به گزارش TechCrunch از سال ۲۰۱۶ تا کنون عده ای از کاربران فیسبوک در عوض دریافت مبلغی و با عنوان یک پروژه تحقیقاتی به این شبکه ی اجتماعی اجازه داده اند که به فعالیت های تلفن همراه آنها دسترسی داشته باشد.

فیسبوک که منتقدان آن معتقدند تلاش کافی را برای حفظ حریم شخصی کاربران خود نمی کند به افراد بین سنین ۱۳ تا ۳۵ سال مبلغی معادل ۲۰ دلار را به صورت ماهانه و مبالغی را به صورت پیشنهادی در عوض دریافت اطلاعات وب و تلفن همراهشان می پرداخته است. این شبکه اجتماعی می تواند پس از آن که کاربر اپلیکیشن وی پی ان Facebook Research را نصب کرد به این داده ها دست بیابد.

این کمپانی با این روش می تواند آمار بازدید از وب، اطلاعات موقعیت مکانی، پیام های خصوصی در اپلیکیشن های رسانه اجتماعی و دیگر داده ها را دریافت کند. حتی از شرکت کنندگان در این پروژه تحقیقاتی خواسته می شده که از صفحه ای که نشان می دهد چه چیزی از آمازون سفارش داده اند اسکرین شات بگیرند.

بر اساس گزارش اخیر TechCrunch فیسبوک قرار است اپلیکیشن Facebook Research را روی سیستم های کاربران iOS غیرفعال کند.

روز چهارشنبه ی گذشته Apple تایید کرد که این اپلیکیشن قوانین این کمپانی را نقض کرده است. فیسبوک با استفاده از عضویت کاربران در یکی از برنامه های اپل یک اپلیکیشن گردآوردنده ی اطلاعات را بین کاربران منتشر کرده است که این کار نقض آشکار توافق آنها با Apple است.

این اپ مانند دیگر اپ فیسبوک به نام Onavo Protect است که Apple آن را بخاطر نقض قوانین و حریم شخصی از App Store  حذف کرد. به گزارش TechCrunch فیسبوک این اپلیکیشن را در ماه آگوست از روی این فروشگاه برداشت.

مطالعه
ویندوز 10 آپدیت های تجمعی جدید دریافت می کند!

فیسبوک تایید کرد که در حال انجام تحقیقی برای بررسی استفاده ی مردم از تلفن بوده است.

یکی از مقامات فیسبوک در ایمیلی اظهار داشته است که: “ما هم مثل هر کمپانی دیگری مردم را به مشارکت در تحقیقاتی که به ما در ارائه ی خدمات بهتر کمک می کند دعوت می کنیم، از آنجا که هدف این تحقیق کمک به فیسبوک در جهت بررسی میزان استفاده ی مردم از تلفن های همراهشان بوده اطلاعات وسیعی در مورد نوع داده هایی که جمع آوری می کنیم و روش مشارکت کاربران فراهم کرده ایم. ما این اطلاعات را با دیگران به اشتراک نمی گذاریم و کاربران هر زمان که بخواهند می توانند از حضور در این تحقیق انصراف بدهند. ”

خدمات دهندگانی که کار انتشار این اپ را به عهده داشتند از ابتدا در صفحات Sign up به اینکه با این اپ امکان دسترسی فیسبوک به اطلاعات کاربران مهیا می شود اشاره ای نکرده اند اما فقط در صورتی که افراد کم سن قصد عضویت در این تحقیق را داشتند به کسب اجازه ی والدین ملزم می شدند و به آنها گفته می شد که فیسبوک نیز در این برنامه مشارکت دارد.

فیسبوک می گوید هیچ چیز پنهانی یا محرمانه ای در مورد این اپ وجود ندارد.

به گفته ی یکی از سخن گویان فیسبوک: “این کار به هیچ وجه جاسوسی نبوده چون تمام افرادی که قصد عضویت داشته اند پروسه ی مشخصی را پشت سر گذاشته اند و از آنها کسب اجازه شده و در مقابل این عضویت هزینه ای نیز دریافت کرده اند.”

مطالعه
ویدیوی رسمی معرفی سامسونگ Galaxy S9

به گفته ی این کمپانی ۵ درصد از شرکت کنندگان در این تحقیق نوجوانان بوده اند و از همه ی آنها هم فرم امضای والدین دریافت شده است و از سال ۲۰۱۶ کمتر از ۱۵۰ هزار نفر در این برنامه ی تحقیقاتی شرکت کرده اند.

منبع: cnet.com

مترجم: سیده مینا سیدصالحی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید