همانطور که می دانید تیم توسعه دهندگان گوگل مشغول ساخت Android Q هستند. اما عده ای از مشتاقان به ساختار جدید این نسخه از این سیستم عامل که روی Google Pixel 3 XL تست شده پی برده و یک سری از ویژگی های آن را فاش کرده اند. تاریخ ساخت این ROM همین یک هفته پیش بوده و توسط AOSP گوگل آپدیت شده است. البته بسیاری از قابلیت ها فعلا در دسترس نیستند اما موارد جذابی در مورد آنها کشف شده است.

نخستین چیزی که فاش شده تم تیره ی کل سیستم است. این تم را می توان به گونه ای تنظیم کرد که در زمان مشخصی از روز فعال شود و یا در کل روز فعال باشد. ویژگی جذاب دیگر این است که می توان این تم را به اپلیکیشن های جانبی که خودشان به تم تاریک مجهز نیستند نیز اعمال کرد. گروه XDA این کار را روی اپلیکیشن های مختلفی از جمله فیسبوک امتحان کرده اند و با توجه به اینکه این نسخه، نسخه ی ابتدایی بوده است نتایج مطلوبی را  مشاهده کرده اند.

منوی Permission نیز اصلاح شده و کنترل بیشتری در زمینه ی دسترسی آنی به  اپلیکیشن ها را می دهد. به عنوان مثال می توانید Permission های هر اپلیکیشن را به طور مجزا ببینید و میکروفون یا GPS را فقط وقتی که لازم باشد خاموش کنید. همچنین Uninstall و Force Close کردن اپلیکیشن ها نیز ساده تر شده است. اطلاعات مربوط به اینکه کدام اپلیکیشن در حال حاضر به موقعیت مکانی شما دسترسی دارد نیز در بخش اعلان ها وجود دارد و با زدن روی آیکون به منوی Permission انتقال داده می شوید.

مطالعه
تغییرات جدید Android Q ممکن است موجب حذف دکمه ی بازگشت شود!

خبرهایی نیز در مورد یک ویژگی جدید به نام Desktop Mode شنیده می شود. در منوی گزینه های توسعه دهنده هم اکنون یک Force Desktop Mode وجود دارد و عبارت “حالت آزمایشی Force Desktop Mode روی نمایشگر ثانویه” به عنوان توضیحات آن نوشته شده است.  به نظر می رسد که گوگل هم مثل سامسونگ در حال آماده کردن یک قابلیت مشابه Dex است اما متاسفانه این قابلیت در ساختار اولیه به طور کامل قابل کاربرد نیست.

Freeform Windows در حال بازگشت است و شما می توانید با کلیک کردن و نگه داشتن آیکون یک اپلیکیشن در زمانی که در منوی اپلیکیشن های اخیر هستید، یک حالت Freeform Multi Windows را فعال کنید. به علاوه یک سری آپشن های کاربردی دیگر مانند بارگذاری شماره گیری با تلفن های اورژانسی از طریق منوی Power و همینطور اسکرین شات در همان منو نیز در این نسخه وجود دارد.

Always On Display نیز قابلیت جدیدی را دریافت کرده که با آن می توانید والپیپر خود را نیز ببینید.

دیگر یافته ها هم شامل یک دکمه ی خاموش برای تمام سنسورها، آپشن های افزوده ی قفل صفحه، اپلیکیشن ارتقاء یافته ی فایل های درونسازی شده و رفتار جدید Pop-Up Notification ها می شود.

منبع: gsmarena.com

مترجم: سیده مینا سیدصالحی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید