انتظار می رود اپل iOS 13، نسخه اصلی بعدی سیستم عامل آیفون و iPad را در کنفرانس سالانه جهانی توسعه دهندگان خود که در تاریخ ۳ ژوئن آغاز خواهد شد، معرفی کند. با ما همراه باشید تا با امکانات iOS 13 آشنا شویم.

ویژگی Dark Mode و Multitasking

Dark Mode که مدت های زیادی منتظرش بودیم سرانجام به iOS و آیفون و iPad می آید. یک حالت تاریک کلی وجود دارد که می تواند در تنظیمات فعال شود و یک نسخه کنتراست بالا را نیز در بر دارد که شبیه مورد موجود در Mac OS است. حالا که صحبت از Mac OS شد باید گفت اپلیکیشن های iPad که با استفاده از Marzipan روی مک اجرا می شوند در نهایت در هر دو سیستم از Dark Mode بهره مند خواهند شد.

تغییرات زیادی در iPad با iOS 13 جدید ایجاد شده است که از جمله آنها می توان به توانایی برنامه ها برای داشتن چندین پنجره اشاره کرد. همچنین هر پنجره می تواند حاوی Sheet هایی باشد که در ابتدا به یک قسمت از صفحه متصل می شوند، اما می توانند با کشیدن جدا شوند، تبدیل به یک کارت شوند که می تواند به طور آزادانه حرکت کند.

این کارت ها نیز می توانند در روی یکدیگر قرار گیرند و از یک depth effect استفاده کنند تا مشخص شود کدام کارت باید در بالای صفحه قرار بگیرد.

ویژگی Undo gesture، ارتقاء Safari و مدیریت فونت ها

مورد دیگری که بسیاری از کاربران iOS از آن شکایت دارند، عدم وجود یک سیستم استاندارد Undo است که هم اکنون در iPhone و iPad با تکان دادن گوشی انجام می شود که در این نسخه برطرف خواهد شد.

مطالعه
WSJ از جزئیات کارکرد iPhone در سال 2019 خبر داد

با iOS 13، اپل یک حرکت استاندارد جدید برای Undo برای ورود متن را در iPad معرفی می کند. این حرکت با یک ضربه سه انگشتی در ناحیه صفحه کلید شروع می شود، منوهای کشویی چپ و راست به کاربر اجازه می دهد اقدامات را به طور تعاملی لغو کرده و مجددا انجام دهد.

برای اولین بار یک آموزش برای کاربران وجود دارد که به وسیله ی آن کاربران با ویژگی های جدید این نرم افزار آشنا می شوند.

مدیریت فونت یک ارتقاء عمده در iOS 13 است. لازم نیست که یک پروفایل برای نصب فونت های جدید به سیستم اضافه شود، در عوض یک پنل مدیریت فونت جدید در تنظیمات وجود خواهد داشت.

Mail های هوشمندانه، انتخاب گزینه های متعدد و غیره

برنامه ایمیل برای اولین بار دقیق تر می شود: این برنامه به روز شده می تواند پیام ها را به دسته هایی مانند بازاریابی، خرید، مسافرت و غیره سازماندهی کند. کاربران همچنین قادر به اضافه کردن پیام به صف “بعدا خوانده شود” نیز خواهند بود.

مهندسان همچنین در تلاش هستند تا همکاری آسان را با برنامه های جانبی مبتنی بر اسناد، مثل آنچه که در حال حاضر در برنامه های ساخته ی خود Apple شامل Pages ،Numbers و Keynote وجود دارد میسر سازند. تمرکز بر بهره وری در iOS با افزودن حرکات جدید ادامه می یابد تا امکان انتخاب چندین گزینه در نمایه های جدولی را فراهم کند و برای اکثر رابط های کاربری موجود در برنامه هایی که مقادیر زیادی داده ها را نشان می دهد کار را تسهیل نماید. کاربران می توانند با لمس چندگانه در لیست یا مجموعه ای از موارد و Drag & Drop در Finder و Mac کار کنند.

مطالعه
اپل در مورد تعداد پیکسل ها و سایز صفحه نمایش iPhone X دروغ گفته است!

همچنین برای برنامه نویسان امکان استفاده از یک نوار وضعیت متغیر (روشن یا تاریک) برای هر یک از نماهای دوگانه ی برنامه وجود دارد که انتظار می رود مشکلات فعلی موجود در برخی اپلیکیشن ها از جمله عدم کنتراست مناسب نوار وضعیت با بک گراند را برطرف کند. نمای دوگانه در اپلیکیشن های Marzipan مبتنی بر طراحی iPad که در مک اجرا می شود به قابلیت تغییر سایز از طریق کشیدن Divider و تنظیم مجدد موقعیت آن با دابل کلیک روی Divider مثل اپلیکیشن های splitview مک مجهز خواهد شد.

جلد HUD جدید و سایر تغییرات

دیگر قابلیت هایی که با این نسخه ی جدید iOS همراه خواهند بود شامل اپلیکیشن یادآور است که در مک نیز افزوده خواهد شد و همچنین قابلیت جدید Volume HUD، بهبود رد Hey Siri برای پیشگیری از خطاهای صوتی مثل خنده یا گریه ی کودکان که به وسیله ی سیستم به اشتباه دریافت می شود و واکنش می دهد، پشتیبانی کیبورد از حالت نوشتار چندزبانه و قابلیت های توسعه یافته ی کنترلرهای پرینت درون اپلیکیشن ها نیز از دیگر ویژگی های این نسخه جدید خواهد بود.

مترجم: سیده مینا سیدصالحی

منبع: ۹to5mac.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید