اپلیکیشن جدیدی ساخته شده که قابلیت های Digital Wellbeing را در بر دارد و شامل مجموعه ای از ابزارهای کارآمد است که به شما می گویند وقت خود را بیشتر در کدام اپ ها میگذرانید و این قابلیت ها را به گوشی اندروید شما هدیه می دهد. نام این اپ Actiondash است و محصول دیگری از توسعه دهنده ی اپلیکیشن محبوب شخصی سازی صفحه ی Home به نام Action Launcher است.

وقتی این اپ را باز می کنید لیستی از اپ هایی که در طول روز بیشتر وقت شما را گرفته اند، تعداد دفعاتی که قفل تلفنتان را باز کرده اید و تعداد ناتیفیکیشن های دریافتی شما را نمایش می دهد. با رفتن به صفحات دیگر اپ نیز می توانید همین اطلاعات را بسته به هر روز، ساعت و اپلیکیشن مشاهده کنید.

Actiondash هم از نظر ظاهری و هم از نظر کارکرد دقیقا مثل Digital Wellbeing است. این دو اپ به قدری به هم شبیه هستند که مقایسه آنها در کنار هم در یک گوشی باعث می شود کاملا گیج شوید. البته این اپ چند مورد از ویژگی های نرم افزار ساخته ی گوگل را کم دارد که از جمله ی آنها می توان به قابلیت تنظیم محدودیت مصرف اپ اشاره کرد.

تشابه ها همیشه بد نیستند، در بعضی موارد حتی Actiondash کاربری ساده تری دارد و همه چیز در آن با کشیدن دست به طرفین انجام می شود در حالی که  Digital Wellbeing صفحات پنهان بیشتری دارد. البته مجموعه قابلیت های Digital Wellbeing نیز به قدر کافی سر راست هست که بدون ارائه ی اطلاعات غیرضروری و وقت گیر بتوانید خیلی سریع متوجه شوید که کدام اپ وقت شما را بیشتر می گیرد.

مطالعه
تصاویر منتشر شده از Pure View Nokia 9 پنج لنزی بودن این گوشی را تایید کرد!

اما یک ویژگی اصلی در Actiondash وجود دارد که می توانیم بگوییم واقعا در Digital Wellbeing موجود نیست و آن هم در دسترس بودن برای همگان است. گوگل، به هر علتی، این اپلیکیشن خود را به گوشی های Pixel و دستگاه های Android One محدود کرده است و این یعنی فقط بخش محدودی از کاربران اندروید می توانند از آن بهره ببرند.

سازنده ی Actiondash می گوید: “امکان استفاده از قابلیت هایی که ممکن است هیچوقت نتوانیم از گوگل دریافت کنیم همیشه برای من آرزو بوده است”.

Actiondash یک سری ویژگی های افزوده ی دیگر نیز دارد، مثلا Dark Mode و قابلیت دریافت اطلاعات روزانه و به طور خلاصه در مورد مصرف اپلیکیشن ها. از سوی دیگر Digital Wellbeing شما را ملزم می کند که هر بار اپ را باز کنید تا از این اطلاعات باخبر شوید.

سازنده ی Actiondash گفته در فکر افزودن تایمرهای مصرف نیز هست اما زمان انتشار اولیه ارائه نمی شوند. در حالیکه بعضی قابلیت های دیگر موجود در نرم افزار ساخته ی گوگل مثل فعالسازی حالت سیاه و سفید در سراسر سیستم شما را از استفاده از گوشیتان خسته می کند را نمی توان توسط اپلیکیشن های جانبی غیرفعال کرد. او همچنین گفته است که تمرکز Actiondash روی این موارد که از نظر من بیشتر ابزارهای داده ای هستند نیست. او می گوید: “راستش را بخواهید، تمرکز Actiondash روی ارائه ی چنین قابلیت هایی  نیست چون من قرار نیست Digital Wellbeing را کپی کنم”.

اپلیکیشن های دیگری نیز وجود دارند که همین کاربرد را دارند اما Actiondash این کار را به گونه ای انجام می دهد که واقعا ساده و کار کردن با آن واقعا آسان است. این اپلیکیشن به صورت رایگان با یک آپگرید غیررایگان ارائه می شود که تبلیغات را حذف کرده و یک سری قابلیت های هدیه ای مثل Dark Mode را به کاربرد می دهد.

مطالعه
تکمیل کروم 72 برای ویندوز، مک و لینوکس! / تنظیمات جدید گوگل در جهت حذف تنظیمات Chromecast

منبع: theverge.com

مترجم: سیده مینا سیدصالحی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید