این اپلیکیشن های مکار را بشناسید!

به تازگی مشخص شده که تعداد بسیاری از اپلیکیشن های محبوب اندروید اطلاعات کاربران را به سرقت می برند. این اپلیکیشن های مکار میلیون ها بار توسط کاربران مختلف در سراسر دنیا دانلود شده اند و در میان آنها عناوین مشهوری چون Angry Birds Classic، Audio Books محصول Audible و Clean Master نیز به چشم می خورد.

بازی Angry Birds Classic بیش از ۱۰۰ میلیون مرتبه دانلود شده است.

این اپ ها به طور دائم تک تک ضربه های شما روی صفحه گوشی را ثبت و با تبلیغ کنندگان به اشتراک می گذارند، حتی اگر شما نخواهید!

به طور کل، بیش از ۱۷۰۰۰ اپلیکیشن متخطی توسط موسسه علوم کامپیوتری کالیفرنیا شناسایی شده اند که این کار را انجام می دهند. کارشناسان می گویند در ماه سپتامبر به گوگل در این مورد هشدار داده اند اما این غول جستجوگر در این مورد هیچ کاری نکرده است. محقق ارشد، Serge Egelman می گوید:  “از زمان ارسال آن گزارش برای گوگل، ۵ ماه می گذرد و ما هیچ پیغامی از گوگل دریافت نکرده ایم که در مورد چگونگی برطرف کردن این مشکل نا به هنجار توضیحی بدهند. این روند محققان را نگران کرده است چرا که با این وضع تمام فعالیت های انجام شده در گوشی های تلفن همراه با استفاده از این ابزارها ثبت می شود و خود شخص هم نمی تواند این قابلیت را غیرفعال کند.

اپ های زیادی هستند که فعالیت های گوشی شما را پیگیری می کنند که از جمله آنها واتس اپ است که این اطلاعات را دریافت و برای مراجع مربوطه ارسال می کند. شما با پاک کردن Cookie ها می توانید داده های تبلیغاتی را پاک کنید اما بعضی توسعه دهندگان اپ های اندروید راهی برای دور زدن این روش نیز یافته اند.

مطالعه
تکنولوژی استفاده شده در سایت های بزرگ

آنها اطلاعات شما را با دیگران لینک می کنند تا آنها که شناسنده های پایاتری هستند نسخه ای دائمی از اطلاعات شما را ثبت کنند. این اطلاعات شامل ID اندروید شما، آدرس MAC و IMEI و دیگر مواردی است که شما هیچکدام را نمی توانید غیرفعال کنید.

بنابراین حتی اگر کوکی های خود را حذف کنید این اپلیکیشن ها همچنان می توانند به ارسال اطلاعات شما ادامه دهند. مشکل همه ی اینها این است که گوگل به کاربران امکان کنترل حریم شخصی را می دهد اما آن کنترل های حریم شخصی در واقع هیچ کاری نمی کنند چون فقط کار کنترل ad ID را دارند. بسیاری از این اپلیکیشن ها صدها میلیون مرتبه دانلود شده اند، از جمله این اپلیکیشن ها می توان به  Angry Birds و Audible، Flipboard، Battery Doctor و Cheetah Keyboard اشاره کرد. Clean Master که اپلیکیشن برای ارتقای عمر باتری گوشی است نیز جزو این دسته از اپلیکیشن ها است. این اپ روی یک میلیون دستگاه نصب شده است. گوگل به CNET گفته است که گزارش Egelman را بررسی و نسبت به بعضی اپ ها اقدام کرده است اما از ارائه توضیح در مورد تعداد اپ های روبرو شده با این برخوردها امتناع کرده و حتی از نوع برخوردش با این اپ ها چیزی نگفته است.

منبع: thesun.co.uk

مترجم: سیده مینا سیدصالحی

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید