استیو وازنیک، با نام مستعار “The Woz”، مخترع آمریکایی، مهندس الکترونیک، برنامه نویس، بشردوست و یکی از کارآفرینان فناوری است که با همکاری او شرکت اپل تأسیس شد‌. او و استیو جابز به عنوان پیشگامان انقلاب رایانه ای دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ شناخته می شوند. در سال ۱۹۷۶، وازنیک کامپیوتر را توسعه داد که در نهایت او را معروف ساخت. او به تنهایی سخت افزار، مدارها و سیستم عامل Apple I را طراحی کرد.در سال ۱۹۸۰، اپل به سودآوری فوری و قابل توجه مالی دست یافت، و جابز و ووزانیک را میلیونر کرد.

وازنیک از مهندسی لذت می‌برد، نه مدیریت، و همان‌طور که مهندسین دیگری به کمپانی در حال رشد اپل ملحق می‌شدند، او احساس کرد که دیگر نیازی به ماندنش در اپل نیست. در سال ۱۹۸۵، وازنیک شرکتی به نام سی ال ۹ را تأسیس کرد. این کمپانی در سال ۱۹۸۷ اولین دستگاه کنترل از راه دور عمومی که قابلیت برنامه‌ریزی شدن را داشت را نیز معرفی کرد. در همان سال، او شرکت اپل را ترک کرد، و طبق اظهارات او، دلیل او برای ترک شرکت، کسب تجربه در ساخت محصولات جدید و کوچکتر بود.

در سال ۱۹۸۸، کمپانی سی ال ۹ تعطیل شد، و در سال ۲۰۰۱، او شرکت چرخ‌های زئوس را به منظور ساختِ تکنولوژی‌های جی‌پی‌اس و بی‌سیم تأسیس کرد. در سال ۲۰۰۶، کمپانی چرخ‌های زئوس نیز تعطیل شد، و وازنیک به همراه دو تن از فارغ‌التحصیلان اپل به نام‌های الن هنکاک و گیل آمِلیو، شرکت فناوری اکویی کور را به عنوان یک شرکت مرکزی با هدفِ سهیم شدن در سهام دیگر شرکت‌ها در عوض توسعه دادن آنها نیز تأسیس کرد. بعدها این شرکت به فناوری‌های جاز تغییر نام پیدا کرد، اما در سال ۲۰۰۸ این شرکت نیز به دلایلی تعطیل شد. در طی سال‌های ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۳، او به چندین مدرک دکترای افتخاری از دانشگاه‌های مختلف سراسر دنیا نیز دست یافت.

مطالعه
شکست ۹ میلیارد دلاری اپل!

پس از ترک اپل از سال ۱۹۸۷ تاکنون او مبلغی به قیمت ۱۲۰٬۰۰۰ دلار به عنوان دستمزد نیز از اپل به صورت ماهانه دریافت می‌کند. وی مقدار زیادی از پول‌هایش را خرج برنامه‌های عام‌المنفعه اش می‌کند، و همچنان مُشتاق به خرید تمام گجت‌های دنیا مانند گوشی‌های هوشمند نیز می‌باشد.

یکی از خواسته‌های استیو وازنیک، آموزش دادن به دانش آموزان ابتدایی به دلیل مهم بودن نقش معلم بر زندگی و آینده دانش آموزان بود که سرانجام توانست به دانش آموزان سال پنجمی تا سال نهمی و همچنان معلمان نیز کامپوتر آموزش دهد. او امروزه اکثر وقت خود را صرف سخنرانی در مجامع، دانشگاه‌ها و مراسم‌های متعدد می‌کند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید