم همیشه می پرسند، آیا ما باید صبر کنیم تا ۵G در همه جا مستقر شود تا این فناوری پذیرفته شود؟” و پاسخ این است که این امر ارتباطات بین خودروها و زیرساخت را امکان پذیر خواهد کرد حتی اگر شما از پوشش خارج شوید.

منبع: digitaltrends.com

مترجم: سیده مینا سیدصالحی

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید