شاید فکر کنید اگر صورتتان را بپوشانید یا روی خود را بر گردانید از شناسایی شدن توسط دوربین ها مصون خواهید بود اما آخرین پیشرفت های هوش مصنوعی در زمینه ی تکنولوژی شناسایی در راه هستند تا این اطمینان را از افراد سلب کنند. NEC سیستمی را معرفی کرده است که می تواند افرادی که کاملا مشخص نیستند یا حتی روی آنها به سمت دیگریست را شناسایی کند.

توسعه دهندگانی که پشت این طرح هستند می گویند با استفاده از ترکیب تکنولوژی های یادگیری عمیق و تجزیه و تحلیل شکل بدن و لباس به دقتی بیش از ۹۰ درصد در طول پروسه ی تست رسیده اند. این تکنولوژی به نام رسمی Person Re-Identification Technology شناخته می شود.

این روش استفاده از شناسایی کل بدن به جای صورت می تواند توسط دوربین های امنیتی در اماکن پرجمعیت یا جاهایی که موانع بصری زیادی وجود دارد به کار گرفته شود. به گفته ی NEC این تکنولوژی می تواند در پیگیری افراد در حرکت از مکانی به مکان دیگر  یا اتاقی به اتاق دیگر حتی در صورتی که صورت آنها کاملا پیدا نباشد نیز کمک کند.

این سیستم همچنان به یک تصویر منبع نیاز دارد، تصویری از فردی که به دنبال آن هستیم، سیستم از این عکس برای مطابقت دادن با فرم بدن افراد موجود در دید خود و یافتن فرد مورد نظر استفاده می کند، همچنین قابلیت عملکرد از زوایای بی شمار و کار با چندین دوربین و حتی از پشت سر را دارد.

این ارتقاء جدید بر قله ی تکنولوژی های ویدیویی تشخیص چهره ای که در حال حاضر در حال توسعه هستند ساخته شده است و حتی از تکنولوژی هایی که افراد را حتی در حال حرکت، در فضای تاریک یا حتی وقتی در بخش بسیار کوتاهی از فیلم هستند با دقت بسیار بالایی شناسایی می کنند هم پیشرفته تر است.

مطالعه
فیسبوک اعتماد جهانی را از دست داد!

این کمپانی همچنین در حال کار روی طرحی نوین برای امنیت بیشتر شهری و ایمن نگه داشتن مردم و به حداقل رساندن ازدحام است.  این طرح می تواند روی عملکرد فرود و پرواز هواپیماها، ورودی استادیوم های ورزشی، تسهیلات حساس دولتی و دیگر موارد این چنینی تاثیر بگذارد.

البته با ورود هر تکنولوژی حیات بخشی مثل این، باید مشکلات شخصی را نیز در نظر گرفت. اگرچه فکر کردن به دستگیری سریعتر مجرمان فکر آرامبخشی است اما هیچکس دوست ندارد همیشه بدون هیچ دلیلی تحت نظر و در دیدرس دیگران باشد. پرسش در مورد چگونگی به کارگیری این تکنولوژی همچنان مورد بحث است اما این موضوع که پیوسته هوشمندتر می شود هیچ جای بحثی ندارد.

منبع: newatlas.com

مترجم: سیده مینا سیدصالحی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید