نخستین ATM در سال ۱۹۳۹ در شهر نیوریورک راه اندازی شد. با این حال، این دستگاه تا همین ۲۰ سال گذشته جهانی نشده بود. و حالا اسم های زیادی بهش دادن! خودپرداز، عابر بانک یا ATM! اما چیزی که مد نظر ماست ماشین گوینده ی خودکار یا ATM هست. ATM مخفف Automated Teller machine هست و دستگاهیه که می تونه پول مورد نیاز شما رو بهتون بده و تراکنش های مالی رو به انجام برسونه. این دستگاه کاملا نفوذ ناپذیره! بیاید ببینیم کارکردش چطوره!

ATM ها با چالش های مختلفی مواجه هستند. اول باید مطمئن بشن که شما و کارتتون معتبر هستید. بعد باید اطلاعات حسابتون رو پیدا کنن. در مرحله سوم باید تراکنشتون رو با دقت تمام انجام بدن. این دستگاه همه ی این کارها رو باید همزمان با محافظت از صندوقی که هزاران اسکناس توشه انجام بده. کار این ماشین با بررسی اعتبارهای شما شروع میشه این خط مشکی، ساده به نظر میرسه اما ATM دوتا کد خوان داره که چیزهایی که شما نمی بینید رو می بینه. میلیون ها آهنربای ریز که هر کدوم دارای قطب مثبت یا منفی هستن! یک کد دودویی! کُدخوان اول واقعی بودن کد رو تایید و بررسی می کنه. کُدخوان دوم شماره ی حساب و پسورد شما رو میگیره و با اون کدی که وارد می کنید مقایسه میکنه.

وقتی پسوردتون تایید میشه ATM  به شبکه ی بانک شما متصل میشه و این شبکه به ماشین دستورات ادامه ی کار رو میده و از راه  دور به صندوق پول متصل بشه. این صندوق پول های مختلفی رو در بر داره که تا درشت ترین اسکناس ها هم توی اون هست. یکی از صندوق ها هم برای دریافت پول خالی می مونه. وقتی یک چک یا اسکناس رو با یک پاکت وارد می کنید میره توی این صندوق و بعدا به صورت دستی مرتب میشه.  بعضی ATM ها مثل این میتونن پول رو بدون پاکت دریافت کنن. یعنی میتونن مثل شمارش دستی، پول ها رو بشمارن. این به ماشین این امکان رو میده که صندوق خودش رو باز پر کنه.

مطالعه
ویدیوی رسمی معرفی سامسونگ Galaxy S9

برای برداشت از حساب، دستگاه مکشِ خلاء-محور، اسکناس ها رو یکی یکی بر می داره و میده به یک سیستم دیگه. انتقال اسکناس ها به صورت تک به تک باعث میشه بیشتر از حد پرداخت نشه. این ماشین یه شمارنده ی خیلی دقیقه. وقتی یک اسکناس داره از روی این نوار رد میشه سنسورها عرض کاغذش رو نسبت به ضخامت لایه ی رنگی که روی اونه محاسبه میکنن  اگه ضخامت بیشتر باشه ماشین تشخیص میده که دو یا چند اسکناس به هم چسبیدن. و اگه ضخامت کمتر باشه یعنی پول فرسوده یا تقلبیه. در هر صورت، سنسورها اون رو نگه می دارن و می فرستن به صندوق برمی گرداند. احتمالا این اتفاق همون وقتی میفته که وسط پول شمردن ماشین، صدا یه کم متوقف میشه. بخش خروجی هم پول رو به شما تحویل میده. کامپیوترِ بانکتون تراکنش رو ثبت میکنه و بعد به ماشین میگه که کارت رو به شما برگردونه و اگه بخواید یه رسید بهتون بده. ایمن و بی خطر!

با وجود بیش از ۱٫۵ میلیون ATM در سراسر جهان هر وقت بخوایم می تونیم از حسابمون پول برداریم و کلاه بردارها اینو میدونن! اونا با دستگاه های برش، دَیـلَـم و اینطور چیزا میرن سراغ این دستگاه ها اما هیچ شانسی ندارن! این دستگاه  ها از بیش از ۱۰۰ کیلوگرم فولاد ساخته شدن و میتونن بیش از ۲۲ تُن فشار مستقیم رو تحمل کنن. تحمل این دستگاه به قدری هست که بتونه تا رسیدن پلیس دوام بیاره و حتی اگه دزدها بتونن ماشین رو باز کنن پولها بی ارزشن چون به محض شکسته شدن قفل های صندوق، قطعات انفجاری ترکیدن و اسکناس ها رو از بین بردن! برای آدمای باهوشی هم که میخوان خود دستگاه رو بدزدن یه GPS توی دستگاه قرار گرفته! اما دزدهای باهوشتر از یه تردستی الکترونیک استفاده میکنن. روش این کار اینه که یه کارت خوان تقلبی وارد می کنن و یه دوربین ریز پنهان هم بالای صفحه کلید می چسبونن تا پسورد شما رو ببینن. اما کافیه دستتون رو جلوی صفحه کلید بگیرید تا این حقه هم خنثی بشه. سالها زمان گذشته تا ATM ها به چنین دستگاه های قابل اعتمادی تبدیل شدن!و تا زمانی که دیگه اصلا از اسکناس استفاده نکنیم این ارائه دهنده ی هوشمند همچنان به انجام و ثبت دستورات ما با دقت فوق العاده ادامه میده.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید