گوگل نسخه ی ۱٫۰ جعبه ابزار واسط کاربری ِ(UI) خود به نام Flutter که برای ساخت اپلیکیشن های موبایل اندروید و iOS به کار میرود را دو روز پیش منتشر کرد. همچنین مجموعه ای از موارد جانبی و همینطور چند مورد از ویژگی های جدیدی که هماهنگی Flutter با اپلیکیشن های موجود را آسانتر می کند را نیز معرفی کرد.

پروژه ی متن باز  Flutter از نظر ایده پردازی، در کنفرانس توسعه دهندگان گوگل در سال ۲۰۱۷ شروع شده بود. از آن زمان تا به حال این جعبه ابزار با سرعت زیادی به شهرت رسید و کمپانی هایی مثل Groupon، Philips Hue، Tencent، Alibaba، Capital One و دیگر کمپانی ها علیرغم اینکه هنوز نسخه ی ۱٫۰ منتشر نشده  بود و برنامه نویسان مجبور بودند اپ های خود را به زبان Dart بنویسند و این خود یک مانع برای ورود به حساب می آمد، با آن اپلیکیشن های مختلفی که ساخته اند.

به گفته ی گوگل، به طور کلی تا کنون توسعه دهندگان هزاران اپ Flutter را راهی فروشگاه های اپلیکیشن Apple و Google کرده اند.

Tim Sneath مدیر تولید گوگل برای Dart می گوید: “جعبه ابزار UI پرتابل ما برای ایجاد تجربه ی یک کدنویسی native از iOS و اندروید با استفاده از یک بیس کد ساده ساخته شده است. ما مشکلی که بیشتر توسعه دهندگان موبایل با آن مواجه هستند را برطرف کرده ایم. شما به عنوان یک توسعه دهنده به نوعی مجبور به انتخاب هستید که اپ خود را به صورت native با استفاده از پلت فرم SDK بسازید، یعنی یا یک اپ iOS یا اندروید. پس مجبور می شوید هر اپ را دو بار بسازید. ”

مطالعه
تغییرات جدید Android Q ممکن است موجب حذف دکمه ی بازگشت شود!

Sneath قبل از پیوستن به گوگل در سال ۲۰۱۷، عضو تیم Silverlight در مایکروسافت نیز بوده است به همین علت تجارب زیادی در این زمینه که چه چیزی در این فضای توسعه ی چندبستری به کار نمی آید کسب کرده است. بر هیچکس پوشیده نیست که فیسبوک درگیر حل مشکل بسیار مشابهی با React Native بوده که بسیار هم مشهور است.

Sneath میگوید: React Native تکنولوژی است که شهرت خود را اثبات کرده، اما یکی از چالش هایی که توسعه دهندگانش با آن درگیر هستند یا لااقل در گذشته با آن درگیر بوده اند، این است که کد آن با جاوا نوشته شده و این یعنی این ابزار با موتور جاوا اسکریپت مرورگر به اجرا در می آید که به نوعی آن را از حالت native خودش دور میکند. تنها بخشی که در آن native عمل کرده اند این است که از کنترل های خود سیستم عامل استفاده می کنند و با اینکه این کار، خوب به نظر می رسد اما مشکلاتی را در زمینه ی پشتیبانی و سازگاری برای توسعه دهندگان به همراه داشته است.”

بدیهی است که به اعتقاد گوگل توانایی این ابزار جدید در  کامپایل کردن کدها به کدهای native و سرعت بالایی که دارد می تواند رقبا را از سر راه بردارد.

این ابزار کار خود را با استفاده از یک موتور دو بعدی با سخت افزار پرسرعت انجام می دهد و  به راحتی می تواند کد Dart را به حالت native آن در ARM Code برای iOS و اندروید کامپایل نماید.

این کمپانی همچنین تاکید می کند که توسعه دهندگان می توانند روی تک تک پیکسل های روی صفحه، کنترل داشته باشند.

مطالعه
دستیار مصنوعی ِ هوش مصنوعی می‌تواند تماس‌های تلفنی واقعی را ایجاد کند​!

گوگل در کنار انتشار این ابزار، تجهیزات جانبی جدیدی در Flutter را نیز معرفی کرده است که اولین آنها به Square مربوط می شود که گفته می شود در مورد معرفی دو Flutter SDK جدید برای ایجاد جریان های پرداخت است و هر دوی آنها هم برای تجربه ی حالت درون پرداخت و با استفاده از درگاه شخصی با استفاده از Square reader کار می کنند.

موارد دیگر نیز عبارتند از ۲Dimensions برای ساخت انیمیشن های برداری و قرار دادن آنها در Flutter و Nevercode که به عنوان ابزاری برای خودکارسازی پروسه ی ساخت و Packaging برای اپلیکیشن های Flutter معرفی شده است.

گوگل در مورد ویژگی های جدید Flutter مورد جدیدی به نام Add to app را معرفی کرده است که کار توسعه دهندگان در اضافه کردن کد Flutter به اپ های موجود را تسهیل می کند. تمرکز Flutter در روزهای اول بیشتر روی ساخت اپ های جدید از صفر بود اما به تدریج شهرتش افزایش یافت و حالا توسعه دهندگان میخواهند از آن برای بخش هایی از اپ های موجود خود و مدرن تر کردن آنها استفاده کنند.

قابلیت جدید دیگر نیز Platform Views است که دقیقا برعکس Add to App است چرا که به توسعه دهندگان امکان درونسازی کنترل های اندروید و iOS در اپلیکیشن های Flutter را می دهد.

منبع: techcrunch.com

مترجم: سیده مینا سیدصالحی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید