پایتون جای خود را در میان سه زبان برنامه نویسی برتر سال باز کرد و نسبت به همه ی زبان های دیگر در موتور جستجوی Tiobe بر اساس رتبه بندی، بیشترین میزان رشد را داشته است.
بر اساس شاخص Tiobe در ماه ژانویه ی سال ۲۰۱۹ پایتون امتیاز ۳٫۶۲ درصد را سال به سال به دست آورده و رکورد افزاینده ی Visual Basic. NET و Java که دومین و سومین رتبه را دارند را شکسته است. پایتون در سال ۱۹۸۹ توسط یک برنامه نویس هلندی به نام Guido van Rossum ایجاد شد.
این زبان در ماه دسامبر به لطف قابلیت استفاده اش در شمار افزاینده ای از زمینه های مختلف، به یکی از سه جایگاه نخست شاخص محبوبیت Tiobe رسید. به گفته ی Tiobe پایتون معمولا اولین زبانی است که در دانشگاه ها تدریس می شود و می تواند راهی برای آشنایی با تحلیل آماری، یادگیری ماشین، کدنویسی، برنامه نویسی وب و محاسبات علمی زبانی باشد.
این زبان، همچنین بخاطر سهولت در فهم و یادگیری، دسترسی گسترده به آموزش های آنلاین و فراوانی بالای منابع بدون کم و کاست نرم افزارهای جانبی که می توانند برای منظورهای آسیب زا به کار گرفته شوند، زبان مورد علاقه ی هکرها نیز هست.
شاخص Tiobe و دیگر رتبه بندی های معروف مانند IEEE Spectrum و PYPL راه برنامه نویسان را برای نتیجه گیری در این مورد که کدام زبان برنامه نویسی ارزش وقت گذاشتن را دارد، آسان می کنند.
دیگر زبان هایی که به رشد قابل توجهی رسیده اند نیز شامل MATLAB که از جایگاه ۱۸ به ۱۱ صعود کرده و همینطور زبان کلیدی برنامه نویسی اندروید، کاتلین، که از جایگاه ۳۹ به ۳۱ رسیده است، می شوند.
در لیست سقوط ها هم براساس شاخص Tiobe در طول سال گذشته Ruby از جایگاه یازدهم به جایگاه هجدهم، Erlang از رتبه ی ۲۳ به ۵۰ و F# از جایگاه چهلم به جایگاه شصت و چهارم سقوط کرده اند.
Tiobe پیش بینی می کند که “کاتلین” امسال به جمع ۲۰ زبان محبوب برنامه نویسی بپیوندد چون آمارها و مقیاس ها حاکی از آن است که رشد محبوبیت آن در جامعه ی اندروید سرعت خوبی دارد. تعداد کاربران Kotlin که از GitHub به عنوان هاست استفاده می کنند در سال ۲۰۱۸ دو برابر شده است که این سریع ترین میزان رشد یک زبان در سایت است.
بیست زبان برتر به ترتیب از بالاترین رتبه به پایین ترین رتبه عبارتند از

مطالعه
تریلر زیبای بازی Battle Field که به طور کلی از بازی بازیکن های واقعی ساخته شده است!

Java، C، Python، C++، Visual Basic .NET، JavaScript، C#، PHP، SQL، Objective-C، MATLAB، R، Perl، Assembly language، Swift، Go، Delphi/Object Pascal، Ruby، PL/SQL ,Visual Basic

منبع: zdnet.com

مترجم: سیده مینا سیدصالحی

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید