هیچکس وقتی بداند پدر و مادر یا دوستانی که با آنها صمیمت زیادی ندارد استوری او را می بینند استوری های حاوی شوخی های خودمانی یا طنزهای خاص و اینگونه موارد را ارسال نمی کند. بنابراین اینستاگرام برای اینکه به مردم کمک کند تا موارد را بیشتر با آشنایان و افراد مورد نظر خود به اشتراک بگذارند قابلیت جدیدی را به اپلیکیشن خود افزوده است. چند روز پیش اینستاگرام قابلیت Close Friends را پس از ۱۷ ماه تست و بررسی به صورت جهانی روی اندروید و iOS اعمال کرد. این قابلیت این امکان را به شما می دهد که که با استفاده از suggestion یا search لیستی از دوستان نزدیک خود را در اینستاگرام ایجاد کنید و و استوری های خود را فقط با آنها به اشتراک بگذارید. این افراد حلقه ی سبزی را دور پروفایل شما در همان جایگاه فعلی استوری های معمول مشاهده می کنند و متوجه می شوند که این استوری از نوع Close Friends است اما اگر کسی به این لیست اضافه یا از این لیست حذف شود اعلامی (ناتیفیکشنی) مبنی بر این اتفاق دریافت نخواهد کرد و فقط شما می توانید این لیست را مشاهده کنید.

هر چه افراد بیشتر و بیشتری را در هر شبکه ی اجتماعی به اکانت خود اضافه می کنید تعداد افرادی که نمی شناسید بیشتر می شود. در این حالت اشتراک گذاری مطالب مختلف به مرور برای شما سخت تر می شود و عمق روابط شما با دوستان نزدیکتان در آن شبکه های اجتماعی کاهش می یابد چون همیشه اشتراک گذاری مطالب برای جمعیت بیشتری را در نظر دارید. مدیر تولید اینستاگرام، Robby Sein که این خبر را اعلام کرد می گوید: “شما برای اینکه بتوانید با دوستان نزدیک خود ارتباط داشته باشید و در ارتباط بمانید به یک مکان خصوصی نیاز دارید.”

مطالعه
سامسونگ ویدیویی برای معرفی رابط کاربری جدید خود به نام One UI منتشر کرد

ما در چند روز گذشته Close Friends  را ارزیابی و امتحان کردیم و متوجه شدیم که این قابلیت بسیار کاربردی، هوشمندانه و ساده است. با وجود این قابلیت مکانی را داریم که بتوانیم محتواهایی که در اشتراک گذاری عمومی آنها با همه فالوورهای خود راحت نیستیم را به اشتراک بگذاریم. ایده ی Finstagrams یا اکانت های فیک اینستاگرام نیز قبلا ابداع شده که از آن برای ارسال پست ها فقط برای افراد مورد نظر بدون فشار و نگرانی استفاده می شود. اکنون اینستاگرام همان ایده را به طور رسمی به کار گرفته و از طریق Close Friends آن را به finstastories تبدیل کرده است.

این قابلیت راه حل هوشمندانه ای است چرا که مردم این روزها کم کم به پذیرفتن تقاضای دنبال کننده های ناشناس که هیچگونه آشنایی با آنها ندارند عادت کرده اند و به همین دلیل کمک کم مجبور می شوند که فقط محتواهای ملاحضه شده و مورد تایید را ارسال نمایند. کمک به افراد برای به اشتراک گذاری مطالبی که فقط می توانند با دوستان نزدیک خود در میان بگذارند باعث می شود که کاربران زمان بیشتری را در این اپ بگذرانند. البته این قابلیت می تواند میزان اشتراک گذاری محتواهایی که امکان گزارش آنها بیشتر است را نیز افزایش بدهد.

به گفته ی Stein تا به حال هیچکس چنین قابلیتی را برای دوستان نزدیک فراهم نکرده که استفاده و آشنایی با آن به این سادگی باشد. لیست های فیسبوک زمانی در حال نزدیک شدن به این قابلیت بودند که متاسفانه این روند با شکست تقریبی فیسبوک تقریبا متوقف شد. امتیازهای بالای فروش Google+ به علت قابلیت Circles برای به اشتراک گذاری محتوا با گروه های مختلف بود. اما در هر دو مورد مردم وقت گذاشتن برای ساخت لیست های مختلف و چندگانه را بسیار خسته کننده دانستند. اسنپ چت نیز قابلیت ایجاد گروه خود را دو ماه راه اندازی کرد  اما امکان فراموش کردن اینکه چه کسانی در این گروه هستند زیاد و کارکرد آنها نیز حول محور چت گروهی بود. اکثر کاربرها پس از مدتی به این نتیجه رسیدند که  تمام سعی خود را بکنند تا افرادی را که نمی خواهند چیزی با آنها به اشتراک بگذارند را رد، unfollow، Mute یا حذف کنند.

مطالعه
استفاده از هوش مصنوعی برای کمک به نابینایان در دیدن تصاویر اینستاگرام

نزدیک ترین راه به هدف دستیابی شده توسط Close Friends استفاده از Path بود که لیست داخلی Circle خاص خود را با همان لوگوی ستاره داشت اما این اپ هیچوقت به عمومیت و شهرت نرسید.

مترجم: سیده مینا سیدصالحی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید