وقتی معنای ۱G، ۲G، ۳G، ۴G و ۵G را بدانیم درک تکنولوژی که پشت عملکرد تلفن های هوشمند وجود دارد بسیار ساده خواهد بود. ۱G به نسل اول تکنولوژی سلولی بی سیم گفته می شود. ۲G نسل دوم تکنولوژی است و الی آخر. همانطور که انتظار می رود، تکنولوژی های جایگزین سریع تر هستند و شامل قابلیت ها و ویژگی های جدیدتری نیز می شوند. بیشتر ابزارهایی که دارای قابلیت پشتیبانی از سیستم وایرلس هستند، امروزه از تکنولوژی ۴G و ۳G می توانید از آنها بهره ببرید (البته هر جا آنتن آنها وجود داشته باشد)، پشتیبانی می کنند.

از زمان معرفی ۱G در اوایل سال ۱۹۸۰ تقریبا هر ۱۰ سال یک تکنولوژی موبایل وایرلس ارتباطی جدید معرفی شده است که تمام آنها به تکنولوژی به کار گرفته شده توسط ارائه کننده ی خدمات موبایل و خود دستگاه برمیگردد. این تکنولوژی ها سرعت و ویژگی های متفاوتی دارند که نسل قبلی خود را ارتقاء می دهد. اما نسل بعدی ۵G است که طبق برنامه قرار است در سال ۲۰۲۰ راه اندازی شود.

۱G: فقط صوت

به یاد دارید که تلفن های آنالوگ فقط قابلیت تماس صوتی داشتند؟ تلفن های موبایل کار خود را از سال ۱۹۸۰ و با تکنولوژی ۱G آغاز کردند. ۱G نسل اول تکنولوژی سلولی بی سیم است که فقط از تماس صوتی پشتیبانی می کند.

۱G تکنولوژی آنالوگ است و تلفن هایی که از آن استفاده می کنند عمر باتری کوتاه و کیفیت صدای پایینی دارند. امنیت آنها بسیار کم و امکان قطع شدن تماس در آنها زیاد بود.

بیشترین سرعت در تکنولوژی ۱G برابر ۲٫۴  کیلوبایت بر ثانیه است.

۲G: SMS , MMS

تلفن های همراه اولین پیشرفت بزرگ خود را زمانی تجربه کردند که از تکنولوژی ۱G به ۲G ارتقاء یافتند. این جهش نخستین بار در سال ۱۹۹۱ در مالزی در شبکه های GSM رخ داد و به سرعت تلفن های آنالوگ را به دنیای ارتباطات دیجیتال برد.تکنولوژی تلفن های ۲G مجوزهای متن و تماس را در کنار خدمات رسانه ای مثل SMS، پیام تصویری و MMS معرفی کردند. اگر ۲G جایگزین ۱G شد و بعدها هم ورژن های جدیدی را به خود دید اما هنوز در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالعه
نخستین گوشی انعطاف پذیر جهان با لبه های سخت!

ماکسیمم سرعت ۲G با GPRS برابر ۵۰ کیلوبایت بر ثانیه است. این سرعت با Enhanced Data Rates برای GSM Evolution یا EDGE به یک مگابایت بر ثانیه رسید.

۲٫۵G , 2.75G و بالاخره دیتا!

قبل از جهش از ۲G به ۳G استانداردهای میانی ۲٫۵G و ۲٫۷۵G معرفی شدند تا فاصله ی میان آن دو نسل را کم کرده و انتقال دیتا را با سرعتی کم ممکن سازند.

۲٫۵G یک تکنیک جدید Packet_Switching را معرفی کرد که بهتر از تکنولوژی ۲G بود. این اتفاق باعث ایجاد ۲٫۷۵G شد که افزایش سه برابری سرعت را به همراه داشت. AT&T اولین شبکه ی GSM بود که از ۲٫۷۵G و EDGE در ایالات متحده پشتیبانی می کرد.

۲٫۵G و ۲٫۷۵G به طور رسمی به عنوان استانداردهای وایرلس معرفی نشدند. آنها بیشتر به عنوان ابزارهای بازاریابی برای تبلیغ یک ویژگی جدید تلفن همراه به کار رفتند.

۳G: دیتای بیشتر، تماس ویدیویی و اینترنت موبایل

معرفی شبکه های ۳G در سال ۱۹۹۸ موجب افزایش چشمگیر انتقال دیتا شد و مردم توانستند از تلفن های همراه خود انتظارات جذاب بیشتری همچون امکان برقراری تماس ویدیویی و دسترسی به اینترنت در تلفن همراه را داشته باشند. اصطلاح “پهنای باند موبایل” اولین بار برای تکنولوژی سلولی ۳G به کار رفت.

این تکنولوژی هم مثل تکنولوژی های نسل های قبل خود پس از گذشتن از مراحل ۳٫۵G و ۳٫۷۵G با معرفی ویژگی های جدید به ۴G رسید.

بیشترین سرعت ۳G در حدود ۲ مگابایت بر ثانیه در دستگاه های بدون حرکت و ۳۸۴ مگابایت بر ثانیه برای دستگاه های قابل حمل و در حال حرکت تخمین زده شده است.

مطالعه
معرفی قابلیت های پیشرفته دوربین Galaxy S9

۴G: استاندارد فعلی

نسل چهارم شبکه که در سال ۲۰۰۸ معرفی شد ۴G است. این تکنولوژی امکان دسترسی به وب را مثل تکنولوژی ۳G و همینطور خدمات Gaming، HD Mobile TV، ویدیو کنفرانس، ۳D TV و قابلیت های دیگری که نیازمند سرعت های بالاتر هستند را دارد.

بیشترین سرعت شبکه ی ۴G وقتی دستگاه در حال حرکت است ۱۰۰ مگابایت بر ثانیه است. این سرعت برای ارتباط با امکان کمتر جابجایی مثل زمانی که تماس گیرنده در حال راه رفتن یا ثابت است ۱ گیگابایت بر ثانیه است.

بیشتر مدل های تلفن همراه امروزی از هر دو تکنولوژی ۳G و ۴G پشتیبانی می کنند.

۵G: تکنولوژی که در راه است

۵G هنوز به طور کامل جایگزین تکنولوژی ۴G و به کار گرفته نشده است.

ادعا می شود که این تکنولوژی می توانند تغییرات قابل توجهی را در سرعت جابجایی دیتا، پایداری بیشتر اتصال، تاخیر بسیار اندک و ذخیره انرژی بیشتری را ایجاد کند.

سرعتی که انتظار می رود از اتصال های ۵G شاهد باشیم به بیش از ۲۰ گیگابایت بر ثانیه می رسد!

منبع: lifewire.com

مترجم: سیده مینا سیدصالحی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید