بهروز بوشانی علیرغم محدودیت های بازداشت، توانست داستان خود را منتشر کند!

اپلیکیشن های پیام رسان لااقل برای یک مورد فقط برای ارسال پیام های روزانه نیستند چرا که به تازگی موجب ایجاد یک کتاب تاثیر گذار شده اند. نویسنده ی کرد ایرانی، بهروز بوشانی، جایزه ی ویژه ی ادبی استرالیا، جایزه ی ویکتورین را با کتابی به نام “هیچ دوستی بجز کوهستان” که در واتس اپ نوشته بود، از آن خود کرده است. او از روشی غیرمتعارف استفاده کرده است تا بتواند پیام خود را به همه برساند. او به عنوان یک زندانی که در جزیره ی پر حاشیه ی مانوس استرالیا حبس است همیشه نگران این بوده است که نگهبان ها تلفنش را گرفته و اثرش را متوقف کنند،برای همین طی این پنج سال به مترجم خود، امید توفیقیان، پیام می داده تا مطمئن شود که داستانش منتشر می شود.

او حتی پیام دریافت جایزه اش را به صورت ویدیویی مشاهده کرده است.

او که به طور غیرقانونی از ایران خارج شده بود وقتی در آب های استرالیا و به دنبال کشوری برای پناهندگی بود توسط نیروهای استرالیا بازداشت شد و در سال ۲۰۱۳ او را به جزیره ی مانوس تبعید کردند. او در کتاب “هیچ دوستی بجز کوهستان” ماجرای زندگی خود در مرکز بازداشت و تبعید اش که در سال ۲۰۱۷ بسته شد اما افرادی مثل بوشانی بدون سرنوشت مشخص در آن رها شده اند، را روایت کرده است.

این کتاب که در واتس اپ نوشته شده هنوز سرنوشت بوشانی را تغییر نداده است. بعید است که این اتفاق بتواند دفعات دیگری نیز تکرار شود چون کمتر زندانی را می توان یافت که هم تلفن هوشمند داشته باشد و هم کسی خارج از زندان کار او را ترجمه کند.

مطالعه
تصمیم Zuckerberg برای ادغام واتس اپ، اینستاگرام و فیسبوک

منبع: engadget.com

مترجم: سیده مینا سیدصالحی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید